בזמן שהצבא נערך לכניסה הקרקעית לרצועת עזה, וברקע התקיפות המאסיביות של צה"ל - שר הביטחון גלנט קיים הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים, במהלכה מסר לציבור סקירה ביטחונית לראשונה מאז שפרצה המלחמה ולאחר מכן ענה על שאלות. "אנחנו ברגעים מכריעים, זו מלחמה על הבית ואנחנו ננצח", פתח גלנט בדבריו. "זה או אנחנו - או הם". יחד עם זאת, לא אמר גלנט מה הוא מגדיר כניצחון במלחמה.

"ב-7 באוקטובר חמאס פתח במלחמה כנגד אזרחי ישראל, כנגד ילדים קטנים, נשים וניצולי שואה", אמר. "מלחמה כנגד יישובים אזרחיים, מלחמה של רצח, אונס, חטיפה וביזה. זו מלחמה שמיועדת על מנת להרתיע אותנו ולשלול את הרצון של אזרחי ישראל לחיות פה. ואנחנו ננצח במלחמה הזו. אני יודע את זה כי ראיתי את החיילים והאזרחים נלחמים".

"החיילים בלמו את ההתקדמות של האוייב אל מדינת ישראל", המשיך. "מיד לאחר מכן, בחלוף 24 שעות עברנו להתקפה באש. זו התקפה קטלנית, מדוייקת ורבת עוצמה. היא מתנהלת מהאוויר, מהיבשה ומהים. היא פוגעת בבונקרים, בחדרי התקשורת, במחבלים, במנהרות. מאלה שמתנהלים בשטח ועד אלה שמנהלים אותם". לשאלת חדשות 12 ענה: "התמרון יקרה כשיווצרו התנאים המתאימים, ואתם עוד תראו את עוצמתו".

שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר את הערכת ה (צילום: תקשורת שר הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט, לאחר הערכת המצב היומית אמש | צילום: תקשורת שר הביטחון

גלנט הוסיף כי הוא יודע שחובתנו לנצח במלחמה הזו, וכי זה החוזה הבלתי כתוב בין הממשלה לציבור. עוד הוסיף: "זוהי חובתי כמי שאחראי על הביטחון לכך שננצח במלחמה, כדי שאזרחי ישראל יוכלו לחיות כאן בשקט ובשלווה כפי שמגיע להם. אנחנו מייצרים את התנאים להמשך המערכה. יגיעו גם שלבים נוספים ואנחנו ננצח אותם". 

"במערכה הזו קרה דבר נוסף שלא ראינו מעולם - יש לנו למעלה מ-200 שבויים ונעדרים. איבדנו כ-1400 אזרחים וחיילים בקרב. כאבא, כסבא וכבן לניצולי שואה אני מבין וכואב את המחיר הקשה מאוד. אני נחוש, יחד עם מערכת הביטחון כולה, לעשות כל מאמץ על מנת להשיב את החטופים למשפחותיהם. זו חובה עליונה שלי לצד המאמץ של ניצחון מוחלט במלחמה. אירוע כזה לא קרה למדינת ישראל ב-75 שנות קיומה. מה שיקרה ב-75 השנים הבאות תלוי במידה רבה בהישג שננחל בקרב הזה. לכן, אין לנו ברירה: אנחנו ננצח כי אין שום אפשרות אחרת".

לשאלה על הבעייתיות של התפקוד בחזית האזרחית, ענה כי זה טבעי שכאשר מדינה נכנסת בהפתעה למלחמה הראשונה להגיב היא מערכת הביטחון. "מדינת ישראל במלוא עוצמתה נכנסת לתוך התהליך, ואני סומך על כך שהדברים ייעשו. אני מגבה את כל משרדי הממשלה בעבודתם".

בנימין נתניהו כעת בהערכת מצב ביטחונית בקריה  (צילום: חיים צח לע"מ)
הערכת מצב ביטחונית בקריה ביום ה-2 ללחימה | צילום: חיים צח לע"מ

בשבוע שעבר דיבר שר הביטחון יואב גלנט בשטחי כינוס סמוך לגבול עזה והבהיר: "אני אחראי על מערכת הביטחון, אני אחראי עליה בשבועיים האחרונים ואחראי להביא אותה לניצחון בקרב. אנחנו נהיה מדויקים, חדים וקטלניים ונמשיך עד שנבצע את המשימה במלואה". גלנט הצטרף בכך לנטילת האחריות של הרמטכ"ל הלוי, ראש השב"כ וראש אמ"ן שקבעו שכוחות הביטחון כשלו בהענקת ביטחון ובהגנה על תושבי העוטף.