ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שבת) בקריה בתל אביב עם נציגי משפחות החטופים בעזה. הפגישה הגיעה לאחר ביקורת חריפה שנמתחה על ראש הממשלה ושר הביטחון יואב גלנט מצד המשפחות על רקע הפעולה הקרקעית של צה"ל ברצועה. לאחר הפגישה קיימו נציגי המשפחות מסיבת עיתונאים, בה סיפרו על פגישתם עם ראש הממשלה. חלק מהמשפחות זעמו והתרעמו על כך שלא הוזמנו לפגישה עם ראש הממשלה.

"הפגישה הייתה נוקבת מאוד, ונאמרו בה דברים בוטים וברורים של נציגות המשפחות ודרישה חד-משמעית: שהמנהיגות המבצעית תשקול את גורל החטופים והנעדרים", אמרה במסיבת העיתונאים מירב לשם גונן, אימה של רומי, בת 23 שנחטפה לעזה. "האחריות היא על ממשלת ישראל. דרשנו שלא יתבצע שום מהלך שיסכן את יקירנו, ושבכל מהלך יחשבו על שלום אהובנו".

מייצג החטופים ברחבת מוזיאון תל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מייצג החטופים ברחבת מוזיאון תל אביב | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"מבחינת המשפחות, עסקה של השבת בני המשפחה מידית במסגרת כולם תמורת כולם באה בחשבון - ותהיה לה תמיכה לאומית רחבה", הוסיפה מירב. "רה"מ הקשיב, הבין, לקח לתשומת לבו. אנחנו כאן, כולנו, לוודא שהדברים שאנחנו נדרשים אליהם ושאנחנו ביקשנו כעם ישראל יתקיימו".

יגאל סרוסי, אביו של אלמוג שנחטף, הוסיף: "יש לנו אויב אכזר מולנו. עסקה של כולם תמורת כולם מקובלת ומקווים שבקרוב היא תתממש".

יעלה דוד, אחותו של אביתר שנחטף במסיבה ברעים: "הצגנו שני דברים עיקריים: הראשון הוא לקבל את הביטחון שבכול מהלכי הממשלה והצבא יהיה את שיקול החטופים. והדבר השני הוא שאנחנו מוכנים לעסקה של כולם בעד כולם. רה"מ הקשיב והראה נכונות. אני יצאתי עם יותר תקווה, ואנחנו מקווים שהם יחזרו בקרוב. רוצים אותם עכשיו בבית".

בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים (צילום: לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים | צילום: לע"מ

בפגישה התחייב נתניהו בפני הנציגים לעשות ככל שניתן על מנת להביא לשחרור כל החטופים, והוסיף כי זהו אחד מיעדי המלחמה. ״אני חייב להגיד לכם לפני שנכנס לקצת יותר פרטים במידת המוגבלות, שהמאמץ הזה לא רק שהוא לא נפסק - הוא נמשך והוא נמשך ביתר שאת", אמר ראש הממשלה. "אנחנו נממש ונמצה כל אפשרות להביא אותם הביתה". עוד הוסיף: "המפתח הוא מידת הלחץ. ככל שהלחץ יותר גדול כך הסיכויים יותר גדולים".

לפגישה עם משפחות החטופים הצטרפה רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו. בנוסף נכחו בה בין היתר השרה מירי רגב, ראש הסגל צחי ברוורמן, הממונה על החטופים ונעדרים גל הירש, מנכ"ל משרד רה"מ יוסי שלי, ויועציו של נתניהו. במקביל, שר הביטחון יואב גלנט הודיע כי ייפגש מחר עם נציגי משפחות החטופים.

נציגי משפחות החטופים שהשתתפו בפגישה הם מירב לשם, אמה של רומי, מלכי שם טוב, אביו של עומר, אורלי גלבוע, אמה של דניאל, ימית אשכנזי, אחותו של דורון, פאולה פרישתה, שארבעה מבני משפחתו נחטפו, יגאל סרוסי, אביו של אלמוג ויעלה דוד, אחותו של אביתר. עוד נוכחים בפגישה עו"ד אורי סלונים, שייעץ בעבר למספר שרי ביטחון ואיש התקשורת רונן צור, שעובד ב"מטה המשפחות".

 

"הלילה הזה היה הנורא מכל הלילות", אמרו הבוקר במטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים. "זה היה לילה לבן וארוך על רקע הפעולה הגדולה של צה"ל ברצועה, ואי וודאות מוחלטת לגבי גורלם של החטופים שמוחזקים שם ונתונים גם הם להפצצות הכבדות", נמסר בהודעת המטה.

בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים (צילום: לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם משפחות החטופים | צילום: לע"מ

"חרדה, תסכול, ובעיקר כעס עצום על כך שאף אחד מקבינט המלחמה לא טרח להיפגש עם משפחות החטופים כדי להסביר להן דבר אחד - האם הפעולה הקרקעית מסכנת את שלומם של 229 החטופים בעזה", הוסיפו המשפחות בהודעה. "המשפחות חרדות לגורל יקיריהם ומחכות להסבר. כל דקה שעוברת מרגישה כמו נצח. אנחנו דורשים משר הביטחון יואב גלנט וחברי קבינט המלחמה — להיפגש איתנו עוד הבוקר".