סיכום היום ה-18 למלחמה: חיל האוויר ביצע הלילה (רביעי) תקיפות נרחבות ברצועה, ואלה השאירו תמונות חריגות של תקיפות "חגורת אש" במרכז העיר עזה. בעזה דיווחו כי רשת מנהרות נרחבת נפגעה, ובתיעודים נראה עשן מיתמר באזור שנחשב למרכז הפיקוד והשליטה של חמאס ברצועה. הרס רב נגרם בבניין תאג' 3.

על פי דיווחים פלסטיניים, הותקף ביתו של ואא'ל דחדוח, מנהל משרדי אל-ג'זירה, במחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז הרצועה. בעזה דיווחו כי כמה מבני משפחתו נהרגו, בהם אשתו וילדיו. קודם לכן, דווח כי הותקף בית משפחת אל-כחלות במחנה הפליטים ג'באליא - לאחר שדובר צה"ל בערבית חשף שוב את פניו של דובר חמאס אבו עוביידה, ח'דיפה כחלות.

הותקפו מאות מטרות צבאיות של חמאס

במהלך תקיפות נרחבות ברצועת עזה ביממה האחרונה, צה"ל בהכוונת השב"כ תקף מאות מטרות צבאיות של חמאס, בהן מחבלים ותשתיות טרור. כמו כן, הושמדו פירי מנהרות, מפקדות צבאיות, מחסני אמצעי לחימה, ועמדות שיגור פצצות מרגמה וטילי נ"ט.

ההרס בח'אן יונס לאחר תקיפות חיל האוויר (צילום: רויטרס)
ההרס בח'אן יונס לאחר תקיפות חיל האוויר | צילום: רויטרס
ההרס בח'אן יונס לאחר תקיפות חיל האוויר (צילום: רויטרס)
ההרס בח'אן יונס לאחר תקיפות חיל האוויר | צילום: רויטרס

ביממה האחרונה הותקפו גם חמ"לים, תשתיות ומפקדות צבאיות של מנגנון החירום של חמאס, שפרס חסימות המקשות על תושבי עזה להתפנות לדרום הרצועה, ובכך מונע מהם להגן על עצמם. בנוסף, הושמדו מתחמים ומפקדות צבאיות של מנגנון הביטחון של חמאס, שאחראי למשילות ארגון הטרור ברצועה ולמעצרם וכליאתם של מתנגדי חמאס.

לאורך השבוע האחרון, ישראל פונה לתושבי העיר עזה וצפון הרצועה - באמצעות מנשרים, שיחות טלפון ופרסומים ברשתות חברתיות, וקוראת להם להתפנות דרומה. בינתיים, שכונות שלמות התרוקנו וכ-750 אלף עזתים כבר התפנו למחסות של אונר"א (סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים), דוגמת מחנה האוהלים שהקימה באזור אל-מואצי שבמערב ח'אן יונס והוגדר מרחב הומניטרי.

תקיפה בעזה, היום
תקיפה בעזה, היום
בית לאהיא, צפון הרצועה
ההרס בבית לאהיא שבצפון הרצועה

כעת, נותרו כ-300 אלף פלסטינים בצפון הרצועה ובישראל ממשיכים להפציר בהם לנוע דרומה. בניגוד לטענות בעזה, בישראל מבהירים כי קיים ברצועה מלאי שיספיק לכמה שבועות ומלאי של אספקה רפואית - שתספיק לפחות לכשבוע.

בתוך כך, צה"ל הטיל אתמול כרוזים שמיועדים לתושבי הרצועה - שבהם נכתב: "אם אתם רוצים עתיד טוב יותר עבורכם ולילדיכם - שלחו לנו מידע מועיל על החטופים באזור. צה"ל מבטיח כי יעשה כל מאמץ לשמור על ביטחונכם ועל בטיחות בתיכם, ותקבלו תגמול כספי. אנחנו מבטיחים לשמור על סודיות מלאה".

בית לאהיא, צפון הרצועה
ההרס בבית לאהיא שבצפון הרצועה
בית לאהיא, צפון הרצועה
ההרס בבית לאהיא שבצפון הרצועה

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התייחס הערב לתקיפות הנרחבות היום בלב העיר עזה ואמר כי "אנחנו ממשיכים לתקוף בעזה. תקפנו היום תשתיות טרור בבניינים - וגם מתחת לקרקע. כל תקיפה כזו הולכת ומחזקת אותנו ומשפרת את מצבנו לקראת השלבים הבאים במלחמה".

לדבריו, "אנחנו נמשיך לתקוף כל הזמן כדי להשיג את מטרותינו. חיסול של בכירים הוא בעדיפות עליונה. איפה שיהיה בכיר ואנחנו נדע את זה - אנחנו נחסל אותו".