סוהרים מכלא קציעות חשודים שהכו אסיר בטחוני וגרמו למותו, כך הותר לפרסום אתמול (רביעי) בערב. היחידה לחקירת סוהרים בלהב 433 פתחה בחקירה נגד 19 חשודים - חלקם בחשד שהכו את האסיר וגרמו למותו וחלקם בחשד למעורבות באירוע האלימות. בתא שבו מת המחבל, פעיל פת"ח בן 38, הוחזקו 8 אסירים ביטחוניים נוספים. 

לפי החשדות הראשוניים, לפני כחודש הסוהרים הכו את האסיר הביטחוני באחד מתאי הכליאה בקציעות וכתוצאה מכך גרמו לו לפגיעה בנסיבות מחמירות. המחבל, שנידון למאסר עולם וריצה עד כה 18 שנים בכלא, קיבל טיפול רפואי, אך לאחר סדרה של בדיקות לא נותר אלא לקבוע מותו. גופת האסיר הועברה לנתיחה במכון לרפואה משפטית, אך עדיין לא ניתן לקבוע סופית את נסיבות מותו על סמך ממצאי הנתיחה.

מעצרו הוארך בחמישה ימים. אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אסיר ביטחוני אזוק, אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

המחבל שמת בכלא, הינו תושב איו"ש שמרצה עונש מאסר ארוך, בין השאר בעקבות נשיאת חגורת נפץ על גופו. המחבל הורשע בעבירות של ניסיון לרצח, ירי לעבר אנשים, חברות בארגון לא מוכר, קשר לגרימת מוות בכוונה ואימונים צבאיים.

19 החשודים נחקרו באזהרה, שוחררו והוצאו לחופשה עד הודעה חדשה. עורכי הדין עדי קידר וחי הבר מארגון חוננו, שמייצגים קבוצה מאנשי השב"ס הגישו עררים לבית המשפט נגד התנאים המגבילים של שחרורם של הסוהרים.

"מאז שהחלה מלחמת 'חרבות ברזל', שירות בתי הסוהר קלט אלפי אסירים ביטחוניים", נמסר מהשב"ס. "לאור זאת, עלה רף האתגרים והאיומים מולם מתמודדים הסוהרים והם מבצעים משימותיהם ומתגייסים למאמץ הלחימה". עוד נכתב בהודעת שירות בתי הסוהר: "נדגיש כי גם תחת המציאות הביטחונית הקשה בישראל, מקפיד הארגון בשמירה על המקצועית והערכיות. אירועים המחייבים בדיקה, ככל וישנם, יתקיימו בשיתוף פעולה מלא עם היחידה החוקרת  עד לסיומה".

אחת ממשפחות הסוהרים תקפה את החקירה נגדם: "ביזיון, אחי שנים ארוכות בשרות אינטנסיבי, מסכן את עצמו בעבודה יומיומית בכוחות הביטחון, מאז 7 אוקטובר העבודה מאתגרת וקשה יותר, יש המון ניסיונות להפס"דים ופיגועים כלפי אנשי שב"ס. מדובר במחבלים מסוכנים, אחי נשלח לשם בשם כולנו, לעשות עבודה קריטית וחשובה במלחמה הזאת. לא ייתכן שעלילה של כמה מחבלים תביא לפגיעה בכל כך הרבה לוחמים שלנו, המערכת חייבת לגבות את אנשיה – גם בסמטאות בעזה, וגם באגפים הביטחוניים עם המחבלים המסוכנים. אנחנו לא נוכל להשלים עם זה, לא נשקוט עד שהצדק ייצא – נתן גב לאנשי הביטחון שלנו".

לפני כחודש פרסם שירות בתי הסוהר הודעה על מות האסיר הביטחוני. "האסיר, בן 38, תושב יהודה ושומרון, משוייך לארגון פתח, נקלט בשב"ס במאי 2005 ומרצה מאסר בגין ניסיון לרצח, ירי לעבר אנשים, חברות בארגון לא מוכר, קשר לגרימת מוות בכוונה ואימונים צבאיים", נכתב בהודעה. "כבכל אירוע מסוג זה, נסיבות האירוע ייבדקו".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב: "לא אערוך לסוהרים משפט שדה. חזקת החפות עומדת להם - ואין מקום לחרוץ את גורלם בטרם תבוצע בדיקה מעמיקה - צריך לזכור שהסוהרים שלנו מתמודדים עם חלאות אדם, רוצחים, שנשקפת מהם סכנה ביטחונית והייתי מציע שלא להשמיץ את הסוהרים ולקבוע מסמרות".