עדכונים שוטפים

00:08 - ביידן: שוחחתי עם נתניהו וביקשתי ממנו הפוגה בלחימה עזה.

23:42 - מתי, שביתה שבסביון נפגע פגיעה ישירה מרסיסי רקטה, סיפרה: "הייתה אזעקה, ירדנו למטה ואחרי דקה בדיוק הייתה אזעקה נוספת - שניה אחרי שסגרנו את הדלת של הממ"ד היה בום חזק שהעיף את חלון הממ"ד. אם לא היינו מספיקים להגיע לחדר האטום, זה היה תוך שניות. מקומה שנייה עד למרתף הכול נהרס. לא היינו פה היום אם לא היינו נכנסים לממ"ד". 

22:25 - מטוסי קרב של צה"ל תקפו מטרות של חיזבאללה ביניהן מחסן אמל"ח, עמדות שיגור, תשתיות להכוונת טרור ואתרים בהם ממוקמים אמצעים טכנולוגיים של ארגון הטרור חיזבאללה - כך לפי דובר צה"ל. התקיפה בוצעה בתגובה לירי משטח לבנון מוקדם יותר היום. כמו כן, כוחות צה"ל תקפו מוקדם יותר היום חולייה שניסתה לשגר טילי נ"ט משטח לבנון לעבר ישראל.

22:16 - 96 משאיות של ציוד הומניטרי הכולל מזון, מים וציוד רפואי נכנסו היום לרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

21:51 - בית בסביון נפגע מרסיסי רקטה, נזק במקום. אין נפגעים.

נפילה בבית במרכז (צילום: כב"ה)
נפילה בבית בסביון | צילום: כב"ה
נפילה בבית במרכז (צילום: לפי סעיף 27 א')
נפילת רסיסי רקטה בסביון | צילום: לפי סעיף 27 א'

21:47 - היועמ"שית מבהירה במכתב על הכספים הקואליציוניים כי כיוון שהממשלה החליטה להקפיאם, במידה ותבקש להעבירם למטרה שאינה נוגעת מלחמה - היא חייבת לקבל על כך החלטה מפורשת.

21:42 - דיווחים על תקיפות אינטנסיביות של צה"ל בא-נקורה, בעיתא א-שעב ובכפר כילא שבדרום לבנון.

21:34 - אזעקות בגוש דן והשפלה - 5 רקטות שוגרו. בשלב זה לא דווח על נפגעים או נזק.

21:12 - המשטרה מבצעת סריקות נרחבות על מנת לאתר זירות נפילה של פריטי רקטה בתחום מחוז תל אביב, בשלב זה לא ידוע על נפגעים.

21:00 - מטח כבד לעבר גוש דן, השפלה והשרון. 

20:53 - דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי: "המפקדים בצה"ל נושאים באחריות למה שקרה ואנו נמשיך לתחקר. עכשיו אנחנו במלחמה על הבית. עושים מאמץ עליון להשבת החטופים, נעשה הכול כדי להשיבם - כל אחד מהם הוא עולם ומלואו, ולכל אחד תיק מבצעי מודיעיני שנמצא במעקב. אין הפסקת אש - אנחנו ממשיכים קדימה".

20:20 - הלחימה בשטח עזה נמשכת: לוחמי חטיבת הנח"ל זיהו חוליית מחבלים שהסתתרה במסגד, ובעזרת סיוע אווירי חיסלו אותה בעת שיצאו ממנו לעבר תוואי מנהרה, כך לפי דובר צה"ל. בנוסף, מחבלי חמאס ירו טילי נ"ט על הכוחות ממספר נקודות ביניהם בית חולים בסביבתם, מסוק קרב ליווה את הלוחמים לחילוץ והשמיד את מקורות הירי.

בצה"ל מוסיפים כי במהלך פשיטה על בית ספר ששימש כבסיס לשיגורים ולפעילות טרור, לוחמי חטיבה 401 חיסלו מספר מחבלים ומצאו בורות שיגור רקטות ואמצעי לחימה רבים בשטח בית הספר. בנוסף, בפעילויות שונות, הושמדו מספר עמדות שיגור מרגמות וטילי נ"ט.

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

20:09 - ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה בקרייה בתל אביב, לאחר שתי הצהרות נפרדות של שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ: "החמאס מגלה שאנחנו מגיעים למקומות שלא חשב שנגיע. אם חיזבאללה ייבחר להיכנס למלחמה - הוא יעשה את טעות חייו. אתמול כינסתי את כל השגרירים הזרים בישראל וקראתי להם להצטרף למאבק לשחרור החטופים. לא תהיה הפסקת אש ללא שחרורם". לקריאת הכתבה המלאה

20:01 - בשעה זו נפתחת תפילה להשבת יותר מ-240 החטופים והנעדרים בכותל המערבי. מהמקום הקדוש ביותר לעם היהודי, בני משפחות החטופים והנעדרים פונות לעולם בזעקה: "העולם חייב להתאחד נגד חמאס-דאעש שביצע פשעים נגד האנושות. החזירו את כולם היום".

20:00 - דובר צה"ל מפרסם הערב תיעוד מהסיוע של חיל הים לכוחות היבשה בחופי עזה בזירה הימית הדרומית, ותיעוד של התקיפות של עמדות התצפית, חוליות הנ"ט, כלי השיט, המוצבים והתשתיות הצבאיות של החמאס. לקריאת הכתבה המלאה

19:47 - הדי פיצוצים נשמעו באזור המרכז, ככל הנראה מדובר ברקטות שנפלו בים. חמאס: "ירינו לתל אביב".

19:27 - הצהרת שר הביטחון יואב גלנט מהקריה בתל אביב: "נידרש להחלטות קשות, במלחמה שנכפתה עלינו - אין הליכה לאחור. עבורי, הפוגה הומניטרית היא קודם כל החזרת החטופים שלנו. לא תהיה הפוגה הומניטרית בלי החזרתם. עזה היא בסיס הטרור הגדול ביותר שנבנה אי פעם - אנחנו נחריב את החמאס, אין לנו עניין לפגוע באזרחים". לקריאת הכתבה המלאה

19:15 - במסגרת הפעילות הקרקעית, הוביל צוות של חטיבת הצנחנים מבצע ממוקד בצפון רצועת עזה, במהלכו הושלמה ההשתלטות על המרחב בצפון הרצועה - כך לפי דובר צה"ל. במהלכו של המבצע, חשפו הלוחמים פיר של מנהרה תת קרקעית בצמוד לפארק שעשועים. הפיר הושמד בידי הכוחות. בנוסף, בשיתוף עם כוחות שריון מצוות הקרב החטיבתי של חטיבה 7 נמצאו פיר תת קרקעי ומחסן אמצעי לחימה בסמוך לאוניברסיטה אזרחית.

 

חשיפת פיר בסמוך לפארק שעשועים (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת פיר סמוך לפארק שעשועים | צילום: דובר צה"ל

19:01 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בבסיס צאלים ונפגש עם צוערי בה"ד 1 מגדוד דקל, עם מפקדי המרכזים והרע"נים, ועם לוחמי יחידת אגוז וסיירת חרוב. נתניהו אמר ללוחמים: "אנחנו לא מתכוונים להפסיק, אנחנו מתכוונים להמשיך עד הסוף, היו כאן אמריקנים - באו והסבירו לנו מה היה בפלוג'ה והם משתאים על ההישגים שלנו". 

19:00 - בעקבות פניות על תקלות חוזרות של עיכובים בהתראות הניתנות באפליקציית פיקוד העורף באייפון, היא תעודכן היום. בשל כך ולמשך מספר שעות, לא יהיו התראות באפליקציה עד לעדכון של כל משתמש במכשירו האישי וסנכרון כללי שלה.

18:40 - השר בני גנץ בקריה בתל אביב: "אנחנו במלחמה רב-זירתית. המוקד הוא עזה – אך אנחנו נלחמים בהגנה ובהתקפה גם בצפון וגם במקומות אחרים. יהיה זמן להפגנות, לדיונים, לתחקירים - על הכל. כעת הזמן להילחם ולנצח, רק זה". לקריאת הכתבה המלאה

18:18 - משלחת ובה נציגי משפחות החטופים תחל הבוקר בוושינגטון בסדרת פגישות עם בכירי הקונגרס האמריקני ותבקש לבטל את החסינות של קטר בחוק הקובע סנקציות לממשלות המנהלות קשרים עם ארגוני טרור. המשלחת כללה את דוריס ליבר, שבנה גיא אילוז (26) נחטף לעזה מהמסיבה ברעים, יונתן ועידו שימריז תושבי כפר עזה שאחיהם יואב שימריז (26) נחטף מביתו בקיבוץ ולירן ברמן, ששני אחיו התאומים זיו וגלי (26) נחטפו מביתם בכפר עזה.

משלחת של משפחות החטופים במפגש עם בכירי הקונגרס האמ (צילום: Voice of freedom coalition)
משלחת של משפחות החטופים במפגש עם בכירי הקונגרס האמריקני | צילום: Voice of freedom coalition

18:15 - נשיא המדינה יצחק הרצוג במכתב לנשיאי האוניברסיטאות והמכללות בארה"ב: "ישנה משמעות עצומה להצהרה שלכם, אשר מגנה בצורה פומבית וחד משמעית את המעשים הברבריים של 7 באוקטובר". במכתבו, דרש נשיא המדינה טיפול מיידי במי שתומכים ומזדהים עם חמאס. "איך ייתכן שלמי שתומכים, מעודדים, מסבירים ומאדירים את מעשי הזוועות של החמאס יהיה מקום במוסד אקדמי כלשהו? או בכלל - בעולם התרבותי והנאור", כתב. לקריאת המכתב המלא

18:06 - חיזבאללה קיבל אחריות לתקיפת עמדות ארטילריה של צה"ל בגבול לבנון.

18:01 - שינוי בהנחיות פיקוד העורף: באזורים ירושלים, שפלת יהודה וירקון ניתן לקיים לימודים ופעילויות חינוכיות ללא תלות במרחב מוגן.

17:28 - מאות מפגינים מטעם פורום משפחות החטופים קראו למזכ"ל האו"ם לפעול מיידית לשחרורם. במחאה מול מטה האו"ם בניו יורק, הציבו פעילי הפורום פוסטרים עם תמונותיהם של אשתו וילדיו של מזכ"ל האו"ם אנתוניו גוטרש בתור חטופים, ועליהם השאלה: "מה היית עושה אם בני המשפחה שלך היו נחטפים?". 

הפגנה מול מטה האו"ם (צילום: לירי אגמי)
מחאה למען שחרור החטופים והחטופות מול מטה האו"ם בניו יורק | צילום: לירי אגמי
הפגנה מול מטה האו"ם (צילום: לירי אגמי)
"גוטרש - מה היית עושה אם בני המשפחה שלך היו חטופים?" | צילום: לירי אגמי

"משבר החטופים הגדול בהיסטוריה המודרנית קורה תחת המשמרת של מזכ"ל האו"ם ואנחנו מצפים ממנו להתחיל לפעול. בלי לגמגם, בלי 'אבל'", אמר עומר לובטון גרנות, ראש פורום המשפחות בניו יורק, אשר ארבעה מבני משפחתו נמצאים כעת בשבי חמאס. "אלו יכלו באותה מידה להיות הילדים של מזכ"ל האו"ם או של כל שגריר או ראש מדינה אחר", הוסיף. "המורשת של יושבי הבניין הזה נכתבת ברגעים אלה בספרי ההיסטוריה והם צריכים לעמוד בצד הנכון שלה".

הפגנה מול מטה האו"ם (צילום: לירי אגמי)
"מצפים מגוטרש להתחיל לפעול - בלי לגמגם" | צילום: לירי אגמי

17:01 - אזעקות באשדוד ובניצן. ממד"א נמסר כי בשלב זה לא דווח על נפגעים, לא זוהו נפילות.

16:52 - דובר צה"ל מעדכן בהמשך להתרעה שהופעלה באזור הצפון, כי זוהו כ-20 שיגורים שחצו משטח לבנון לישראל. הכוחות תוקפים בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי.

16:29 - אזעקות בצפון רמת הגולן ובאצבע הגליל, זוהו 6 יירוטים. במד"א מדווחים כי בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

16:00 - מפקד פיקוד הדרום, האלוף ירון פינקלמן: "לפני חודש ימים בהתקפה רצחנית ומזעזעת, תקף חמאס ופגע בנו פגיעה קשה. באותו יום נורא, לא עמדנו במשימתנו. האירועים הקשים הללו צרובים בנו. צרובים בי עד מאוד. ועוד נדרש לעומקם. מאז, מלחמה. מטרותיה ברורות – פירוק חמאס ויצירת התנאים להשבת החטופים הביתה".

"השבתם של החטופים שמוחזקים בשבי החמאס היא מצפן עבורנו. כפי אמרתי ביציאה להתקפה, הדור הזה הוא דור הניצחון. אנו נלחמים גם בשעות הללו במרכזים המשמעותיים של רצועת עזה, משם אני שב כעת. לראשונה בעשרות השנים האחרונות צה"ל נלחם בלב לבה של העיר עזה, בל לבת הטרור. זו מלחמה מורכבת וקשה ולצערי יש בה גם מחירים".

15:30 - מקורות פלסטיניים: ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, הגיע לטורקיה וייפגש עם הנשיא ארדואן.

15:15 - קבינט המלחמה יתכנס מחר בפיקוד המרכז.

הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

14:45 - סרגיי נרישקין, ראש מודיעין החוץ של רוסיה, אמר כי הם פועלים כל העת כדי לאתר מידע ולאסוף מודיעין על החטופים והנעדרים הרוסים ברצועת עזה.

14:30 - המלך צ'ארלס בנאום בטקס פתיחת כנס הפרלמנט: הממשלה תבקש לטפל בבעיות גלובליות, כולל "השלכות של מעשי הטרור הברבריים נגד תושבי ישראל". הממשלה תתמוך גם בהכנסת סיוע הומניטרי לעזה, וביצירת שלום ויציבות במזרח התיכון.

14:20 - לאחר השיגורים מתימן לעבר ישראל - שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, הבהיר במכתב למועצת הביטחון של האו"ם כי לישראל יש את הזכות להגן על עצמה: "החות'ים לקחו אחריות על כמה תקיפות בחודש האחרון. לישראל הזכות לנקוט בכל אמצעי הכרחי כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה". בנוסף, הזהיר ארדן כי "לתקיפות הללו עשויות להיות השלכות אזוריות רחבות ומסוכנות".

13:53 - דובר צה"ל: לוחמי ההגנה האווירית יירטו לפני זמן קצר מטרה אווירית חשודה שזוהתה בגבול לבנון, בטרם חדרה לשטח ישראל.

13:39 - אחרי הכתר על העיר עזה, ברצועה מדווחים על התקדמות מהירה של צה"ל - ועל כך שכוחות כבר שולטים בנקודות מסוימות במערב העיר, בעיקר לאורך כביש החוף.

13:26 - צבע אדום בעוטף עזה.

13:15 - הקצין פוצץ מנהרה, והקדיש אותו לזכר דוד שלו - ראש מועצת שער הנגב, אופיר ליבשטיין, שנפל ב-7 באוקטובר. לוחמי מילואים מחטיבת הנגב, מחטיבה 551, ולוחמי יהל"ם, איתרו מספר מנהרות בתוך בית מגורים בשטח אזרחי באזור בית חאנון, הלוחמים השמידו את המנהרות.

סרן (מיל׳) ר׳, אחיינו של ראש מועצת שער הנגב שנרצח (צילום: דובר צה"ל)
הקצין פוצץ מנהרה, והקדיש אותו לזכר דוד שלו ראש המועצה אופיר ליבשטיין שנרצח בעוטף | צילום: דובר צה"ל

סרן במילואים ר', אחיינו של ליבשטיין: "אופיר לקח את הנשק בבוקר של יום שבת ויצא מהבית בשביל להרוג מחבלים, הוא נפל בקרב ובהגנה על עוטף עזה. זה לא אקט של נקמה - זה אקט של הגנה על המולדת, ואני רוצה להקדיש את הפיצוץ הזה לדוד שלי שנרצח".

13:09 - תקרית שנייה היום בגבול לבנון: טיל נ"ט שוגר למוצב סמוך לשתולה, צה"ל משיב בירי ארטילרי.

13:05 - ניסיון פיגוע בעפרה: לפחות 2 מחבלים ניסו לתקוף ולדקור אזרח - חיילים שהיו באזור ירו לעברם. השניים לא פגעו באזרח או בחיילים. ניסיון הפיגוע מתרחש כמה שעות לאחר סיכול פיגוע במחסום קלנדיה שנמצא לא הרחק מהמקום.

13:05 - התרעות צבע אדום בעוטף.

12:47 - צבע אדום בעוטף עזה.

12:30 - מקורות פלסטיניים: משאיות שנושאות אוהלים - תועדו באזור מעבר רפיח. אלו צפויות להיכנס לרצועה ולשמש להקמת ערי האוהלים - עבור העזתים שמתפנים דרומה.

משאיות שנושאות אוהלים - תועדו באזור מעבר רפיח
משאיות שנושאות אוהלים - תועדו באזור מעבר רפיח

11:30 - הקרמלין: "המצב ההומניטרי ברצועת עזה קטסטרופלי, מאוד חשוב שיהיו הפוגות הומניטריות במבצע של ישראל שם. רוסיה ממשיכה לשמור על קשר עם הפלסטינים, ישראל ומצרים כדי להבטיח את העברת הסיוע".

11:27 - אחרי שהפציץ עמדת חיזבאללה: טנק של צה"ל תקף גם חוליית מחבלים שניסתה לשגר טיל נ"ט לעבר שטח ישראל סמוך למרחב שתולה.

11:20 - טנקים של צה"ל מאבטחים פלסטינים שמנסים לעבור מצפון לדרום הרצועה. הכוחות מונעים ממחבלי חמאס לפגוע בתושבים שיכולים לעזוב את השכונות הצפוניות בעזה עד השעה 14:00 בצוהריים.

11:05 - שר הביטחון יואב גלנט, השתתף בדיון מיוחד של ועדת חוץ וביטחון, שהתקיים בקריה. גלנט סקר בפני חברי הכנסת את התקדמות כוחות צה"ל לחיסול מחבלי חמאס והשמדת תשתיות הארגון, המתמקדת כעת בעיר עזה. גלנט פרט את מטרות הלחימה והדגיש בפני הח"כים כי צפויים ימי לחימה רבים "מתמקדים בניצחון ובהחזרת החטופים".

גלנט בפתח הדיון: "אנחנו בעיצומה של הלחימה. המסר הראשון שאני רוצה להגיד כאן מפני שהוועדה הזאת מייצגת את כל עם ישראל, זה שאנחנו צריכים את הגיבוי שלכם, את האחדות ואת השותפות של כל חלקי החברה בישראל. ב-7.10 נרצחו אזרחים ואנשי כוחות הביטחון - יהודים, דרוזים, ובדואים והם כולם נלחמים גם היום בתוך רצועת עזה".

בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס (צילום: דובר צה"ל)
בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס | צילום: דובר צה"ל

עוד אמר שר הביטחון כי צה"ל מבצע את העבודה שלו בצורה מעוררת הערכה: "הלוחמים מסתערים בצורה נחושה והמפקדים צועדים בראש הכוח. שיתופי הפעולה בין חיל האוויר, חיל הים וכוחות היבשה הדוקים, הכל בסיוע של מודיעין מאוד מדויק שמגיע מצה"ל, מהשב"כ ומהמוסד".

11:00 - ברחבי הארץ מציינים חודש לטבח שביצעו מחבלי חמאס: בזמן דקת דומייה לזכר הנופלים והנרצחים - הופעלו אזעקות באשקלון. במד"א עדכנו לאחר הירי כי לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

10:35 - מפקד חיל האוויר הגרמני אינגו גרהרץ תרם דם בבית החולים שיבא. החלטתו לתרום דם הגיעה כיממה לאחר שנפגש עם שר הביטחון יואב גלנט ועם מפקד חיל האוויר תומר בר. גרהרץ בחר לסיים את ביקורו בישראל בכך שהוא וצוותו תרמו דם למען פצועי המלחמה בישראל. גרהרץ נחשב לידיד קרוב של ישראל והיה זה שיזם את המטס המשותף מעל שמי ישראל ביום העצמאות האחרון, כמו גם את רכישת מערכת החץ 3.

09:50 - חשש לאירוע ביטחוני בגליל: תושבים שנמצאים במעין ברוך, כפר גלעדי, משגב עם, מנרה, יפתח, מלכיה, כפר יובל, מטולה, מרגליות ורמות נפתלי - מתבקשים להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. התנועה בכבישים באזור רכס רמים נסגרה.

09:40 - סוכל פיגוע בקלנדיה: מחבלת עטופה בדגל חמאס התקדמה ללוחמים ומאבטחים ונוטרלה, על גופה נמצאה סכין. כוחות מג"ב ומאבטחים זיהו את החשודה והסכנה והגיבו בירי, היא נפצעה וטופלה במקום על ידי גורמי רפואה.

09:00 - כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס בלב הרצועה: לוחמי צה"ל מצוות קרב חטיבתי 7 השתלטו ביממה האחרונה על מעוז צבאי של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. במוצב אותרו משגרי וטילי נ"ט, אמצעי לחימה מגוונים וחומרים מודיעיניים. במקביל, במהלך הלילה הותקפו עשרות עמדות לשיגור מרגמות.

מחבלת עטופה בדגל חמאס סוכלה בדרכה לבצע פיגוע (צילום: דוברות המשטרה)
קלנדיה: מחבלת עטופה בדגל חמאס התקדמה ללוחמים ומאבטחים ונוטרלה | צילום: דוברות המשטרה

בנוסף, חיל האוויר, בהכוונת לוחמים מצוות הקרב החטיבתי של הנח"ל, תקף חולייה של כ-10 מחבלים. בהמשך הלוחמים זיהו חוליית נ"ט שפעלה בקרבתם והכווינו כלי טיס נוסף שתקף את החוליה. גם כוחות זרוע הים ביצעו במהלך הלילה תקיפות, ובאמצעות חימוש מדויק הפציצו מטרות חמאס הכוללות עמדות לאמצעים טכנולוגיים.

עוד מהפעילות הקרקעית ברצועה: מכלול האש של אוגדה 36 איתר מספר מחבלי חמאס שתכננו לבצע מתקפה לעבר כוחותינו, תוך כדי שהם מתבצרים בתוך מבנה סמוך לבית החולים אל-קודס. הלוחמים הכווינו כלי טיס לתקיפת המחבלים, דבר שהוביל לפיצוצי משנה משמעותיים - מה שמעיד על הימצאות מחסן אמצעי לחימה בסביבה אזרחית.

בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס (צילום: דובר צה"ל)
בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס | צילום: דובר צה"ל

08:45 - במשרד החוץ הרוסי התייחסו לדברי השר עמיחי אליהו שאמר שהטלת פצצה גרעינית על עזה היא "אחת האפשרויות", ואמרו כי "הצהרתו מעלה שאלות רבות - גם על הימצאות נשק כזה בישראל". בנוסף, הדגישו במשרד החוץ הרוסי כי שגריר ישראל עודכן על כך ש"הצהרות של נציגים ישראלים רשמיים בנוגע לרוסיה אינן מקובלות".

08:06 - גם בטולכרם ובג'נין: כוחות הנדסה חשפו הלילה והבוקר מטענים שהוחבאו מתחת לתשתיות אזרחיות. גורם ביטחוני: "בתקופה האחרונה ממשיכים ארגוני הטרור ובראשם החמאס, להטמין מטעני חבלה רבים מתחת לכבישים ותשתיות אזרחיות ברחבי ערים פלסטיניות ביהודה ושומרון. אנחנו נמשיך לפעול לחשיפה ונטרול של אותם מטענים, אשר מסכנים את כוחותינו ואת חופש הפעולה שלנו באזור. מעבר לכך מדובר בשימוש בתשתיות אזרחיות, המסכן באופן ממשי מידי יום אלפי תושבים וילדים ברחבי יהודה ושומרון".

בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס (צילום: דובר צה"ל)
בלב רצועת עזה: כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס | צילום: דובר צה"ל

08:00 - שוב מתקפה של המיליציות הפרו-איראניות נגד בסיס הכוחות האמריקניים בארביל שבצפון עיראק.

07:40 - דיווחים פלסטינים על פעילות כוחות צה"ל בג'נין.

06:40 - צבע אדום בעוטף עזה.

06:00 - דובר צה"ל פרסם תמונות נוספות מהפעילות הקרקעית ברצועת עזה.

כוחות הנדסה חשפו מטענים
כוחות הנדסה חשפו מטענים שהוחבאו מתחת לתשתיות אזרחיות
הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

05:30 - היום יתקיים יום אבל אזרחי לזכר הנופלים והנרצחים בשבת השחורה במלאת חודש לאירועים. היוזמה האזרחית קוראת לישראלים לעמוד דקת דומייה בשעה 11:00, ולאחריה לשיר את המנון "התקווה". בהמשך היום צפויים להתקיים טקסים ואירועי זיכרון ברחבי הארץ.

04:40 - שרת הבריאות של הרשות הפלסטינית, מאי אל-קאילה, טוענת: יותר מ-60% מהמתקנים הרפואיים בעזה יצאו מכלל שירות.

04:14 - שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, אמר כי למרות תוצאות מוחשיות מעטות - הושגה התקדמות בביקורו במזרח התיכון.

03:57 - המתיחות במזרח התיכון: הכוחות האמריקנים בסוריה ובעיראק הותקפו על ידי מיליציות פרו-איראניות 8 פעמים נוספות מאז יום שישי. לפי CNN, בשבועיים האחרונים הותקפו הכוחות כמעט 40 פעמים.

02:32 - כ-10,000 איש נכחו בהפגנת תמיכה בישראל של הפדרציה היהודית בניו יורק בקריאה לשחרור החטופים. עידן רייכל וגד אלבז הופיעו בהפגנה בה נאמו גם בני משפחות החטופים

01:12 - שר החוץ של בריטניה, ג'יימס קלברלי, ישתתף בפגישת ה-G7 ביפן כדי לדון במלחמה בישראל.

01:02 - CNN: באונר"א מדווחים על כ-70 אחוז מתושבי הרצועה שנעקרו מביתם וחיים ב-"תנאים לא אנושיים".

00:30 - ראש הממשלה נתניהו התראיין לראשונה לתקשורת האמריקנית מאז פרצה המלחמה: "לא תהיה הפסקת אש כללית ללא שחרור בני ערובה". בריאיון ל-ABC News, אמר ראש הממשלה לגבי קיום הפוגות הומניטריות: "היו לנו אותן בעבר. נבדוק את הנסיבות כדי לאפשר לסיוע הומניטרי להיכנס או לבני ערובה בודדים לצאת". עוד הוסיף נתניהו: "ישראל תצטרך להיות בעלת האחריות הביטחונית ברצועה ל'פרק זמן בלתי מוגדר'".

23:50 - נשיא המדינה הרצוג בריאיון לאיש התקשורת הבריטי פירס מורגן: "אנחנו מותקפים בטילים שמשוגרים מבתי ספר, ממסגדים, מחנויות ומחדרי מגורים של אנשים. עזה היא בסיס איראני מלא בטרור, עם טונות של תחמושת. זו הטרגדיה שפקדה את העם העזתי". הנשיא סיפר בראיון על הטראומה הנוראית שספג העם הישראלי, ופירט על כמה מהפשעים המזעזעים שביצעו מחבלי החמאס

23:35 - משרד החוץ על הגינוי של ירדן: "ישראל נלחמת בארגון טרור רצחני שמהווה סכנה לכל האזור.
היחסים עם ירדן הינם בעלי חשיבות אסטרטגית לשתי המדינות ואנו מצרים על אמירות מתלהמות של ההנהגה הירדנית. המטרה של ישראל היא חיסול תשתית הטרור של החמאס ואין לישראל כל כוונה לפגוע באוכלוסיה האזרחית או לגרשה. חמאס הוא האחראי לפגיעה בחפים מפשע ולמצב בעזה כיום".

23:33 - 70 משאיות של סיוע הומניטרי נכנסו היום לרצועת עזה, דרך מעבר רפיח - מזון, מים וציוד רפואי. 

23:25 - משלחת ישראל לאו"ם בהובלת השגריר ארדן קיימה היום באו"ם תדרוך דחוף בעקבות העלייה החדה וחסרת התקדים בהתקפות אנטישמיות וגילויי שנאה. השגריר ארדן: "חייב להיות מחיר ברור לפשעי שנאה נגד יהודים - הזמן לדיבורים עבר".

לאחר שענד על עצמו לפני כשבוע טלאי צהוב בעצרת הביטחון, השגריר ארדן ענד אותו שוב בתדרוך והבהיר: ״אני עונד את הטלאי הזה כסמל לנחישות ועוצמה! ישראל חזקה וישראל תנצח. חייבים לזכור את מחיר השתיקה מול הרוע. הטלאי הוא תזכורת לשתיקה של האו״ם. פשוט חרפה".

23:10 - בעזה מדווחים: תקיפה סמוך לבית החולים אל-קודס.