באותה שבת ארורה, בית החולים סורוקה בבאר שבע עמד בפני אירוע רב-נפגעים שכמותו לא ידע אף בית חולים בתולדות המדינה. רבים מהרופאים נאלצו להתמודד עם סיפורם האישי של קרוביהם ששהו בעוטף עזה וביישובי הדרום בזמן המתקפה הרצחנית של חמאס - תוך כדי שהם מטפלים בפצועים ומצילים חיים.

ד"ר עמית פרנקל, מנהל אירוע רב-נפגעים (אר"ן), דהר מביתו במיתר לעבר בית החולים מיד כשהחלו הפיצוצים, ובמחשבותיו הבן הבכור אוריה שמשרת בסדיר. "אני מנסה קודם כול ליצור איתו קשר והוא לא עונה, מתחיל לקבל ידיעות שאותו אזור שבו הוא משרת בעצם נמצא תחת התקפה", מספר. בזמן שד"ר פרנקל רץ ומטפל בפצועים קשה בחדר הטראומה, הטלפון המיוחל מהבן סוף-סוף הגיע. "אני מקבל טלפון, מסתכל ורואה שזה מספר לא מזוהה, עונה ושומע את הקול שלו... ומשתנק", הוא מתאר.

סורוקה חדר מלחמה (צילום: החדשות 12)
ב-24 השעות הראשונות בית החולים סורוקה קלט 600 פצועים | צילום: החדשות 12

ב-24 השעות הראשונות קלט בית החולים סורוקה 600 פצועים. ד"ר פרנקל וחבריו הצליחו לבצע מספר חסר תקדים של ניתוחים, וכל פצוע שהיה חייב לקבל ניתוח דחוף קיבל אותו בזמן שיא. אך בתוך אותו זמן, בבית החולים התמודדו גם עם טרגדיה אישית. "תוך כדי ההמולה, ד"ר איתן נאמן, עמיר וחבר ותיק שלי כבר 20 שנה, אומר לי שקיבל צו 8 והוא צריך לצאת. אתמול קיבלו את הידיעה שד"ר נאמן נפל בקרב".

גם ד"ר יבגני ברוטפיין נאלץ להתמודד עם נזקי המלחמה, ועדיין להמשיך לתפקד בבית החולים כרגיל. כשהחלה המתקפה, הוא רץ עם אשתו ושני ילדיו הקטנים למקלט בבניין שלהם באשקלון - אחד מהטילים פגע בביתם. בעוד שהטילים המשיכו ליפול באשקלון - ד"ר ברוטפיין יצא לבית החולים. "נכנסתי לאוטו, ואמרתי לאשתי, 'אין מה לעשות, אני חייב להגיע לטפל בפצועים'".

סורוקה חדר מלחמה (צילום: החדשות 12)
הרופאים נאלצו להתמודד עם השלכות המלחמה תוך הצלת חיים | צילום: החדשות 12

באירוע רב-נפגעים שכזה משתמשים בנוהל סדור בסורוקה שבו מסמנים פצועים במספרים ולא בשמות עד שהמשפחות מגיעות לזהות. באחד החדרים שכב פצוע קשה מאוד, המשפחה הגיעה וזיהתה אותו, והתיישבה לידו במשך 48 שעות. "בשלב מסוים הגיעה הבת שלהם, שהייתה נצורה באחד היישובים בדרום, ואמרה להורים שזה לא הוא, שהם טעו בזיהוי", סיפר ד"ר פרנקל. "למעשה, המשפחה לא ליוותה את הבן שלהם". בסיפור המטלטל הזה, המשפחה שטעתה בזיהוי קיבלה את הבשורה הקשה שבנם נרצח. 

סורוקה חדר מלחמה (צילום: החדשות 12)
"ברמה הנפשית, כזה עוד לא ראינו". ד"ר יבגני ברוטפיין | צילום: החדשות 12

העומס הפיזי והנפשי על הרופאים והצוות בסורוקה הוא כבד מאוד. רק בסוף המשמרת הם מרשים לעצמם להתפרק. "כשאתה רואה שאתה לא מצליח להציל חיי אדם. זה רגע בהחלט קשה, זה יכול להיות טראומטי", מעיד ד"ר ברוטפיין. "ברמה הנפשית, כזה עוד לא ראינו".