גדודי התותחנים נמצאים בגבול רצועת עזה ובגבול לבנון. הם ניצבים בשורה אחת מאחורי כוחות החי"ר והשריון ויש להם מטרה ברורה - לירות מאות ואפילו אלפי פגזים בשעה אחת כדי לסייע לכוחות המתמרנים. הם מסווים מסוקים, מחלצים טנקים ויורים על חוליות נ"ט בעזרת התומ"ת (תותח מתנייע): "התומ"ת יודע לירות 2–4 פגזים בדקה ולהגיע למרחק של 25 ק"מ", מסביר סא"ל יאיר, מג"ד 9260 בלבנון.

לוחמי צה"ל במלחמת חרבות ברזל (צילום: איל מרגולין, פלאש 90)
מחלצים טנקים ויורים על חוליות נ"ט. הטענת תומ"ת בפגזים | צילום: איל מרגולין, פלאש 90

גם ברצועת עזה יש להם תפקיד חשוב. הם מבצעים מאות תקיפות לעבר האויב בעזרת התומ"תים. "מדובר בעוצמת אש מטורפת - 18 קני נשק בכל גדוד שיורים אלפי פגזים", מסביר סא"ל עידו, מפקד גדוד התותחנים 404. אנחנו יורים על כל מה שמרים את הראש מעל האדמה, החל מחוליות תצפית של האויב ועד חוליות נ"ט ומרגמות שיורות על כוחותינו".

המג"ד ממשיך ומספר על מאמצי ההגנה על כוחותינו, שנעשים במקביל לתקיפות, ועל אחת התקריות שבה ירו פגזים על כוחותינו בכוונת תחילה: "נעשתה פשיטה של עשרות מחבלי חמאס על אחת החטיבות בעזה. התמקמנו לאש ולחילוץ והורינו לכל הלוחמים להיכנס לתוך הכלים. בזכות התיאום הטוב בינינו לבין הכוחות, בתוך פרק זמן קצר מאוד הורדנו מסה גדולה של תחמושת על הכלים שלנו שמשוריינים נגד הפגזים ועל נקודות מפתח מסביב ושברנו את ההתקפה בתוך דקות, הפעילים של חמאס נהרגו ולא הצליחו לממש את התוכניות שלהם".

כל סוללת לוחמים כוללת גם נגמ"ש מסוג אלפא שאותו מובילים לוחמים והמאפשר לסוללה שינוע תחמושת בעת הצורך והובלת פצועים. במקביל לפגזים הנפיצים שתוקפים מטרות אויב, התומ"תים יורים גם פגזי מיסוך ועשן המאפשרים להסוות מסוקי חילוץ ולפנות פצועים בצורה בטוחה ומהירה בדרום ולאפשר לכוחות להתקדם בבטחה גם בצפון. "היה טנק שנתקע באחד המקומות והיה צריך מיסוך עשן כדי שהכוחות יוכלו לחלץ אותו לאחור. ירינו בתוך דקות ואפשרנו להחזיר אותו אלינו", מסביר המג"ד בצפון.

תרגיל תותחנים (צילום: דובר צה''ל)
פרוסים בשטח בכלל היחידות. תרגיל תותחנים | צילום: דובר צה''ל

"בתוך 30 שניות פגז נורה לעבר המטרה"

נציגי התותחנים פרוסים בשטח בכלל היחידות וביכולתם להתקשר לגדודי התותחנים שיסייעו להם בתקיפה מסוימת: "מגיע לטלפון המוצפן דיווח על הצורך בסיוע אש, אנחנו מקבלים נ"צ של המטרה, מקבלים פקודה של מספר הפגזים הדרושים למשימה - ובתוך 30 שניות נורה לעברה פגז", מסביר מג"ד 404 בגבול עזה, סא"ל עידו.

עשן מיתמר בגבול לבנון (צילום: רויטרס)
"כל פגז שיורים בצפון זה כדי לפגוע במטרה". עשן מיתמר בגבול לבנון | צילום: רויטרס

"החייל בקצה עושה פעילות פשוטה - אחד מושך בכבל, האחר לוקח פגז וטוען אותו, אך המשמעות של מה שהוא עושה היא שבזכות התפקוד המהיר שלו והדיוק המסוק יכול להעמיס פצוע בתוך 40 שניות, וזה הודות לפגז העשן שהסווה אותו כדי שהלוחמים יבצעו את המשימות בצורה בטוחה".

הפצצות בין ישראל לחיזבאללה בגבול לבנון (צילום: איל מרגולין, פלאש 90)
"מדובר בעוצמת אש מטורפת". הפצצות בגבול לבנון | צילום: איל מרגולין, פלאש 90

בגזרת הצפון התקיפות מתונות יותר, בהתאם לפעילות חיזבאללה. "כל פגז שיורים, זה לא כדי לסמן וי, אלא כדי לפגוע במטרות - ויוכיח זאת מספר ההרוגים שיש לחיזבאללה. לפי מה שאנחנו יודעים ומבינים, הוא מודע ומרגיש את העוצמה של צה"ל", מסביר סא"ל יאיר, מג"ד 9260 שנמצא בגבול לבנון.

"אנחנו נלחמים על דמותה של מדינת ישראל. העוצמה שלנו מורגשת ואנחנו מבינים בדיוק את החשיבות שלנו כאן", מסכמים השניים.

תותחנים מבצעים ירי (צילום: דניאל רז)
"העוצמה שלנו מורגשת". תותחנים יורים | צילום: דניאל רז