בן אורי ז"ל, בן 31 מראשון לציון, נרצח במסיבה ברעים בשבעה באוקטובר, בזמן שניסה להסתתר בתוך צינור בטון. בטלפון שלו, שמצא אשר רחמנוב ממושב שדי חמד, נמצא הסרטון האחרון שצילם בזמן שהתחבא, ובו הוא נראה נכנס לתנוחת יוגה ועושה מדיטציה.

בן אורי ז"ל (צילום: n12)
בן אורי ז"ל | צילום: n12

רעות מטלון, אחות של בן, סיפרה עליו: "הגדרתי אותו כ'90 ק"ג של לב', זה בן אדם עם לב עצום. תמיד הראשון שיעזור לכולם, תמיד הראשון שיהיה בשביל כולם. הרבה חמלה, הרבה אהבה, הרבה ידע. ילד ממש חכם, אפשר להתייעץ איתו על הכול. הוא היה אור גדול".

כשבן גויס למבצע "צוק איתן" הוא היה משוחרר טרי מגבעתי. למרות שלא כל הפרטים ידועים, קרוביו סיפרו שהוא חזר לא אותו הדבר. "זה פשוט לא היה בן. לא הייתה לו סבלנות לשום דבר. זה ממש התחיל בדברים קטנים, ולאט-לאט אתה מגלה שהוא פשוט חזר בן אדם אחר. הגוף חזר, אבל הנשמה לא חזרה", אמרה רעות.

רעות מטלון, אחות של בן (צילום: n12)
רעות מטלון, אחות של בן | צילום: n12

"הוא היה במצב של גסיסה בפוסט-טראומה בשנים הראשונות", סיפרה אימו ריטה. "הוא נאבק, הוא בדק בכל פעם אפשרויות להבריא את עצמו, לרפא את עצמו, לשפר את איכות החיים שלו. בן בחר בחיים". רעות הוסיפה כי "בן עשה הכול בשביל לשקם את עצמו. אז נכון, אז הוא לא הצליח ללכת למכללה וללמוד, אז הוא לקח קורסים ולמד. אז הוא לא הצליח לשבת תשע שעות במשרד, אז הוא היה פרילנסר, וייעץ לחברות סטארט-אפ".

אחרי שנים שבהן סבל מפוסט-טראומה, בן הצטרף לפני כשנה לעמותת "אחים ליוגה", המסייעת לסובלים מההפרעה. נטע מרגלית, שייסדה את העמותה, הסבירה: "מתוך פגיעה מאוד עמוקה, שהיא אומנם שקופה, אבל פגיעה במערכת העצבים ופגיעה מוחית שאנשים מתמודדים איתה, היוגה באה ומשלבת מחדש את החיווטים. ממש משלבת מחדש את האיזון במערכת העצבים, שנדרש בשביל שבן אדם יחיה טוב, יתעורר טוב, ישן טוב, יקום טוב בבוקר, ידע לנהל את ההחלטות של עצמו, וכל מה שאנחנו רוצים בשביל לחיות חיים טובים".

 ריטה אורי, אימו של בן (צילום: n12)
ריטה אורי, אימו של בן | צילום: n12

"זה ממש עזר לו, זה היה כלי מאוד מאוד חשוב בחיים שלו", ציינה אחות של בן. "היה לו שעון חכם, שמנטר את הדופק, תמיד הדופק שלו היה מגיע לגובה מטורף, והוא היה פשוט הולך ועושה יוגה, כדי להרגיע, או עושה מדיטציה, או משהו שהחזיר אותו לקרקע".

בסרטון שצילם בעבר אמר בן: "סוואמי שיבננדה פעם אמר, אם יש לך שלוש חולצות, תשאיר שתיים, תיפטר מאחת. תישאר פשוט, תחיה את החיים כמו שהם". אוהד מאיר, חברו של בן מ"אחים ליוגה", סיפר: "זו הייתה שנה של חברות מטורפת, צוחקים אחד על השני, בהומור שחור כזה, שרק פוסט-טראומטיים יכולים לצחוק על הפוסט-טראומה של השני".

עוד שיתף אוהד על בן: "בני חמוד, בני שובב, בני אהבה, בני אור, פשוט קרן אור שלא משנה מה, הוא תמיד יכול להצחיק, לא משנה באיזה מצב אתה נמצא". מהר מאוד בן הפך ליד ימינה של נטע בעמותה. "הוא סוג של גאון. הביא את החוכמה שלו ואת הנתינה שלו ואת הלב שלו", היא אמרה. "הוא באמת עזר לי כל יום, בהמון דברים. כל פגישה שלנו התחילה באיך מורידים דברים ממני ואיך עוזרים ליותר אנשים היום".

בן אורי עושה מדיטציה רגעים אחדים לפני שנרצח (צילום: n12)
בן אורי עושה מדיטציה רגעים אחדים לפני שנרצח | צילום: n12

ליאור אובגנג, עוד אח ליוגה, הציע לבן להצטרך אליו למסיבת הנובה. "הטראנס הוא תרופה בשבילי. הוא עוד כלי, כמו היוגה, ריקוד בשבילי הוא שפת האלוהים קצת, להזיז את הגוף, לצלילי הטראנס", אמר. "חודשיים התרגשתי, התכוננתי לחוויה הזאת עם בנצ'וק. היה מדהים וכיף, הכול היה מושלם. היה לי כיף לראות שהוא נהנה, שהוא שמח, שהוא מבסוט. הוא אמר לי שהוא לא היה במסיבה המון זמן".

עם התחלת האזעקות במקום, בן תועד כשהוא נראה אובד עצות. כשהתחילה הבריחה הגדולה הוא עוד הלך באדישות, צחק והצית סיגריה. את הסרטון הראשון מתוך תעלת המים, בן צילם ב-8:17, כמעט שעתיים מראשית המתקפה. בן לא התחבא שם לבד. מאחוריו היה חברו ושותפו לדירה, אילן ליפובסקי ז"ל.

 נטע מרגלית, מייסדת "אחים ליוגה" (צילום: n12)
נטע מרגלית, מייסדת "אחים ליוגה" | צילום: n12

חבריו הגיבו על הסרטון שתיעד בזמן שהסתתר: "הוא גאון. איזה גיבור, איך הוא מצליח, איך הוא מצליח לעשות פראניאמה בזמן הזה? איזה יכולות, איזה מלך". גם האחות רעות הדגישה: "התגאיתי בו בטירוף. אני חושבת שהייתי מפוחדת כל כך, שלא הייתי מצליחה לתפקד, והוא, בכל הטרפת הזאת, אתה שומע את הצרורות ברקע ואתה שומע את זה מתקרב והוא פשוט אסוף, הוא פשוט מחזיק את עצמו והוא יודע מה הוא צריך עכשיו, מה הנשמה שלו צריכה, והוא עושה את זה. הוא לא נותן לפחד להשתלט עליו, הוא לא נותן לאימה להשתלט עליו".

נטע הדגימה את תנוחת היוגה שהייתה האהובה ביותר על בן. "זה מנח יד שמסמל השלמה, שמסמל את אותו שלום, את אותו איזון, בין שני ניגודים שקיימים בתוך כולנו, ואיך אנחנו מוצאים את החיבור ואת השלום באמת. הוא היה מאוד נאמן לזה".

ליאור אובגנג, חברו של בן שהלך איתו למסיבה (צילום: n12)
ליאור אובגנג, חברו של בן שהלך איתו למסיבה | צילום: n12

"איכשהו דיברנו גם לא מעט על מה קורה לנשמה. מה קורה כשהיא נפרדת מהגוף, מהעולם. היו לנו הרבה שיחות ברמה התודעתית, איך אני נפרד מהעולם כשזה מגיע. כשראיתי את הסרט הזה פשוט הייתה לי הבנה ברורה שהוא נפרד בדרך המושלמת שהוא בחר להיפרד בה", הוסיפה מייסדת העמותה.

גופתו של בן זוהתה במחנה שורה ארבעה ימים לאחר שנרצח. "אומרים שכשנשמה מוארת מגיעה להארה, אז היא לא חוזרת לגוף אחר. היא עשתה את עבודתה נאמנה, והיא חוזרת למקור, היא חוזרת לתודעה. חוזרת לכוח הקיום, פשוט נפרדת מהדבר הזה שאנחנו קוראים לו 'חומר'", הסבירה נטע. "ברור לי שזה המקום שהנשמה בחרה להיות, זה ברור לי במאה אחוז, כי אני שומעת את ההוויה של בן מדברת איתי כל הזמן".