רה"מ בנימין נתניהו קיים הערב (שבת) מסיבת עיתונאים בקריה, לראשונה מאז תום ההפוגה במלחמה. בפתח דבריו התייחס רה"מ נתניהו למותו של אל"ם אסף חממי, מח"ט החטיבה הדרומית שגופתו בעזה: "גיבור ישראל שנפל בקרב בשבעה באוקטובר".

בהמשך התייחס נתניהו לסוגיית החטופים, ואמר: "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. בשבוע האחרון הצלנו עולמות רבים. החזרנו 110 נפשות. שחררנו אזרחים ישראלים. ילדים ונשים, אימהות ועשרות אזרחים זרים. האומה כולה ובעולם עקבו בנשימה עצורה אחרי כל שחרור ושחרור". 

אל״ם אסף חממי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
"גיבור ישראל": אל"ם אסף חממי ז"ל | צילום: דובר צה"ל

 

נתניהו ציין את שמות כל הילדים החטופים ששוחררו ושבו לישראל, ואמר: "אלה לא רק שמות, אלה נשמות של ילדים וילדות שהחזרנו אותם הביתה. החזרנו אותם הביתה והחזרנו אותם לחיים. נלווה אותם ונדאג להם. אני מחבק את כולם בשם כולכם. ברוכים היוצאים מהתופת. ברוכים השבים הביתה".

"הוצאנו אותם מסגר, מחשכה - לאור, משעבוד לגאולה. רק לפני שבוע זה היה נראה בלתי נתפס, דמיוני לחלוטין. והנה היום הם כבר כאן, עטופים באהבת העם. מה גדול האושר בשובם ומה גדול הכאב על אלה שנרצחו באכזריות נוראית ועל אלה שעדיין לא שבו. התחבטתי רבות בימים שלפני ההחלטה. שאלתי את עצמי איך מתדיינים עם השטן. שטן שלחיי אדם אין שום ערך בעיניו. היה לי ברור שאנחנו יכולים לייצר דרך לחלץ מציפורני השטן עשרות מחטופינו. על האפשרות הזו לא הייתי מוכן לוותר. ניהלנו משא ומתן קשוח, תחת אש, שוחחתי תכופות עם ביידן ודנו כיצד לשפר את המתווה - והצלחנו לשתף אותו. הפעלנו מערך חובק עולם והמאמץ נשא פרי. הכפלנו את מספר המשוחררים, אבל המשימה טרם הסתיימה". 

רה"מ הוסיף: "השגנו את שחרור חטופינו בזכות השילוב של הלחץ הצבאי והמאמץ המדיני. רעייתי שרה ואני פגשנו את הוריהם של חלק מהחטופים שנותרו בשבי החמאס. התחייבתי: נעשה הכול כדי להשיב את החטופים הביתה. נעשה הכול כדי להשיב את כולם".

12 החטופים המשוחררים - 29.11.2023 (צילום: N12)
נתניהו: "נעשה הכול כדי להשיב את החטופים הביתה - את כולם". בתמונה - חטופים ששוחררו | צילום: N12

 

"הצעתי לגלנט לקיים מסיבת עיתונאים משותפת. הוא החליט מה שהחליט"

"אנחנו ממשיכים להילחם במלוא העוצמה כדי לחסל את חמאס ולהבטיח שעזה לא תהיה איום על ישראל", המשיך רה"מ נתניהו. "חיילינו נערכו בהפוגה. פגשתי בשטח את הלוחמים שאמרו לי: 'תמשיך עד הסוף'. אני אמרתי להם: 'עד הסוף, אין בכלל שאלה'. יש לכם, האזרחים,  על מי לסמוך, לוחמי צה"ל, השב"כ, השוטרים והשוטרות הם הטובים ביותר. יש להם רוח גדולה. יש להם עוז ואמונה. הם נושאים באצילות את האובדן וכך גם העם כולו". 

"הלחימה נמשכת. שלשום הנחיתי את צה"ל לחדש את הלחימה בעוצמה הולכת וגוברת". ביממה האחרונה השמדנו למעלה מ-400 מטרות טרור. אנחנו פועלים גם בצפון הרצועה. רבים שאלו אותי - 'האם תחדש את המלחמה בתום ימי ההפוגה". חד-משמעית כן. כעת התשובה הזו ברורה לכולנו - נמשיך במלחמה עד שנשיג את כל מטרותיה. אי אפשר להשיג את המטרות ללא התמרון הקרקעי. הוא הכרחי".

בנימין נתניהו, יואב גלנט (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, פלאש 90)
נתניהו: "הצעתי לגלנט לקיים מסיבת עיתונאים משותפת. הוא החליט מה שהחליט" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, פלאש 90

 

על הלחימה בצפון אמר: "אנחנו ממשיכים. איננו יושבים בחיבוק ידיים מול ההתקפות נגדנו. אנחנו מחויבים להחזיר את הביטחון. אם חיזבאללה יעשה טעות הוא יחריב במו ידיו את לבנון". בנוסף, התייחס רה"מ לשר הביטחון, ולדבריו של רה"מ - גלנט לא רצה לקיים איתו מסיבת עיתונאים משותפת: "הוא החליט מה שהחליט. חשוב שהציבור יידע שאנחנו עובדים ביחד כדי להשיג את מטרות המלחמה".

מלשכת גלנט נמסר: "מקיימים הצהרות לעיתים ביחד ולעיתים לחוד". בנוסף, ל-N12 נודע כי ההצעה של לשכת נתניהו ללשכת גלנט לקיים מסיבת עיתונאים משותפת הגיעה רק אחרי שלשכת גלנט כבר הודיעה על מסיבת עיתונאים של שר הביטחון וזימנה אליה את העיתונאים.

במסיבת העיתונאים נשאל נתניהו אם יתפטר ביום שאחרי המלחמה: "אני לא מתעסק בסקרים. קיבלתי מנדט להוביל את מדינת ישראל, ואני ממוקד רק בדבר אחד. אנחנו לא עוסקים בסקרים יומיים", השיב. "המטרה שאני מחויב לה זה לתת גם את המרחב הצבאי וגם המדיני. המרחב המדיני, אם אין כזה אין מרחב צבאי. אני יודע שאני מוביל את זה עם צוות חושב, ובלי זה לא היינו יכולים לנהל את המלחמה. אנחנו חייבים להשיג את מטרותיה, זה הדבר היחיד שמעניין אותי".

לאחר שדרשו החטופים ששבו ובני משפחותיהם לקבוע פגישה עם רה"מ ועם חברי קבינט המלחמה עוד הערב, נתניהו נשאל אם ייפגש עם משפחות החטופים שחזרו, והשיב: "בוודאי - הנחיתי לקבוע בשבוע הזה פגישה".

עוד לפני דבריו של נתניהו, שר הביטחון גלנט התייחס לחזרה ללחימה בתום ההפוגה, וטען כי חמאס הפר את ההסכם ולכן תמה הפסקת האש. "אחרי שהעביר לידינו 80 חטופים, החמאס מסרב להחזיר 17 נשים וילדים שמצויים בידו", אמר גלנט. "15 נשים ושני ילדים עדיין בשבי חמאס, ובעקבות ההחלטה שלו שלא לקיים מה שסוכם ובהתאם להחלטות קבינט המלחמה, הנחיתי את צה"ל לחדש את האש כבר אתמול בבוקר".

ברשתות נשמעה ביקורת על דבריו של נתניהו בתשובה לשאלה על המדיניות של בן גביר לחלק נשקים, נוכח העובדה שאזרח נהרג בשוגג מירי במהלך הפיגוע בירושלים. נתניהו אמר שהוא תומך בחלוקת הנשקים, ובאשר לאירועים מצערים כגון מותו של יובל דורון קסטלמן השיב: "אלה החיים". נתניהו למעשה התכוון לכך שיש בחלוקת הנשק גם בעיות ועלולות להיות "תקלות", אבל גולשים רבים טענו שמדובר בנימה מזלזלת.