מאז תחילת המלחמה, פגעו כלי טיס מאוישים מרחוק של חיל האוויר בעשרות מחבלי חיזבאללה ששיגרו טילי נ"ט או רקטות לעבר ישראל - וגם בכאלו שניסו להתקרב לגדר הגבול. אפשרות התגובה המהירה והכיסוי הבלתי פוסק של הגזרה הפכו אותם לאחד האמצעים הקטלניים ביותר של צה"ל, וגרמו גם למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה להתייחס אליהם בנאומו אתמול (שבת) באופן חריג.

מנהיג חיזבאללה הודה שבעקבות פעילות הכטמ"מים של חיל האוויר, כל פעולה של אנשיו בניסיון לפגוע בישראל הופכת ל"פעולת התאבדות". נסראללה אמר בנאומו: "ישנה נוכחות תמידית של כטמ"מים ישראליים התקפיים וזהו דבר חדש בזירה היום. כאשר ילדיכם ואחיכם הלוחמים הולכים לחזית כדי לשגר טילי נ"ט או טילים נוספים, כל צעד לעבר החזית הוא בבחינת פעולת לוחמה אמיצה ומסכנת חיים".

חסן נסראללה
"נוכחות תמידית של כטמ"מים ישראליים התקפיים". נסראללה בנאומו אתמול

אומנם זו לא הפעם הראשונה שכטמ"מים תוקפים יעדי טרור של חיזבאללה אך זו הפעם הראשונה שנסראללה מתייחס לאיום שהם מהווים עבור אנשיו בנאום שלו - ויש לכך סיבה טובה.

הכירו את כלי הטיס שפועלים בגזרה

חיל האוויר מפעיל שלושה סוגי כטמ"מים תוקפים בגבול לבנון: "כוכב", "שובל" ו"זיק" - ויש כטמ"מים נוספים שמטרתם משימות תצפית ומודיעין. הכטמ"מים נושאים מצלמות ברזולוציה גבוהה, שמשדרות בלייב לכוחות מאחור ומעבירות מידע קריטי בזמן אמת.

כטמ"ם "שובל" (צילום: דובר צה"ל)
מידע מדויק בזמן לחימה לכוחות. כטמ"ם "שובל" | צילום: דובר צה"ל

הם שוהים באוויר 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע - גם בגזרה הצפונית וגם בעזה כדי לאבטח את הכוחות, לתקוף תשתיות טרור, משגרים ופעילים. בכל זמן נתון יש כטמ"מים רבים באוויר, וגם אלו מהם שנמצאים למטרת משימות מודיעין הם חמושים וערוכים בעת הצורך לתקיפה.

כטמ"ם "זיק" (צילום: דובר צה"ל)
מצלמות ברזולציה גבוהה. כטמ"ם "זיק" | צילום: דובר צה"ל

מעבר לכך שהכטמ"מים מדויקים, יתרון נוסף הוא הקשר הישיר שלהם עם הלוחמים בשטח, התצפיתניות והמפקדים - ואפשרות התקיפה המהירה מהרגע שבו זוהתה החוליה ועד להטלת החימוש.

כטמ״ם "כוכב", טייסת 166 (צילום: דובר צה"ל)
אפשרות תקיפה מהירה. כטמ"ם "כוכב" מטייסת 166 | צילום: דובר צה"ל

הפרטים המופיעים בכתבה הותרו לפרסום בידי הצנזורה הצבאית.