כוחות חי"ר ושיריון בפיקוד חטיבת גבעתי פעלו היום (שלישי) בצפון הרצועה, והשתלטו על המעוז הצבאי של ארגון חמאס במערב ג'באליה, כך לפי דובר צה"ל. במהלך הפעילות חוסלו כ-50 מחבלים. בין המחבלים, חוסל גם אברהים ביארי, מפקד גדוד מרכז ג'באליה בארגון הטרור חמאס, שהיה ממובילי מתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר.

מאז כניסת כוחות צה"ל לרצועת עזה ניהל אברהים ביארי את כלל הלחימה בצפון הרצועה. ביארי היה מעורב בשילוח המחבלים בפיגוע בנמל אשדוד בשנת 2004, שבו נרצחו 13 ישראלים, היה אחראי על הכוונת ירי רקטי לעבר ישראל במשך שני עשורים וקידם פיגועים רבים נגד כוחותינו.

חוסל מפקד גדוד מרכז ג'באליה בארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
חוסל מפקד גדוד מרכז ג'באליה בארגון הטרור חמאס, אברהים ביארי | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל השתלטו על מעוז צבאי של חמאס (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל השתלטו על מעוז צבאי של חמאס במערב ג׳באליה שבצפון הרצועה | צילום: דובר צה"ל

החיסול בוצע במסגרת תקיפה נרחבת של מחבלים ותשתיות טרור של גדוד מרכז ג'באליה, אשר השתלט על מבנים אזרחיים בעיר עזה. במסגרת התקיפה חוסלו מחבלים רבים של החמאס. במקום נמצאו תשתיות ירי ומנהרות טרור המשמשות בין היתר למעבר של המחבלים למרחב החוף ואמצעי לחימה רבים ששימשו את המחבלים. לאחר התקיפה קרסה תשתית צבאית תת-קרקעית של החמאס מתחת למבנים אלו.

במהלך הלחימה הכוחות בשטח איתרו והשמידו פירי מנהרות, אמצעי לחימה וציוד צבאי. בנוסף, הלוחמים בשטח איתרו במתחם חומר מודיעיני. בסיום הפעילות הכוחות השתלטו על המתחם. במהלך הקרב נפלו שני לוחמי גבעתי: סמ"ר רועי וולף, מרמת גן, בן 20 וסמ"ר לביא ליפשיץ, ממודיעין מכבים רעות, גם הוא בן 20 בנופלו.

סמ״ר רועי וולף, וסמ"ר לביא ליפשיץ,  נפלו בקרב בצפו (צילום: דובר צה"ל)
סמ״ר רועי וולף, וסמ"ר לביא ליפשיץ, נפלו בקרב בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

"עיניי העולם כולו נשואות אלינו, עם ישראל בוטח בנו ועומד מאחורינו"

מפקד אוגדה 162, תת-אלוף איציק כהן אמר לחייליו בפקודת הכניסה להתקפה קרקעית בעזה: "תחנות חושן כאן קודקוד, ב-07.10 בבוקר, יום השבת וחג שמחת תורה, פתח האויב השפל במתקפת טרור רצחנית ומתועבת נגד ילדים, נשים, גברים וקשישים. לא בחרנו בקרב הזה, האויב רצה בו האויב פתח בו".

"עיניי העולם כולו נשואות אלינו, עם ישראל בוטח בנו ועומד מאחורינו. הלילה, כוחות רבים של אוגדה 162 ופיקוד הדרום יצאו להשיג ולהשמיד את היד שנשלחה לחנוק את צווארינו. נכה בעוצמת פלדה באויבינו כמו אגרוף מלוכד יחד, אין משימה לה לא נוכל, אין מחבל בו לא נכה".

תת-אלוף כהן הבהיר כי לא יישובו עד שהמשימה תושלם: "מתחייב להיות לצדכם בשדה הקרב, כתף אל כתף, לא נשוב הביתה עד אשר לא נשלים את המשימה שהוטלה עלינו במלואה". שיהיה בהצלחה סומך עליכם, רשאים לחצות, נועו למשימתכם. התקפה התקפה".