14 חטופים ישראלים שוחררו אתמול משבי חמאס, אחד מהם הוא רוני קריבוי בן ה-25 - שנחטף ממסיבת הטבע ברעים ב-7 באוקטובר. דודתו, ילנה מגיד, סיפרה הבוקר (שני) מה עבר על אחיינה במהלך 51 הימים שהיה בתוך רצועת עזה בסיפור הישרדות יוצא דופן שכלל הימלטות מידי המחבלים וניסיון לחזור לישראל, עד שפגש בתושבים עזתים שהחזירו אותו לידי המחבלים.

רוני קריבוי עם הוריו (צילום: לפי סעיף 27 א')
רון קריבוי עם הוריו לאחר שחרורו משבי החמאס | צילום: לפי סעיף 27 א'

"זה ילד שיכול להסתדר בכל התנאים, זאת התקווה שלנו מהרגע הראשון", סיפרה ילנה בריאיון בכאן רשת ב'. "הוא סיפר שהוא נחטף על ידי מחבלים והחזיקו אותו באיזשהו בניין, והבנתי שמהפצצות הבניין קרס ושהוא הצליח להימלט משם ולברוח. פשוט סרט. במשך כמה ימים, הוא הסתתר שם והיה לבד. בסוף, העזתים תפסו אותו והחזירו אותו לידיים של המחבלים".

היא הוסיפה שרוני נפגע בראשו מאבן שנפלה מהבניין שקרס, אבל למרות זאת הצליח לברוח מהבניין המופצץ - ושוטט לבדו בשטח הרצועה בניסיון לחזור לישראל: "הוא ניסה להגיע לגבול. אני חושבת שלא היה לו את האמצעים איפה הוא ולאן לברוח, הוא הסתבך בשטח. הוא היה 4 ימים לבד. זה מדהים. היום שאלתי אותו - איך אתה מרגיש? יש לך סיוטים בלילה? הוא אמר לי - 'יש סיוטים, ממה שעברתי. אבל זה טוב - זה אומר שאני מתמודד עם זה יפה'. הוא צוחק. זה מה שחשוב. מבחינתי, הצחוק אומר שהכל בסדר".

בניין שצה"ל הפציץ בעזה (צילום: reuters)
"הבניין קרס מההפצצות, הוא הסתתר שם והיה לבד". בניין שצה"ל הפציץ בעזה, ארכיון. | צילום: reuters

הדודה גם התייחסה לכך שרוני, בעל האזרחות הישראלית והרוסית, שוחרר בלחץ של פוטין ולא נכלל בעסקה של ישראל עם חמאס והיא סיפרה שהמשפחה עדכנה שהוא ישוחרר ממש ברגע האחרון: "המשפחה עלתה מברית המועצות עוד בשנת 1992, רוני נולד בישראל. שפת האם שלו היא עברית. מדינת המולדת שלו היא ישראל. עשו לרוני כשהיה קטן אזרחות, אבל הוא ישראלי. ההפרדה במדיה של 13+1 הייתה לא במקום. אנחנו כאן מעל 30 שנה. כל החיים שלנו כאן. לעשות את ההפרדה, וזה לא משנה שפוטין - כל אחד שחטוף בעזה, אם יש אפשרות להוציא אותו. זה לא משנה את מי".

רוני קריבוי, תושב כרמיאל (צילום: באדיבות המשפחה)
"הפרדה במדיה של 13+1 הייתה לא במקום. זה לא משנה שפוטין, צריך להוציא כל אחד שחטוף בעזה" | צילום: באדיבות המשפחה

"חייבים להוציא את כולם, אין שום קשר לאזרחות כפולה", היא סיכמה. "אני לא הבנתי את ההפרדה. הוא בקושי מדבר רוסית, אז להגיד 'אזרח רוסיה'... ההורים כל כך מאושרים ושמחים. לא ציפינו לזה. היינו בהלם טוטאלי. זה היה בדקה ה-90 שהודיעו לנו. ההרגשה לא נעימה, שאחרי 30 שנה, שאנחנו באמת עושים הכל למען ישראל - לעשות את ההפרדה לא הייתה במקום".