בערוץ תקשורת איראני של משמרות המהפכה פורסם אמש (שישי) תיעוד של נושאת המטוסים האמריקנית "דווייט אייזנהאוור", יחד עם הטענה כי היא סולקה מהאזור על ידם. ביממות האחרונות עברה קבוצת התקיפה של האייזנהאוור לאזור מפרץ עומאן, לאחר שנכנסה לפני כשלושה שבועות למפרץ הפרסי.

באיראן טוענים כי למעשה הם אלה שסילקו אותה, אך סביר כי אין לפרסום הסרטון ולטענותיהם קשר להחלטה של האמריקנים להסיג אותה משם. יחד עם זאת, פעולות הממשל האמריקני ודיווחים שונים מצביעים על כך שבארה"ב אכן חוששים ממתיחות עם איראן על רקע הנוכחות הצבאית שם.

איראן סילקה את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפר
איראן: סילקנו את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפרסי

לפי דיווח משמרות המהפכה, המשט ששהה במפרץ הפרסי היה תחת פיקוח המודיעין של כוחות הצי של הארגון, וכי פריסת ספינת המלחמה האמריקנית באזור לא הביאה לתוצאה מבצעית כלשהי עבור ארה"ב.

איראן סילקה את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפר
איראן סילקה את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפרסי

במקביל, שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין הורה להאריך בכמה שבועות נוספים את הצבתן בים התיכון של נושאת המטוסים ג'רלד פורד וספינת מלחמה נוספת. זאת, על מנת לשמור על נוכחותן בזמן שהמלחמה בין ישראל לעזה נמשכת.

הפנטגון הגביר את נוכחותו הצבאית באזור לאחר ה-7 באוקטובר כדי להרתיע את איראן מהרחבת המלחמה לסכסוך אזורי. במקביל, ספינות מלחמה אמריקניות בים האדום יירטו טילים נכנסים שנורו לעבר ישראל מתימן על ידי החות'ים הנתמכים על ידי איראן. הם אף הפילו מל"טים והגיבו לקריאות סיוע מכלי שיט מסחריים שעברו התקפות מתמשכות של החות'ים.

איראן סילקה את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפר
איראן סילקה את נושאת המטוסים אייזנהאוור מהמפרץ הפרסי

לפי ארה"ב, כיום ישנן 19 ספינות מלחמה אמריקאיות באזור, כולל שבע במזרח הים התיכון ו-12 נוספות המשתרעות במורד הים האדום, על פני הים הערבי ועד למפרץ הפרסי.