ככל שעובר הזמן מתבררים עוד ועוד פרטים על המידע המוקדם שהיה בידי צה"ל לפני המתקפה ב-7.10. הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע" פרסמנו פרטים חדשים על המתקפה שתוכננה ולא התממשה – ועל ההתרעות שהיו וההתעלמות מהן, תכנון המתקפה, הדחייה והטעות של צה"ל.

ההתרעה המוקדמת של נגדת 8200
ההתרעה המוקדמת של נגדת 8200

חמאס, כך מתברר, ייעד את המתקפה לליל הסדר האחרון. צה"ל זיהה סימנים מוקדמים למתקפה והעלה כוננות. בחמאס קלטו את שינוי ההיערכות בצד הישראלי וביטלו את המתקפה. בחמאס גם החלו אז למדר מפקדים ופעילים מחשש להדלפות: בחמאס דאגו שמא ישראל הצליחה לחדור עמוק לתוך הארגון ולהשיג מידע. בצה"ל לא הבינו שהעלאת הכוננות היא הסיבה לביטול המתקפה, והתייחסו לאירוע כהתרעת שווא.

שלשום פרסמנו לראשונה ב-N12 כי נגדת בכירה וקצינה צעירה ב-8200 התריעו שחמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל. הערב פרסמנו כי הנגדת הצליחה להגיע אל התוכנית המבצעית של חמאס, כפי שהתממשה בשבעה באוקטובר. הנגדת שיתפה במידע קצין בכיר בפיקוד הדרום ואת מפקד 8200.

המתקפה שלא התממשה
המתקפה שלא התממשה

הנגדת דיווחה גם למפקדה הישיר, שביטל חופשה כדי לעדכן את ראש אמ"ן אהרון חליוה בזמן ביקורו בבסיס. ראש אמ"ן שמע, ביטל את דבריו - ולא העביר את המידע לרמטכ"ל ולראש השב"כ.

הנגדת, ותיקה, בעלת ניסיון ומוערכת, חיברה במהלך השנה החולפת סיפור מעשה, קרי תסריט שמורכב מפסיפס של מידע מודיעיני גולמי, ואמרה כי היא רואה בחומרה תרחיש שאליו חמאס מתכונן. התרחיש כלל אירוע חדירה המוני שחזה את מה שהתרחש ב-7 באוקטובר.

אהרון חליוה (צילום: דובר צה"ל)
ראש אמ"I אהרון חליוה | צילום: דובר צה"ל

אל הנגדת הצטרפה קצינה צעירה יותר ביחידה והשתיים התריעו בחריפות אחרי התרגיל שחמאס ערך כחודש לפני המתקפה, שמדובר באופרציה אחרת ולא בתרגיל. שתיהן היו נרעשות, ופירטו את כמות המקומות של תכנוני הפריצה בגדר, את תוכן הביטויים ואת המסקנה שמדובר בהיערכות לפריצה ממשית ומסיבית. הן הציגו זאת למפקד בכיר שאינו מהיחידה שבה הן משרתות אך רלוונטי מאוד לאירוע, והוא השיב להן: "אלו פנטזיות".

ב-8200 מאשימים את השחצנות של מפקדי היחידה: "אמרו להם את זה בזמן אמת, היו כל כך הרבה דברים שהיו צריכים להדליק נורות אדומות".

תגובת דובר צה"ל: "צבא ההגנה לישראל פועל ונלחם בימים אלה בארגון הטרור הרצחני חמאס ברצועת עזה. כלל המפקדים והחיילים ממוקדים במשימה זו בלבד, כדי להשלים את מטרות המלחמה. הפרטים המוצגים בדיווח אינם נכונים ומציגים תמונה שרחוקה מלהיות מדויקת. לאחר סיום המלחמה ייערך תחקיר מפורט ומעמיק בנושא לבירור כלל הפרטים עד תום".