הרשות השופטת פרסמה היום (ראשון) התייחסות חריגה לטענות שהוטחו כלפי בג"ץ על ידי גורמי ימין, ובהם בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו ושר המשפטים לוין. לוין רמז שבג"ץ התערב בהוראות פתיחה באש וגרם ללוחמים "לפחוד לבצע ירי", ויאיר נתניהו שיתף התבטאות שטוענת שבג"ץ שינה הסדרי ביטחון מאחורי הקלעים. ברשות השופטת הבהירו: "טענות חסרות שחר".

"בשנת 2018, בעקבות אירועים אלימים שהתרחשו סמוך לגדר המערכת בגבול רצועת עזה, הוגשה לבג"ץ עתירה שבה נטען כי מדיניות הפתיחה באש שצה"ל נוקט, והכוללת ירי חי במקרים מסוימים - אינה חוקית", פתחו ברשות השופטת את התייחסותם. "העתירה נדחתה פה אחד על ידי בית המשפט העליון".

יריב לוין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יריב לוין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בפסק הדין ציינו השופטים כי מתחם התערבותו של ביהמ"ש בנושאים מעין אלה הוא מצומצם וצר ביותר וממילא אין שום יסוד לטענה כי הוראות הפתיחה באש שונו עקב פסיקת בג״ץ. "הטענה כאילו לאחר הדיון בבג"ץ התקיים כביכול דיון כלשהו בסוגיה בה עסק פסק הדין, מאחורי הקלעים, אף היא טענה חסרת שחר", נמסר מהרשות.

ברשות השופטת הוסיפו: "כך גם הניסיון המופרך לקשור בין פסק הדין לבין ביקור שנערך לאחר מתן פסק הדין, ביום 7.6.2018, על ידי נשיאת בית המשפט העליון דאז אסתר חיות ביחידת בתי הדין הצבאיים בקריה. במהלך הסיור לא נדונו ולא עלו לדיון תיקים תלויים ועומדים או כאלו שנדונו בבית המשפט העליון, ואף לא שאלת יישומם. מדובר בביקור שנערך ביוזמת האלוף דורון פיילס, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, שמטרתו היכרות עם שופטי בתי הדין הצבאיים ושופטי בתי המשפט הצבאיים באיו"ש ואשר במהלכו התקיים גם מפגש היכרות עם הרמטכ"ל, בהשתתפות הפרקליט הצבאי הראשי".

יאיר נתניהו (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
יאיר נתניהו | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הם סיכמו: "שופטי בית המשפט העליון דנים בעתירות המוגשות לבית המשפט באולם בית המשפט ואינם מקיימים ישיבות עם צד זה או אחר בעניינים הנוגעים לעתירות במסגרת אחרת, לא לפני ולא לאחר מתן פסק הדין".

ההתבטאויות של לוין ויאיר נתניהו נגד בג"ץ

הרשות השופטת פרסמה את התייחסותה על רקע הריאיון של שר המשפטים לוין בערוץ 14 בתחילת החודש. בריאיון אמר לוין בין היתר: "יש צורך בשינוי גישה ושינוי תפיסה במערכת המשפט, בין היתר גם במה שקשור בצה"ל. לכך שמי שמתקרב לגדר הגבול, לא יכול להיות שחיילים יפחדו לירות בו, כשיש בניין שעלול להיות מחסה למחבלים לצורך פיגוע, לא יכול להיות שאי אפשר להוריד אותו".

הרשות הגיבה גם לבנו של ראש הממשלה נתניהו, ששיתף אתמול שורת התבטאויות בערוץ הטלגרם שלו נגד ביהמ"ש העליון. בהודעה שהעביר מהקבוצה "ללא צנזורה חדשות ישראל בטלגרם" נכתב: "איך שינה בג"ץ את הסדרי הביטחון והוראות הפתיחה באש בגבול רצועת עזה. במאות מקרים בג"ץ שינה חוקים, כללים ונהלים למרות שהוא דחה כביכול עתירות שהוגשו לו. קוראים לזה הונאת הציבור. בג"ץ תחילה מקיים דיון, לאחר מכן מנהל מו"מ מאחורי הקלעים ומגיע להסדר עם העותרים והמדינה ובסוף הם דוחים את העתירה. כך זה קרה עם שינוי הוראות הפתיחה באש בגבול עזה. זה מה שהביא למצב שמחבלים הגיעו עד לקו הגדר ועשו ככל העולה על רוחם".