שישה ימים לתוך ההפוגה בלחימה בעזה, 74 חטופים שוחררו משבי חמאס נכון להיום (רביעי) ונראה שהצמרת הישראלית לקראת נקודת הכרעה נוספת. בקבינט המלחמה יש הסכמה על החזרת שאר האימהות והילדים שנמצאים בשבי חמאס כחלק מהעסקה הנוכחית - מה שיכול לקחת שלושה ימים נוספים – אך אחריה יהיו שוב בצומת דרמטי.

גורם מדיני הדגיש כבר אתמול שהמשא ומתן יתנהל תחת אש או במקביל להחזרת חטופים. אלא שחמאס טען שהוא יתקשה למצות את המהלך הנוכחי של שחרור חטופים ב"קטגוריה ההמוניטרית", וגם אם יתממש במלואו מדובר בימים בודדים – ולכן עלתה השאלה מי ישוחרר בהמשך, ובאילו תנאים ינהלו בישראל את המגעים על עסקאות חטופים נוספות.

בשלב זה בישראל מתקרבים לצומת מכריע. אם בימים הקרובים חמאס יבוא עם הצעה רלוונטית וישראל תדון בה, יש אפשרות שיאריכו את הפסקת האש והחטופים שישוחררו יהיו גם מ"קטגוריות האחרות". עם זאת, עד כה לא ידוע על הצעה כזו שהוגשה. אם המשא ומתן לא יתנהל בקצב המצופה, ישראל תצטרך להחליט - אם חוזרים להמשך התמרון הקרקעי ברצועה שצפוי להיות רחב ומשמעותי.

במערכת הביטחון ובצבא לא צפויים לתמוך בעצירת המלחמה לצורך מגעים בלבד. מאז החלה ההפוגה וגם ביממה האחרונה בכירי מערכת הביטחון הדגישו שבסיומה הם נכונים להמשיך את המתקפה בעזה - עד למיטוט חמאס. דברים דומים נאמרו גם בידי הדרג המדיני, אתמול התייחס לכך ראש הממשלה נתניהו וקודם לכן גם שר הביטחון יואב גלנט.

מוחמד אל-ת'אני, ויליאם ברנס, דדי ברנע, קאמל עבאס (עיבוד: פלאש 90 / רויטרס, פלאש 90/רויטרס)
מוחמד אל-ת'אני, ויליאם ברנס, דדי ברנע, כאמל עבאס | עיבוד: פלאש 90 / רויטרס, פלאש 90/רויטרס

דיווח: 5 הקטגוריות הבאות לשחרור חטופים

הבוקר התפרסמו ידיעות בכלי תקשורת בין-לאומיים על ההבנות שאליהן הגיעו ראש המודיעין המצרי לצד ראש המוסד, ראש ה-CIA וראש הממשלה הקטרי, בפגישה בדוחא באשר לחמש הקטגוריות הבאות לשחרור חטופים. אומנם לא מדובר בהסכמות ובמתווה מפורט, אבל באמצעות ההבנות הללו ניתן לשרטט את השלבים הבאים של שחרור החטופים אחרי מיצוי שחרורם של הנשים והילדים. 

לפי דיווח בוושינגטון פוסט, חמש הקטגוריות הבאות - אם ייצאו אל הפועל - יהיו אלה: גברים מבוגרים (מעל גיל מילואים), חיילות, גברים במילואים, חיילים בשירות סדיר וגופות ישראלים שמתו ב-7.10 או בשבי. מקור ישראלי ציין שבישראל מצפים לעוד שלושה ימים לפחות של שחרור חטופים לצד הפוגה הומניטרית, עד שיעברו לקטגוריות השחרור הבאות. כל זמן שחמאס ישחרר 10 ביום, כך גם הפסקת האש תימשך, ציין הגורם.