כשבוע מאז שוחררה מיאה ליימברג בת ה-17 משבי חמאס, הבוקר (רביעי) היא התראיינה לסוכנות הידיעות רויטרס, וסיפרה על התנאים שבהם הוחזקה בשבי, יחד עם כלבתה בלה. בריאיון דיבר גם אביה של הנערה, שסיפר איך הצליחה בתו להחביא את הכלבה בזמן שנחטפה, ובמהלך השבועות בשבי החמאס. "היא הכניסה את בלה מתחת לבגדים שלה כשהם נחטפו מהקיבוץ - המחבלים שמו לב רק במנהרה".

משה ליימברג, אביה של מיאה, אמר שבתו סיפרה כי היא חששה לחיי הכלבה אם היא תישאר מאחור, אז היא הכניסה אותה מתחת למעיל שלה כשהן נחטפו מהקיבוץ. "הן הועברו במנהרות, והכלבה הייתה איתה כל הזמן. כשהן יצאו מהמנהרה, הן טיפסו בסולם - אז אנשי חמאס שמו לב לבלה".

מיאה ליימברג עם הכלבה בלה (צילום: רויטרס)
"כלבה טובה שלא עושה הרבה רעש": מיאה עם הכלבה בלה | צילום: רויטרס

האב הוסיף כי באותו רגע התפתח ויכוח בין המחבלים, בסופו הם החליטו להחזיק את הכלבה ולא להשאיר אותה מאחור, "כך בעצם התאפשר למיאה לשמור אותה איתה". משה סיפר כי בלה היא כלבה שקטה: "היא לא נבחה אז היא לא איימה עליהם".

על השאלה כיצד שרדה הכלבה הקטנה בשבי, אמר ליימברג שהחטופים האכילו אותה בשאריות האוכל שלהם, והוסיף שהם "דאגו שתעשה את צרכיה בחלק מסוים של הבית, אותו ניקו לאחר מכן, כך שלא היה ריח". מיאה הוסיפה שזה היה מסע משמעותי עבורה ועבור בלה: "המזל שבלה שונה משאר הכלבים הקטנים שאני אישית מכירה. היא די שקטה, אז הם לא שמו לב אליה".

מיאה ליימברג עם הכלבה בלה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
מיאה ליימברג עם הכלבה בלה | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90
שחרורה של מיאה ליימברג (צילום: קרדיט שמור במערכת)
צילום: קרדיט שמור במערכת

"פיזית אני מרגישה בסדר", אמרה על מצבה. "נבדקתי גם בבית חולים כשהגעתי, ואני לגמרי בסדר. מנטלית זה היה חתיכת מסע וחוויה קשה, כרגע אני לא מרגישה הכי טוב, אבל גם לא בטראומה. אני מצד אחד לא מתקשה לישון בלילה, אבל אין ספק שזו הייתה חוויה קשה וצריך עוד לתת לה לשקוע".

לבסוף ביקשה מיאה לומר שחשוב לה לציין ולהזכיר את החטופים שנשארו מאחור: "אפילו שאני, אימי ודודתי השתחררנו, יחד עם רבים נוספים - חשוב להמשיך ולהילחם עבור אלו שעדיין שם". גם דודה של מיאה ובת זוגו עדיין בשבי "אנחנו מתגעגעים אליהם, זה מרגיש לא בסדר להיות פה בלעדיהם. לא סיימנו פה - כולם צריכים לחזור משם".

מיאה ליימברג עם הכלבה (צילום: רויטרס)
"זה היה מסע משמעותי עבור שתינו", מיאה ששוחררה מהשבי בריאיון | צילום: רויטרס