שעות לפני מתקפת הטרור הרצחנית: ראשי מערכת הביטחון קיימו דיון ביום שבת ה-7 באוקטובר לפנות בוקר שבו העריכו כי עתיד להתפתח יום קרב ברצועת עזה. המשתתפים בהערכת המצב סברו שהלחימה עלולה לכלול ניסיונות חטיפה או ניסיונות חדירה של עד עשרות מחבלים לישוב אחד. למרות ההבנה הזו, אוגדת עזה לא העלתה את רמת הכוננות ולא עדכנה רת הכוחות, כך חשפנו לראשונה הערב (שישי) ב"אולפן שישי".

הניתוח המודיעיני שבוצע בשבת לפנות בוקר נערך במסגרת דיון בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש אמ"ן ובכירים נוספים. הדיון הסתיים בהערכה שעומד להיות יום קרב בשבת, שעלול לכלול ניסיון חטיפה של אזרחים וחיילים, או ניסיון פשיטה וחדירה של חוליית מחבלים במטרה להשתלט על יישוב. עם זאת, הערכת המצב עסקה בתרחיש בסדר גודל קטן מזה שהיה בפועל.

חיסול מפקד הפלישה לנירים וניר עוז (צילום: דובר צה"ל)
צוות הוקפץ לדרום, אוגדת עזה לא עודכנה | צילום: דובר צה"ל

בעקבות הערכת המצב השב"כ הקפיץ את צוות טקילה לדרום כדי להתמודד עם אפשרות של חדירת מחבלים. למרות זאת, באוגדת עזה לא העלו את רמת הכוננות ונערכו לאפשרות של חדירה - והחיילים שהיו בחדרים המשיכו לישון. 

ההבנה כי לחימה עלולה להיפתח עוד באותו היום מעידה על גודל המחדל ומציפה שאלות קשות: מדוע לא הנחו את החיילים בבסיסים להיערך לחדירה, למה לא הועברו טנקים לעמדות קדמיות ומדוע כיתות הכוננות ביישובים לא נערכו לתרחיש של ניסיון השתלטות. ההיערכות הלקויה עלתה בחיי אדם רבים והתמונה המלאה תצטרך להתברר כדי להפיק לקחים.

תיעוד של המחבלים ממתחם המסיבה (צילום: לפי סעיף 27 א')
הסימנים העידו על פעולה קרובה. המונים נמלטים מהמסיבה בדרום | צילום: לפי סעיף 27 א'

סימנים מעידים ללחימה

בלילה שבין שישי לשבת נאספו סימנים שמעידים על הכוונה של מחבלי החמאס. העובדה שלא היה מדובר במידע מודיעיני עמום, אלא בסימנים קונקרטיים וממשיים שמצביעים על פעולה קרובה בטווח הזמן המידי - ממחישים את עומק המחדל.