ארבעה שבועות למלחמה: ראש המוסד לשעבר יוסי כהן, השליח ל"משימות מיוחדות", התארח הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע" והתייחס לניסיונות להחזרת החטופים, למצב בלבנון ולאפשרות של מלחמה רב-זירתית. "יכול להיות שנצטרך עזרה בין-לאומית נוספת", השיב כשנשאל על המגעים להחזרת החטופים, "מדינת ישראל עושה הכול כדי להחזיר אותם".

"המצב הזה של כמות גדולה מאוד של חטופים, זה מצב שלא הכרנו קודם", אמר ראש המוסד לשעבר, "הגופים כולם עושים מאמץ בלתי רגיל להשיב את כולם הבית מיד. אני חושב שאנחנו קרובים יותר היום עם גיבוש תמונת מודיעין על סוגיות הרות גורל שהיו איתנו בעבר - מי נמצא בעזה ומי בישראל".

כהן, שנמצא בקשר עם משפחות החטופים, תיאר: "יש להן את הזכות לזעם, לתסכול, לכעס. המשפחות האלה זקוקות להמון - למידע אותנטי ולב אוהב ומחבק. הן צריכות לדעת שמדינת ישראל עושה הכול וזה מה שאני אומר להן".

יוסי כהן
ראש המוסד לשעבר כהן: "יש למשפחות את הזכות לזעם, לתסכול, לכעס"

הפעילות הקרקעית ברצועה, במקביל למאמצים להגיע לעסקה

כהן סיפר כי פעילות צה"ל בעזה מסייעת לשחרור החטופים. "המאמץ הוא להחזיר את כולם בכל דרך אפשרית", הסביר, "הלחץ שאנחנו מפעילים על הטרוריסטים שוכני הבונקרים, כולל עד הגעה לראשו של יחיא סינוואר, מסייע מאוד ביכולות שלנו לשחרור האזרחים".

"מאמץ מודיעיני עשוי להוביל לשני דברים מאוד חשובים", המשיך כהן, "עסקה שקרתה בתיווך, כמו שחרור שתי החטופות האמריקניות, ומבצע, כמו זה שהיה להשבתה של החיילת אורי מגידיש. אלה דברים שקורים על בסיס מודיעין". הוא הוסיף: "אני מקווה מאוד שנראה עוד דברים כאלה. חיילי צה"ל ברצועה מחפשים ומונחים לחפש ולראות האם יש קצות חוט". 

הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כהן: "הלחץ שאנחנו מפעילים על הטרוריסטים מסייע ביכולת לשחרור החטופים" | צילום: דובר צה"ל

הפסקת אש לא תיתכן, הפוגות הומניטריות אפשריות

כהן פירט על המגעים שמתנהלים עם הגורמים האזוריים: "הם אומרים לישראל: 'בואו נסכם על הפסקת אש וייתכן ושם יעלו הזדמנויות למשא ומתן'. אנחנו אומרים שלא תהיה הפסקת אש ואני מאוד מקווה שהקבינט ימשיך בעמדה שהפסקת אש לא תיתכן בעת הנוכחית".

עם זאת, כהן סיפר כי הפוגות הומניטריות בלחימה יכולות להתאפשר, בתמורה להחזרת החטופים: "יכולות להיות הפוגות מצומצמות. אנחנו צריכים להיות נחושים במה שחשוב לנו".

כהן נשאל על סוגיית האחריות לאירוע, והשיב כי זה לא הזמן המתאים לדון בהחלפת ההנהגה. "זה צריך להיות נידון בהמשך הדרך, אחרי המלחמה אנחנו נדון בכל מה שצריך", אמר.

 ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפות צה"ל (צילום: AP)
כהן הסביר כי הפסקות הומניטריות יכולות להיות בסיס לשחרור חטופים | צילום: AP

בעקבות הריאיון נמסר מהמוסד: "יש רק ציר רשמי אחד שמנהל את שחרור החטופים. כל גורם אחר הטוען שיש לו קשר לכך אינו מוסמך לעשות זאת"

נאום נסראללה

"אנחנו עוקבים אחרי נסראללה הרבה מאוד שנים", תיאר כהן, "כשנסראללה מדבר כפי שהוא מדבר הוא לא ממהר להיכנס למערכה, הוא לא ממהר להכריז מלחמה. טוב לנו נסראללה בעת הנוכחית במצבו הנוכחי. הוא נואם את נאומיו כשמאמיניו לא רואים אותו בעין".

בהמשך טען כהן כי לא נכון לפתוח במתקפת מנע בצפון בזמן הקרבות בדרום. "לפצל כרגע את הכוח לשתי זירות מאוד מורכבות ולאורך זמן זה לא דבר קל", הסביר. "אני מציע שזה יישקל בכובד ראש. אם יחליט הדרג המדיני - הדרג הצבאי יכול להתמודד בשתי זירות". 

 

חסן נסראללה (צילום: AP)
על נאום נסראללה: "הוא לא ממהר להיכנס למערכה" | צילום: AP

לדברי כהן, תמונות ההרס מרצועת עזה מרתיעות את נסראללה. "אנחנו יודעים כי מדינות ערב לא רוצות בכניסת נסראללה למלחמה, אני מניח שהמסרים האלה עוברים בצורה מאוד ברורה גם אליו", אמר.