ויכוחים לא שגרתיים התעוררו בשבועות האחרונים בין שופט בית משפט השלום בתל אביב איתי הרמלין לבין סוהרי יחידות "נחשון", הזרוע המבצעית של שירות בתי הסוהר, לאחר שזה דרש מנציג שב"ס באולם בית המשפט להסיר ממסך ועידת הווידאו את דגל ישראל וכיתובים פרו-ישראלים.

בימים אלה הארכות המעצר מתקיימות בשיחות וידאו ולאחרונה התעוררו סדרה של עימותים בבית המשפט לאחר שאנשי היחידה השתמשו בתמונות רקע שהשופט לא מאשר. הראשון שבהם היה כשאחד החשודים בתמיכה בחמאס עלה ואנשי שב"ס שמו מאחוריו דגל ישראל. השופט הרמלין שאל: "מדוע מאחורי העצור דגל ישראל?". אנשי היחידה השיבו: "כך זה אצלנו בימים אלה". השופט הבהיר: "לא מקובל עליי". אנשי היחידה תהו: "גם מאחוריך, כבודו, סמל המדינה".

באירוע אחר, השופט הרמלין שאל "למה כתוב על המסך 'עם ישראל חי' ולא 'בית מעצר תל אביב'?". אנשי היחידה השיבו: "לעודד את עצמנו. חברים שלנו נהרגו, אחרים נלחמים". השופט לא השתכנע: "זה לא הפייסבוק הפרטי שלכם, לא אקיים כך את הדיון".

בדיון אחר הופיע כיתוב על המסך "ביחד ננצח", וגם זה לא היה לשביעות רצונו של השופט שביקש להשאיר את הכותרת הרגילה של הדיונים: "בית מעצר תל אביב". ביום אחר הכיתוב היה "חרבות ברזל", וגם אז השאירו בסופו של דבר בשב"ס את הכותרת היחידה: "בית מעצר תל אביב".

_OBJ

השר ארבל התלונן על השופט: "דגל המדינה לעולם ראוי"

בעקבות הפרסום, שר הפנים משה ארבל הגיש תלונה לנציב תלונות הציבור על השופטים נגד השופט הרמלין. "לא ברור מדוע יש פגם בהצבת דגל ישראל לצד חשוד בשעה שהוא נמצא בבית מעצר של שירותי בתי הסוהר ומשתתף בדיון מעצר בהיוועדות חזותית", כתב השר. "נהפוך הוא, טוב עשו אנשי שירות בתי הסוהר אשר פעלו כדי להשוות ככל שניתן את תנאי הדיון בהיוועדות חזותית לתנאי הדיון באולם בית המשפט".

"מעבר להסבר 'טכני' זה, לא ניתן להתעלם מהנסיבות המיוחדות שאופפות את דיוני המעצר בתקופה זו", הבהיר השר ארבל. "מדינת ישראל מצויה במלחמה קשה בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית בתולדותיה. במקביל למאמץ המלחמתי, פועלים כלל גופי האכיפה נגד ההסתה הקיימת ברשתות החברתיות נגד אזרחי המדינה וקריאות בעד פעולות הטרור שבוצעו. לשירות בתי הסוהר חלק חשוב במאבק זה שהוא מהותי וחלק אינטגרלי מהמאבק בטרור. רבים מאנשי גופי אכיפת החוק אבדו את חייהם במתקפת הטרור ב- 7 באוקטובר".

_OBJ

לדברי ארבל, "זו העת להודות לאנשי כוחות הביטחון, לחזק אותם ולסמוך על שיקול דעתם בתחומים המצויים במומחיותם ולא להתעקש על עניינים שאין זה ראוי להתעקש עליהם", סיכם השר, "ודאי כשעסקינן בהצגת דגל המדינה שהוא לעולם ראוי ומתאים בהליכים רשמיים של מדינת ישראל. אבקש את טיפולך במקרה זה ועדכוני בדבר ממצאי בדיקתך".

תגובת שירות בתי הסוהר: "שירות בתי הסוהר הוא ארגון ביטחוני שלוקח חלק משמעותי במאמץ המלחמתי ובמאמץ ההסברתי להשגת הניצחון. כפועל יוצא מכך, מערכות הארגון מותגו בהתאם. יחד עם זאת, כתמיד, נכבד את הנחיית בית המשפט".

תגובת הנהלת בתי המשפט: "בדיוני וידאו קונפרנס אשר נערכים בימים אלו בשל מצב החירום, אמורים להישמר סדרי הדיון כפי המקובל בעת דיון באולם. על צג הווידאו צריך להופיע שם בית המעצר ולא כל כיתוב אחר. מדובר באירועים שאירעו במסגרת דיונים שונים ובמסגרתם הופיעו על מסך ההיוועדות החזותית כיתובים שונים, וזאת במקום שם בית המעצר. בית המשפט עמד על מחיקת הכיתוב ורישום שם בית המעצר על מנת לשמור על שגרת הדיונים כנהוג".