23:23 - הרשויות בעזה הודיעו כי ישראל חידשה את אספקת המים למרכז הרצועה. מדובר בצינור השני שישראל החזירה לפעילות, אחרי שלפני 10 ימים חודשה הזרמת המים לדרום הרצועה.

23:06 - בעזה מדווחים: תקיפה באזור בית בחולים האינדונזי, בצפון הרצועה.

22:59 - אזעקה באשקלון.

22:38 - קטאר: המו"מ לשחרור החטופים מתנהל ב"קצב איטי בהרבה" מאשר לפני ההחרפה בתקיפות הישראליות.

22:35 - מטוסי קרב של צה"ל תקפו מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון, בתגובה על השיגורים לצפון ביממה האחרונה. דובר צה"ל מסר כי בתקיפה הושמדו תשתיות טרור של חיזבאללה, בהן מתחם צבאי ועמדות תצפית.

22:23 - משלחת של חמאס, בראשות סגן יו"ר הלשכה המדינית סאלח אל-עארורי, נפגשה היום עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי בלשכתו.

22:15 - שני בני אדם נפצעו קל אחרי שרקטה פגעה בבניין באשדוד.

22:03 - אזעקות באשדוד ובאשקלון. מד"א יצאו לסרוק זירות בהן דווח על נפגעים.

21:51 - דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, עדכן כי הודעה נמסרה למשפחות של 230 חטופים: "אין אדם שיוכל להבין את גודל המועקה של המשפחות. הלוחמים נלחמים עכשיו ויעשו הכל על מנת להשיב את יקיריכם". לדברי הגרי, הלחץ הצבאי שמפעיל צה"ל על חמאס הוא גם לטובת השבת החטופים.

בהמשך, דובר צה"ל נשאל על אפשרות של תקיפת בית החולים שיפאא', והשיב: "כל האופציות אפשריות". על הצעת סינוואר לשחרור כל האסירים הביטחוניים בבתי הכלא כנגד שחרור כל החטופים, אמר: "זה טרור פסיכולוגי".

הגרי גם הזהיר מפני פיגועים ביהודה ושומרון: "נעשים מאמצי הגנה וסיכול גדולים מאוד באזור. עדיין יש התרעות לפיגועים ואנחנו מבקשים מהציבור לגלות אחריות בעת הזו".

תא"ל דניאל הגרי, דובר צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
מספר החטופים עלה ל-230. דובר צה"ל דניאל הגרי | צילום: דובר צה"ל

21:32 - איחוד האמירויות גינתה את המבצע הקרקעי של ישראל ברצועת עזה וקראה לכינוס "מהיר ככל האפשר" של מועצת הביטחון של האו"ם.

21:10 - ראש המשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט והשר בני גנץ קיימו מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב. "אחרי המלחמה כולם יצטרכו לתת תשובות כולל אני", הבהיר ראש הממשלה. "ישראל לא תחזור בה ממטרת המבצע שהיא השמדת חמאס. נעשה כל שביכולתנו להחזיר את החטופים. נקדם את שתי המטרות יחד". בהמשך הוא נשאל על עסקת שליט וענה: "היו דברים קשים בעסקה, היו גם שיקולים אחרים, נגיע גם לזה".

על ההפתעה ב-7 באוקטובר אמר נתניהו: "היה פה מחדל נורא והוא ייבדק עד תום.  כרגע המשימה העליונה שלי היא להציל את המדינה ולהוביל את חיילינו לניצחון מוחלט על כוחות הרשע".

שר הביטחון יואב גלנט התייחס לניסיונות להחזרת החטופים ולהרחבת התקיפות ברצועה: "האויבים שלנו לא מחפשים פתרונות הומניטריים. האויבים שלנו מחפשים להסיר מהם את לחץ המלחמה. ככל שתגבר עוצמת האש כך גדל הסיכוי שיסכים להגיע לפתרונות שיאפשרו את החזרת החטופים".

השר בני גנץ אמר: "נפגשתי עם משפחות החטופים ואני מבטיח שאין אמצעי שלא ננקוט בו כדי שישובו בנים לגבולם. חשוב שהעולם ידע שאין במבצע הזה שעון חול מדיני רק מבצעי, נקשיב לידידנו אך נעשה מה שנכון לנו. זה רוע מוחלט מול צדק מוחלט והצדק חייב לנצח".

בנימין נתניהו (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו: "אתמול בערב נכנסו כוחות נוספים בשערי עזה, בפתחו של מעוז הרשע" | צילום: לע"מ

21:00 - בזמן הצהרת נתניהו, גלנט וגנץ - אזעקות בשפלה ובדרום. המשטרה טיפלה בשתי זירות של נפילות, בראשון לציון וביבנה, ללא נפגעים.

20:38 - בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, לאל-ג'זירה: "הכדור במגרש של ישראל בעניין החטופים. אנחנו מוכנים לכל התרחישים ופתוחים לכל תיווך".

20:35 - צה"ל תוקף פעם נוספת תשתיות של חיזבאללה בלבנון. מוקדם יותר זוהו שלושה שיגורים לעבר שטח ישראל, הם הפעילו התרעה במרגליות ונפלו בשטחים פתוחים.

20:27 - חיזבאללה קיבל אחריות לירי נ"ט ופצצות מרגמה לעבר זרעית, שאירע מוקדם יותר היום.

20:25 - סינוואר לערוץ אל-אקצא: "אנחנו מוכנים לבצע עסקת חילופי שבויים שכוללת את שחרור כל האסירים הביטחוניים שמוחזקים בידי ישראל - בתמורה לשחרורם של כל החטופים המוחזקים בידי ההתנגדות".

20:06 - מירב לשם גונן, אימה של רומי שנחטפה לעזה, קראה בהצהרה לתקשורת להחזרת כל החטופים: "יצאנו לפני כמה דקות מפגישה של שעתיים עם ראש הממשלה. הפגישה הייתה נוקבת מאוד ונאמרו בה דברים בוטים וברורים. הבהרנו לנתניהו שצריך עסקה של השבת כולם תמורת כולם, ושתהיה לזה תמיכה לאומית רחבה". לדבריה, האחריות על הטיפול באירוע היא על ממשלת ישראל. 

יגאל סרוסי, אביו של אלמוג, הוסיף: "נתניהו שמע ולא נפנף אותנו. הוא הבין - כולם יחזרו במקשה אחת. כל החטופים יגיעו לביתם בריאים, שלמים וחיים". הוא הבהיר: "אנחנו חייבים להתאחד".

19:35 - הפגישה בין נציגי משפחות החטופים לראש הממשלה נתניהו הסתיימה. "מתנהל מאמץ לשחרורם, כולל הנחיות לכוחות בשטח ובהיקפים מאוד נרחבים, עולמיים וגם מקומיים", אמר בפגישה נתניהו, שהתחייב לעשות ככל שניתן על מנת להביא לשחרור החטופים. לפגישה הצטרפה רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. עוד נכחו בה: הממונה על החטופים והנעדרים גל הירש, השרה מירי רגב, מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי וגורמים נוספים. בשעה 20:00 המשפחות ימסרו הצהרה לתקשורת. 

בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים (צילום: לע"מ)
הפגישה עם נציגי משפחות החטופים | צילום: לע"מ

בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים (צילום: לע"מ)
נתניהו נפגש עם משפחות החטופים | צילום: לע"מ

19:30 - דובר צה"ל: צה"ל המשיך בהרחבת הפעילות הקרקעית ברצועת עזה. החל משעות הערב המוקדמות אמש צה"ל פועל קרקעית בצפון רצועת עזה. כחלק מהפעילות הכוחות זיהו חוליות מחבלים שניסו לשגר טילי נ"ט וירי תמ"ס ותקפו אותן. בנוסף, הותקף בית ממולכד שאותר על ידי הכוחות.

במהלך הפעילות ברצועה כוחות צה"ל השמידו מספר חוליות שניסו לשגר טילי נ"ט לעברם. כמו כן, לוחמי שיריון הכווינו מסוקי קרב לתקיפת נקודת מפגש של מחבלי חמאס בבניין ששימש את ארגון הטרור.

19:25 - לפני הצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: עשרות מפגינים מחוץ לקריה בתל אביב בקריאה להחזיר את החטופים שנמצאים ברצועת עזה.

19:20 - פיקוד העורף מחזיר את ההגבלות על מערכת החינוך בגוש דן, בשרון ובירושלים. התלמידים יוכלו ללמוד בבתי הספר רק בקרבת מרחבים מוגנים.

19:17 - אזעקה במרגליות שבגבול לבנון. היו שתי נפילות בשטח פתוח, ללא נפגעים. 

19:04 - צה"ל תקף תשתיות של חיזבאללה בלבנון, בתגובה על ירי 3 פצמ"רים שנפלו בשטחים פתוחים.

19:01 - ירי לשפלה ולגוש דן: אזעקות בראשון לציון, אזור, בית דגן, יהוד-מונוסון, אור יהודה וישובים נוספים. אין דיווח על נפגעים. 

18:55 - נקבע מותה של תמר בת ה-9 שעברה בשבוע שעבר דום לב בזמן אזעקה באשדוד. אביה ספד: "תמר הייתה מלאך. היא נולדה בבוקר יום שבת ומסרה את נשמתה חזרה בערב שבת. בורא עולם נתן לנו מתנה לתשע שנים ועשרה חודשים ובזכות התפילות שלכם זכינו לשהות במחיצתה שבוע נוסף שבו הרעפנו עליה אהבה אין סופית, עד שהיא נשמה את נשימתה האחרונה".

18:50 - דובר חמאס אומר כי ארגון הטרור יסכים לשחרר חטופים - בתמורה לשחרור כל האסירים הביטחוניים: "התקיימו מגעים בנוגע לחטופים. המחיר - ריקון כל בתי הכלא הישראלים מהאסירים".

18:47 - צבע אדום בבארי.

18:42 - המטח למרכז הארץ: גבר כבן 50 נפצע קל כתוצאה משאיפת עשן בעקבות הנפילה בחולון, שניים נוספים נחבלו קלות בדרך למרחב המוגן. בנוסף, דווח על רסיס שנפל בבית פרטי ברמת גן. צוותי מד"א העניקו טיפול ל-6 נפגעי חרדה. 

18:40 - הרמטכ"ל, הרצי הלוי, בהצהרה מיוחדת: "הכוחות שלנו מבצעים כעת פעילות קרקעית ברצועת עזה, הפעילות הזו מלווה על ידי אש מדויקת וכבדה - אלה נועדו לשרת את כל מטרות המלחמה: פירוק חמאס, ביטחון בגבולות ומאמץ עליון להשבת כל החטופים הביתה. אין הישגים ללא סיכונים, וכפי שאנחנו יודעים, אין ניצחון ללא מחירים".

הלוי הסביר: "למלחמה הזו יש שלבים - היום אנחנו עוברים שלב. גם ביממה האחרונה המשכנו לתקוף. גם על ידי הכוחות הקרקעיים עצמם שפוגשים אויב, וגם על ידי מערכי האש שתומכים אותם מהאוויר, מהים ומהיבשה, עוטפים אותם במודיעין על מנת שיהיו אפקטיביים יותר".

הלוי התייחס לחטופים שבשבי חמאס: "ב-7 באוקטובר חמאס ביצע פשע נגד האנושות כולה. חמאס מחזיק כעת בחפים מפשע, תינוקות, ילדים, נשים, גברים ואזרחים מבוגרים מאוד. החזרת החטופים היא מאמץ לאומי עליון. ממני, ועד כל החיילים ברצועת עזה, נעשה הכל על מנת להצליח במאמץ הזה". 

הלוי חתם: "ליבנו וכוחנו עם המשפחות ועם החטופים. הצבנו לעצמנו מטרות ברורות, והדרך תהיה ארוכה. נשלב עוצמה ומחשבה. נזכור להילחם בנחישות, וננצח״.

18:35 - בעקבות ההתבטאויות נגד ישראל: משרד החוץ מחזיר להתייעצות את הדיפלומטים מטורקיה.

18:25 - המטח למרכז: רקטה ככל הנראה פגעה במגרש חניה בקריית אונו, לא ידוע על נפגעים. במקום התפתחה שרפה, 4 צוותי כבאות והצלה בדרכם למקום. ישנה זירת נפילה נוספת בחולון, ללא נפגעים.

נפילה בקריית אונו (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הנפילה בקריית אונו | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

נפילה בקריית אונו
זירת הנפילה

18:22 - צבע אדום בזיקים שבעוטף עזה.

18:15 - ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט והשר בני גנץ יקיימו בשעה 20:30 מסיבת עיתונאים משותפת בקריה בתל אביב.

18:10 - מטח כבד למרכז ולדרום: אזעקות בגוש דן, בשפלה, בשרון ובאזור אשקלון. לפחות 6 רקטות נורו לעבר ישראל, חלקן יורט. במד"א התקבלו דיווחים על נפילות בחולון ובקריית אונו, לא ידוע על נפגעים.

18:02 - ירי לגליל המערבי: אזעקה נשמעה בשתולה. דובר צה"ל מסר כי זוהו שיגורים משטח לבנון לישראל במרחב זרעית, לא היו נפגעים. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי. 

18:01 - משרד החוץ המצרי: "מכשולים ישראלים" מעכבים מסירת סיוע לעזה.

17:50 - תושב ערערה ממשפחת אלע'ול על הנפילה בשטח פתוח סמוך ליישוב: "ראינו יירוטים של הרקטות אבל כאן נפלה רקטה 50 מטר מהבתים. בנס אף אחד לא נפצע".

17:45 - ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נציגי משפחות החטופים. בפגישה נמצאים מירב לשם, אמה של רומי, מלכי שם טוב, אביו של עומר, אורלי גלבוע, אמה של דניאל, ימית אשכנזי, אחותה של דורון, פאולה פרישתה, שארבעה מבני משפחתו נחטפו, יגאל סרוסי, אביו של אלמוג ויעלה דוד, אחותו של אביתר. עוד נוכחים בפגישה עו"ד אורי סלונים, שייעץ בעבר למספר שרי ביטחון ואיש התקשורת רונן צור, שעובד ב"מטה המשפחות".

17:22 - צבע אדום בנתיב העשרה ובארז.

17:18 - צבע אדום בנתיב העשרה.

17:15 - ירי לאזור דימונה: אזעקות נשמעו בערערה, קצר-א-סיר, אבו קרינאת, אבו תלול וממשית. לפחות 3 רקטות יורטו, הייתה נפילה בשטח פתוח, ללא נפגעים.

נפילה בשטח פתוח בערערה
נפילה בשטח פתוח בערערה

17:06 - שר התקשורת הפלסטיני לערוץ מצרי: "אנחנו מקיימים מגעים עם חברת סטארלינק (בבעלותו של אילון מאסק) כדי לספק שירותי תקשורת לארגוני סיוע ברצועה. פועלים מול מצרים כדי לתאם את החזרת התקשורת לעזה ולחזק את התשתיות באמצעות חברות מצריות".

17:00 - צה"ל והשב"כ חשפו עדויות נוספות על השימוש שעושה חמאס בבית החולים שיפאא'. "הרוב מסתתרים בבתי חולים", אמר לחוקרים אחד המחבלים שהשתתף בטבח ה-7 באוקטובר. "בשיפאא' יש מרתף, זה מקום גדול שמסתתרים בו. בסופו של דבר, מרפאות, בתי ספר, בתי חולים, אלה מקומות שאתם לא מפציצים". 

בהמשך העיד המחבל כי אותם מקומות משמשים את חמאס להעברת אמצעי לחימה: "מטענים, נשק, גם אוכל וציוד רפואי עבור ללוחמים". לדברי המחבל, שיפאא' הוא "מקום בטוח שלא יופצץ". קטעים מעדויות המחבלים הועברו לגורמי מודיעין מערביים.  

16:42 - חיזבאללה קיבל אחריות לירי נ"ט ומרגמות שבוצע לעבר מוצבי צה"ל בגבול לבנון מוקדם יותר היום.

16:40 - ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש עם נציגי משפחות החטופים בשעה הקרובה.

16:20 - שורת הפגנות פרו-פלסטיניות ברחבי העולם: המונים משתתפים בעצרת למען תושבי רצועת עזה בטורקיה. הנשיא ארדואן, עטוף בצעיף עם דגל פלסטין, הגיע למקום והאשים: "חמאס הוא לא ארגון טרור, ישראל - כובשת". בלונדון נערכה מחאה בהשתתפות אלפים.

הפגנה פרו פלסטינית באינסטנבול, טורקיה (צילום: רויטרס)
ההפגנה באיסטנבול, טורקיה | צילום: רויטרס

16:04 - משרד החוץ של סעודיה: מגנים כל מבצע קרקעי של צה"ל שעלול לאיים על חייהם של אזרחים פלסטינים. בהודעת המשרד נכתב כי סעודיה הזהירה את ישראל מפני הסכנה ש"בהמשך ביצוע ההפרות הבוטות והבלתי מוצדקות של החוק הבינלאומי נגד אחיינו הפלסטינים".

15:55 - בעזה מדווחים: צה"ל תוקף בג'באליא שבצפון הרצועה ובמחנה הפליטים א-שאטי שממערב לעזה.

ישראל במלחמה - סיקור N12

15:35 - שר הביטחון יואב גלנט קיים הערכת מצב יומית עם בכירי מערכת הביטחון, וסיכם את כיווני הפעולה הנדרשים במאמצי הלחימה העיקריים. "המאמצים הראשיים - המאמץ הצבאי, המאמץ לשחרור החטופים, המאמץ האזרחי והמאמץ ההומניטרי", אמר גלנט בסיום הערכת המצב. "עברנו שלב במלחמה הלילה, האדמה בעזה רעדה", הוסיף.

"תקפנו מעל הקרקע ומתחת לקרקע, תקפנו פעילי טרור בכל הדרגים, בכל המקומות. ההנחיות לכוחות ברורות: הפעולה תימשך עד לפקודה חדשה", הבהיר שר הביטחון. "בשאר הגזרות אנחנו נערכים על מנת להגן על אזרחי ישראל, על מנת לשמור על ביטחונם. אנחנו עושים זאת גם בצפון, גם במרכז, ובכל מקום אחר". בדיון השתתפו הרמטכ"ל הרצי הלוי, ראש השב"כ רונן בר, ראש המוסד דוד ברנע ובכירים נוספים במערכת הביטחון.

פגיעה ישירה בבאר שבע
פגיעה ישירה בבית בבאר שבע, היום

15:28 - דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, מזהיר שוב את תושבי עזה: "לתושבי צפון רצועת עזה והעיר עזה, זו אזהרה דחופה - להתפנות דרומה באופן זמני, למען ביטחונכם. חמאס הציב מתקנים וכוחות צבאיים באזורים אזרחיים ומשתמש בכם". במנשרים נכתב: "עזה הפכה לשדה קרב. צפון הרצועה ועזה לא בטוחות. עליכם להתפנות מיד ולפנות דרומה לוואדי עזה".

15:20 - האזעקות בצפון: דובר צה"ל הודיע כי זוהו מספר שיגורי מרגמות וטילי נ"ט משטח לבנון לעבר שטח ישראל ומוצבי צה"ל במרחב גבול לבנון שנפלו בשטחים פתוחים. טנקים וארטילריה של צה"ל הגיבו בירי לעבר מקורות הירי ותקפו תשתיות צבאיות של חיזבאללה בשטח לבנון.

15:14 - אילון מאסק הודיע שבכוונתו לאפשר אינטרנט לרצועת עזה באמצעות StarLink (בדומה למה שעשה באוקראינה) אחרי ההפצצות שניתקו שם את הרשת. לדבריו, יאפשר את הגישה רק לארגוני סיוע. 

15:12 - אזעקות באשקלון וביישובי הסביבה. לא ידוע על נפילות או נפגעים.

15:04 - מטח לבאר שבע וליישובי הנגב המערבי: פגיעה ישירה בבית בבאר שבע. לא היו נפגעים. צוותי כיבוי והצלה פועלים בזירה, מבצעים סריקות כדי לשלול לכודים או נפגעים ולשלול שרפה במקום. שוטרים וחבלני משטרה פעלו במקום הנפילה וסרקו אחר שרידים נוספים.

14:52 - דיווח בניו יורק טיימס: בממשל ביידן מעריכים שחמאס מחזיק בנכסים בשווי חצי מיליארד דולר שמסייעים לו לממן את פעילות הטרור.

14:46 - מטח לעוטף עזה: לפחות רקטה אחת יורטה. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

הערכת המצב היומית עם בכירי מערכת הביטחון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הערכת המצב היומית עם בכירי מערכת הביטחון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

14:38 - אזעקה גם בגליל המערבי. מדובר בירי פצמ"רים לעבר מוצבים של צה"ל. היו נפילות בשטחים פתוחים ולא התקבלו קריאות על נפגעים. צה"ל משיב בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי.

14:30 - אזעקה בגליל העליון בעקבות ירי נ"ט על מוצב צה"ל. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים מעבר לכך. צה"ל משיב בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי.

14:28 - שר החוץ הקטארי: מזהיר מפני הסכנה שנשקפת לאזרחים ולחטופים - בשל "ההסלמה בכניסה הקרקעית" של צה"ל ברצועת עזה.

14:20 - גם בשעה זו צה"ל מוסיף לתקוף מטרות ברצועת עזה. חיל האוויר תקף בשכונת זייתון שממזרח לעיר עזה. מוקדם יותר הפצצות התמקדו בדיר אל בלח ובאל-בורייג'.

14:02 - רקטות שוגרו לתל אביב ולבת ים. לפחות אחת מהן יורטה. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

ההרס ברפיח מתקיפות צה"ל
ההרס ברפיח לאחר תקיפות צה"ל הלילה

13:46 - שר הביטחון יואב גלנט יפגוש מחר נציגי משפחות חטופים ושבויים המוחזקים בעזה - כך נמסר ממשרד הביטחון. להודעת גלנט קדמה הודעה של משפחות החטופים כי הן יתקבצו ברחבה מול מוזיאון ת"א ולא יתפזרו עד שראש הממשלה ושר הבטחון יפגשו איתם. הזהירו גם מהחרפה משמעותית בצעדי המחאה.

לאחר הודעת גלנט, ב'מטה המשפחות' הבהירו כי הם ימתינו לפגישה מהערב בשער הקריה. "אנחנו מצפים מראש הממשלה ומשר הביטחון להיפגש איתנו עוד היום, להסתכל לנו בעיניים ולתת תשובה ברורה לשאלה: האם החרפת הפעולה הצבאית בעזה מסכנת את שלומם של 229 החטופים".

"נמאס לנו מסיסמאות", הבהירו במטה. "הזמן של היקרים והיקרות שלנו אוזל, הם מוחזקים בתנאים מחפירים מתחת לאדמה בחושך שלושה שבועות, חלקם פצועים, וכל שעה נוספת שהם שם יכולה להיות גזירת דין מוות עבורם. אנחנו מצפים מראש הממשלה ומשר הביטחון שיגיעו עם תשובות ברורות". 

13:44 - צבע אדום בנתיב העשרה.

צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט בגבול לבנון | צילום: דובר צה"ל

13:24 - 11 מבוקשים, בהם שני פעילי חמאס, נעצרו ביהודה ושומרון במהלך מבצע חטיבתי במחנה הפליטים ג'ילזון. בנוסף, הכוחות הרסו בית לא חוקי של פעיל חמאס במקום. במהלך המבצע התקיימו הפרות סדר במחנה הפליטים ג'ילזון ובמחנה הפליטים דהיישה שבעציון. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה מעל ל-1,020 מבוקשים ביו"ש, מעל ל-700 מהם משוייכים לחמאס.

13:18 - משרד החוץ המצרי הזהיר מפני "הסכנות החמורות וההשלכות ההומניטריות והביטחוניות חסרות התקדים" - שייגרמו מכניסה קרקעית לרצועת עזה. מצרים הטילה על הממשלה הישראלית את האחריות "להפרת החלטת האו"ם הקוראת להפסקת אש מיידית" - וקראה לישראל להקל על הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה.

13:12 - שר החוץ של איראן עבדאללהיאן: לא פרסנו כוחות חדשים, לא בסוריה, לא בעיראק ולא בשום מקום באזור. אבל אנחנו לא רק צופים בהתרחשויות - בכל רגע שיידרש, בהתאם לצרכים הביטחון הלאומי שלנו והסיטואציה האזורית - נוכל לקבל החלטה.

13:10 - תקרית שלישית היום בגבול הצפון: כלי טיס מאויש מרחוק של צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט בגבול לבנון במרחב חניתה.

13:06 - התראת צבע אדום נוספת בעוטף עזה.

12:59 - אזעקות באשקלון ובעוטף. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

12:34 - נשיא איראן ראיסי שוחח בטלפון על המלחמה בישראל עם אמיר קטר תמים בן חמד.

12:22 - נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מאשר שמל"טים הופלו אתמול בתחומה של מצרים, וקרא לכל הצדדים באזור לכבד את ריבונותה ואת מעמדה של מצרים. "המצרים צריכים להרגיש בטוחים והצבא צריך להיות מסוגל להגן על המדינה", אמר א-סיסי. הוא גם הדגיש כי מצרים תמשיך למלא תפקיד חיובי בסכסוך בין ישראל לחמאס והזהיר מפני התרחבות העימות באזור.

11:48 - צבע אדום בנתיב העשרה.

11:45 - לנוכח התרחבות הלחימה, עבר מערך הכבאות וההצלה למצב חירום מלא ולתגבור כוחות, בדגש על מחוזות דרום, צפון וחוף. לפי הנחיית הנציב אייל כספי, הכוחות יהיו מוכנים למתן מענה מציל חיים בכל הגזרות ובכלל זה תרחישים עם ריבוי אירועים וזירות כתוצאה מהרחבת איום הטילים על העורף. במסגרת היערכות הלוחמים ותגבור הזרוע המבצעית, יתוגברו גם מרכזי השליטה וטייסת הכיבוי תעמוד בכוננות מירבית.

11:33 - בפעם השלישית בתוך כשעה: צבע אדום בעוטף עזה.

תקיפות ברצועת עזה בתצפית משדרות (צילום: reuters)
תקיפות ברצועת עזה בתצפית משדרות, אמש | צילום: reuters

11:24 - טיל נ"מ ששוגר מלבנון יורט ע"י צה"ל. הפיצוץ שנשמע בצפון - בגלל מיירט נוסף ששוגר והתפוצץ באוויר בשמי הצפון. צה"ל תקף את מקור הירי ממנו שוגר הטיל.

11:10 - דמויות מפתח בהוליווד מצטרפות למכתב הפתוח בקריאה לנשיא ארה"ב ביידן לפעול להפסקת אש מיידית בין ישראל לחמאס ושחרור החטופים. ביממה האחרונה חתמו בין היתר על גילוי הדעת הזמרת ג'ניפר לופז, בעלה השחקן בן אפלק, השחקן והבמאי בראדלי קופר והמחזאי טוני קושנר.

10:52 - דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר בתדרוך הבוקר כי הפעילות הקרקעית שהורחבה הלילה מאפשרת לכוחות בקרקע לחימה מול אויב מוחלש יותר. "בפעילות זו לוקחים חלק כוחות חי"ר, שיריון הנדסה וארטילריה המלווים באש כבדה", ציין דובר צה"ל. "הרחבת הפעולה משרתת את כל מטרות הפעולה. צה"ל ממשיך בתקיפות מסיביות מהאוויר והים, ובחיסול מחבלים".

הוא הוסיף כי הסיוע ההומניטרי לאזרחים ברצועת עזה יתרחב עם תנועת האזרחים לכיוון דרום. "מי שיהיה במרחב המוגן יזכה למזון, מים ותרופות", הבהיר. עוד דיבר תא"ל הגרי על המאמצים לשחרור החטופים כי "יש רצון מכוון של בעלי אינטרסים, בראשם חמאס, לעשות בטרור ניצול ציני ולהשפיע על האוכלוסייה שלנו שבמצב רגיש". הוא הדגיש כי "צה"ל פועל עם המטה של החטופים וניתן להם מידע אמת כשיהיה בידיניו".

הריסות לאחר תקיפה אווירית של ישראל (צילום: ap)
הריסות לאחר תקיפה אווירית של ישראל במחנה הפליטים ח'אן יונס | צילום: ap

10:47 - התראת צבע אדום בעוטף עזה.

10:42 - צה"ל ושב"כ חיסלו את מפקד הכוח הימי של חטיבת עזה בחמאס, שפיקד על ניסיון החדירה הימי למרחב זיקים לפני מספר ימים. הוא גם לקח חלק בניסיונות החדירה מהים ב-7 באוקטובר. חיסולו של ראתב אבו צהיבאן בוצע באמצעות מטוסי קרב, בתום מאמץ מודיעיני משותף של חיל הים, חיל האוויר, אמ"ן ושב"כ. כמו כן, במהלך הלילה כוחות זרוע הים תקפו מטרות המשמשות את חמאס, בניהן עמדות תצפית, עמדות שיגורי נ"ט ומתקן צבאי וסייעו לכוחות היבשה. 

10:35 - התראת צבע אדום נוספת בעוטף עזה.

10:20 - אחרי 8 שעות ללא ירי מהרצועה: צבע אדום בניר עוז.

10:16 - "ארגון הבריאות העולמי מנותק מהצוות שלו וממתקני הבריאות בעזה", כך כתב ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום ג'ברייסוס בפוסט ברשתות החברתיות. X, שנקראה בעבר טוויטר. "ההאפלה גם לא מאפשרת לאמבולנסים להגיע לפצועים. פינוי חולים אינו אפשרי בנסיבות כאלה, וגם לא למצוא מחסה", אמר.

הרמטכ״ל וראש השב״כ בחמ״ל המבצעים המיוחדים של השב"כ (צילום: תקשורת שב״כ)
הרמטכ"ל וראש השב"כ בחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ | צילום: תקשורת שב״כ

10:08 - שגריר ישראל ברוסיה אלכסנדר בן צבי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית ריה כי "מתקיימים מגעים בין ישראל ורוסיה בנוגע לפרטי ביקור משלחת חמאס במוסקווה, אך הרוסים טרם עדכנו אותנו על כך".

09:26 - ב'מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים', דורשים מראש הממשלה, שר הביטחון וחברי קבינט המלחמה להיפגש מיד עם משפחות החטופים. "הלילה הזה היה הנורא מכל הלילות. זה היה לילה לבן וארוך, על רקע הפעולה הגדולה של צה"ל ברצועה, ואי וודאות מוחלטת לגבי גורלם של החטופים שמוחזקים שם ונתונים גם הם להפצצות הכבדות", נמסר בהודעת המטה.

"חרדה, תסכול, ובעיקר כעס עצום על כך שאף אחד מקבינט המלחמה לא טרח להיפגש עם משפחות החטופים כדי להסביר להן דבר אחד - האם הפעולה הקרקעית מסכנת את שלומם של 229 החטופים בעזה", הוסיפו המשפחות בהודעה. "המשפחות חרדות לגורל יקיריהם ומחכות להסבר. כל דקה שעוברת מרגישה כמו נצח. אנחנו דורשים משר הביטחון יואב גלנט וחברי קבינט המלחמה — להיפגש איתנו עוד הבוקר".

במטה הודיעו כי משעה 11:30 יתכנסו משפחות החטופים בכיכר 'החטופים והנעדרים' שברחבת המוזיאון בתל אביב, עד שראש הממשלה ושר הבטחון ייפגשו איתם. "במידה ולא תתקיים פגישה, תצא הודעה על פעולות מחאה החל מהערב", הבהירו.

 

נזקי התקיפות בח'אן יונס (צילום: ap)
נזקי התקיפות בח'אן יונס | צילום: ap

08:44 - במסגרת ביקור שר החוץ של סין בארה"ב - בממשל ביידן קראו לסינים לנצל את השפעתם על איראן כדי למנוע הסלמה של המלחמה בישראל. "לחצנו על סין לנקוט בגישה קונסטרוקטיבית, וזה יכלול כמובן את הקשרים שלהם עם איראן כדי לקרוא לרגיעה. בהחלט יש לסין קשרים באזור", צוטט בכיר אמריקני ב"פיננשיאל טיימס".

08:36 - מטוס קרב של צה"ל תקף תשתית צבאית של חיזבאללה בלבנון, בתגובה לירי הרקטי שכוון לישראל אתמול ונפל בשטח סוריה. 

חוסל ראש המערך האווירי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
חוסל ראש המערך האווירי של ארגון הטרור חמאס, עצאם אבו רכבה | צילום: דובר צה"ל

08:31 - על רקע הרחבת הפעולה בעזה הפגנות הלילה ברחבי יהודה ושומרון, כאשר בשכם ניסו מפרי סדר להגיע לקבר יוסף. הפגנות נערכו גם ברמאללה, טול כרם, וג'נין. באיסטנבול נורו זיקוקים לעבר הקונסוליה הישראלית במהלך הפגנה נגד ישראל. הפגנות דומות נערכו גם בירדן, עיראק ומדינות נוספות.

08:24 - כוחות קרקעיים של צה"ל עדיין פועלים בשטח רצועת עזה. מטוסי קרב תקפו במהלך הלילה כ-150 מטרות תת-קרקעיות בצפון הרצועה. במהלך התקיפה חוסלו מחבלי חמאס והושמדו מנהרות לחימה, מרחבי לחימה תת-קרקעיים ותשתיות טרור תת-קרקעיות נוספות. "אנו מפעילים אש שטרם נראתה כמותה ברצועת עזה", אמר מפקד מרכז האש בפיקוד הדרום אל"מ י'. "מהאוויר, מהקרקע או מתת-הקרקע - צה"ל יחסל כל מחבל בכיר או זוטר וכל תשתית טרור של חמאס".

חוסל מפקד הכוח הימי של חטיבת עזה, ראתב אבו צהיבאן (צילום: דובר צה"ל)
חוסל מפקד הכוח הימי של חטיבת עזה, ראתב אבו צהיבאן | צילום: דובר צה"ל

08:17 - דיווח: גנרל ג'יימס גלין, בכיר היועצים האמריקנים שביקר השבוע בישראל והמליץ להימנע מכניסה קרקעית מסיבית לרצועת עזה, חזר לארה"ב. בצבא האמריקני מבהירים: "כל החלטה שתתקבל - החלטה ישראלית בלבד".

07:44 - המיליציות הפרו-איראניות בעיראק הודיעו שביצעו מתקפה נגד כוחות צבא ארה"ב בבסיס א-תנף בסוריה, במשולש הגבולות עם עיראק וירדן.

07:40 - צה"ל ושב"כ חיסלו את ראש המערך האווירי של ארגון הטרור חמאס עצאם אבו רכבה באמצעות מטוסי קרב. אבו רכבה היה אחראי על ניהול מערכי הכטב"מים, הרחפנים, הגילוי האווירי, מצנחי הרחיפה, וההגנה האווירית של ארגון הטרור. במסגרת תפקידו, לקח חלק בתכנון ובהוצאה לפועל של הטבח הרצחני ביישובי עוטף עזה ב-7 באוקטובר. זאת על ידי הכוונת המחבלים שחדרו על גבי מצנחים לשטח עוטף עזה ובאמצעות מתקפות הרחפנים לעבר מוצבי צה"ל.

06:30 - צה"ל הודיע לסוכנות הידיעות רויטרס ולסוכנות ידיעות צרפתית כי הוא אינו יכול להבטיח את שלום הכתבים העובדים ברצועה, כך לפי רויטרס.

ההרס ברפיח מתקיפות צה"ל
ההרס ברפיח לאחר תקיפות צה"ל הלילה

06:02 - הותר לפרסום: בקרבות ב-7 באוקטובר נפלה סמל שיראל חיים פור ז"ל, בת 20 מראשון לציון, ששירתה כסמלת מבצעים בחטיבה צפונית.

05:36 - שר הביטחון של ארה"ב לויד אוסטין שוחח עם שר הביטחון גלנט. לפי הודעת הפנטגון, אוסטין "הדגיש את החשיבות בהגנה על אזרחים בעזה".

05:08 - נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, הגיב על התקיפות האחרונות נגד הכוחות האמריקנים בעיראק ובסוריה ואמר כי ארצות הברית "מוכנה לנקוט בפעולות נוספות".

04:39 - עזה עשויה להישאר ימים ללא חיבור לאינטרנט, כך העריכו מומחים. ספקית תקשורת אמרה ל-CNN כי ברצועה סובלים מ"שיבוש מוחלט של כל שירותי התקשורת", על רקע התקיפות הישראליות.

03:40 - יו"ר בית הנבחרים החדש בארה"ב, מייק ג'ונסון, שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בית הנבחרים עומד לצד ישראל", צייץ ג'ונסון בחשבון ה-X שלו (לשעבר טוויטר).

03:14 - מצרים, ירדן, טורקיה ומדינות ערב נוספות בירכו על החלטת האו"ם שקוראת להפסקת אש. "אנו מקווים לראות בקרוב עצירה של האלימות בעזה ושמירה על חיי אזרחים", אמר נשיא מצרים א-סיסי.

02:55 - מניין אנשי האו"ם שנהרגו ברצועה עלה ל-53, לאחר שביממה האחרונה איבדו 14 עובדים נוספים את חייהם - כך הודיעה סוכנות הסיוע לפליטים אונר"א.

02:17 - ביקור שר החוץ של סין בארה"ב: ממשל ביידן הביע "דאגה עמוקה" מהמצב במזרח התיכון - ולחץ על סין לנקוט בגישה "בונה יותר" בסוגיה, כך לפי פקידים בכירים בממשל.

דובר הבית הלבן, ג'ון קירבי, מסר כי היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן ושר החוץ הסיני ניהלו "שיחה טובה" כשנפגשו מוקדם יותר. לדברי קירבי, השנים דנו גם במצב במזרח התיכון: "אנחנו יודעים שסין יכולה לנהל ביעילות דיאלוג עם שחקנים שונים באזור".
 
01:55 - אזעקת צבע אדום בנתיב העשרה.
 
אוניברסיטת סטנפורד בקבלת שבת בקריאה להחזרת החטופים (צילום: אופיר גוטלזון)
קבלת שבת בקריאה להחזרת החטופים באוניברסיטת סטנפורד, אמש | צילום: אופיר גוטלזון
 
01:33 - שירותי האינטרנט ברצועת עזה קרובים להשבתה אחרי התקיפות ברצועה. לפי דיווח ב-CNN, סוכנויות הסיוע של האו"ם אמרו כי על רקע בעיות התקשורת, אבד הקשר עם כמה צוותים של האו"ם בעזה.
 

01:15  - ארגון הטרור חמאס בירך על החלטת האו"ם הקוראת להפסקת אש בעזה: "אנו מבקשים לנקוט באמצעים ליישום ההחלטה, באופן שיאפשר פתיחת מעברים והכנסת דלק וסיוע לרצועה".

01:06 - שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, נאם בעצרת הכללית אחרי ההחלטה שקוראת להפסקת אש. "ישראל תמשיך להגן על עצמה ולעשות כל שנדרש עד להשמדת חמאס והשבת החטופים", אמר ארדן. "היום הזה יירשם בהיסטוריה לדיראון עולם כיום שבו האו״ם איבד לחלוטין את הלגיטימיות ואת הרלוונטיות שלו. היום הובהר שהאו"ם אינו מחויב למנוע זוועות, אלא לעודד זוועות".

אוניברסיטת ברקלי  בקריאה להחזרת החטופים (צילום: אופיר גוטלזון)
כ-200 סטודנטים בברקלי בקריאה להחזרת החטופים | צילום: אופיר גוטלזון

סמל שיראל חיים פור, נפלה בתאריך 7/10
סמל שיראל חיים פור ז"ל

00:29 - רונן נאוטרה, אביו של עומר שנחטף על ידי חמאס, פנה למקבלי ההחלטות במהלך "קבלת שבת" עם משפחות החטופים בוושינגטון. ״אנו דורשים מקבינט המלחמה להסביר איך הפעולה הקרקעית לא מסכנת את החטופים״, אמר. המשפחות נפגשו מוקדם יותר עם סגנית נשיא ארצות הברית קמלה האריס, שהבהירה כי "הממשל האמריקני עושה כל שביכולתו כדי להבטיח את שחרור בני הערובה".

00:06 - שר החוץ אלי כהן: "דוחים על הסף את הקריאה הבזויה של האום להפסקת אש. ישראל מתכוונת לפעול לחיסול החמאס בדיוק כפי שהעולם פעל מול הנאצים ומול דאעש". 

00:03 - משרד החוץ האמריקני: קוראים לאזרחים אמריקנים לעזוב את לבנון עכשיו, כל עוד ניתן לצאת בטיסות מסחריות סדירות.

23:00 - דובר ראש הממשלה לתקשורת הזרה, מארק רגב, בריאיון ל-MSNBC: "חמאס ירגיש את הזעם של ישראל הלילה ויתחיל לשלם על פשעיו נגד האנושות ונגד ישראל".