בתקיפה שיוחסה לישראל אתמול (שישי) באל-בעת' שבקוניטרה, דרום סוריה, דווח על ארבעה מחבלים הרוגים - כאשר אחד מהם הוא חסן עלי דקדוק, בנו של הבכיר בחיזבאללה עלי מוסא דקדוק. האב אחראי על יחידת "תיק הגולן" של ארגון הטרור.

על פי החשיפה של בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" שמנהל רונן סולומון, חסן עלי דקדוק מהכפר עיתא א-שעב שבדרום לבנון, היה פעיל ביחידה 125 של כוח רדואן, יחידת העילית של חיזבאללה.

הכרזה שחיזבאללה פרסם על מותו, חסן דקדוק
הכרזה שחיזבאללה פרסם על מותו

בראש התשתית הצבאית שחיזבאללה הקים ברמת הגולן עומד עלי מוסא דקדוק, המכונה אבו חסין, יליד הכפר עיתא א-שעב שבדרום לבנון. החל מ-1983 הוא מילא שורה של תפקידים מבצעיים בלחימה נגד צה"ל בדרום לבנון ולאחר מכן, באזור הביטחון. בשנים 1990-1988 הוא השתתף במאבקי הכוח-הפנים לבנוניים.

בשנת 2006 הוא נשלח לעיראק, כדי לסייע למיליציות השיעיות בלחימה נגד צבא ארה"ב ומדינות הקואליציה. הוא נתפס בידי האמריקנים, נכלא, הועבר לידי הממשל העיראקי, שוחרר והוחזר ללבנון - שם חזר לפעילות במסגרת חיזבאללה.

כוחות חיזבאללה בגבול הגולן הסורי (צילום: AP)
כוחות חיזבאללה בגבול הגולן הסורי | צילום: AP

עלי דקדוק לא שימש רק כמאמן מגויסים עיראקיים במחנות אימונים באיראן, אלא גם שוגר בידי כוח קדס לארבע משימות מבצעיות בעיראק. בתום הגיחה הרביעית, לאחר שחזר לאיראן הוא תודרך בידי מפעיליו האיראנים להקים בעיראק "קבוצות מיוחדות" של פעילים שיעים, על פי הדגם של חיזבאללה בלבנון.

כאשר נתפס עלי דקדוק בידי צבא ארה"ב בבצרה הוא שימש כיועץ לקיס אלח’זעלי, מנהיג אחת המיליציות השיעיות שהופעלו בידי כוח קדס. הוא השתתף בפעילות הצבאית של המיליציה נגד כוחות בעלות הברית. האמריקנים טוענים כי הוא היה מעורב, בין השאר, בהתקפה נגדמרכז התיאום המחוזי בכרבלא, שבמהלכה נהרגו חמישה חיילים אמריקנים.

דובר צה"ל חשף כי הוא מונה לאחר חזרתו ללבנון לאחראי הכשרת הכוחות המיוחדים של חזבאללה עד לשנת 2018, שבה מונה למפקד "תיק הגולן". התשתית כוללת פעילים רבים המתגוררים בכפרי צפון הגולן ומצוידים באמצעי לחימה, תוך שהתבססו בקרבת גדר הגבול.

התשתית מסתייעת ב"מפקדת הדרום" של חיזבאללה שבדרום סוריה, המעניקה לה תמיכה בתחומים שונים, כגון סיוע אש, לוגיסטיקה ומודיעין.