14 המשוחררים - השמות והתמונות, פעימה שלישית
14 המשוחררים - השמות והתמונות, פעימה שלישית

הפעימה השלישית בעסקת החטופים יצאה היום (ראשון) לדרך. 14 חטופים ישראלים שוחררו היום, אחד מהם ישראלי עם אזרחות רוסית - רוני קריבוי בן ה-25 מכרמיאל - ששוחרר כמחווה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

בין 13 החטופים שמשתחררים במסגרת העסקה - אביגיל עידן, בת הארבע שהתייתמה מהוריה במתקפה, שני אחיה מחכים לה ויחגגו איתה את יום הולדתה הארבע שחל ביום שישי האחרון. הגר ברודץ' ושלושת ילדיה, שיזכו להתאחד עם האב, אביחי, מי שפתח במחאת החטופים. אלה ודפנה אליקים, שאביהן נרצח ופשיטת המחבלים על ביתם תועדה בלייב פייסבוק בידי המחבלים. חן גולדשטיין אלמוג ושלושת ילדיה, שאיבדו במתקפה את האחות הגדולה, ים ואת אבי המשפחה, נדב. אלמה אברהם שנחטפה מנחל עוז ואביבה סיגל שנחטפה יחד עם בעלה קית׳ מכפר עזה, בעלה יישאר בשבי.

אביגיל עידן - נחטפה מכפר עזה

אביגיל בת ה-4 התייתמה במתקפה הרצחנית על כפר עזה משני הוריה. היא נחטפה מהממ"ד של משפחת ברודץ' בקיבוץ. אביה, רועי עידן, היה צלם חדשות ב-ynet, והוא יצא החוצה מביתו כדי לצלם את מצנחי הרחיפה של המחבלים. בזמן הזה רצחו המחבלים את אשתו סמדר בביתם. רועי חזר לביתו והרים את אביגיל על הידיים ונורה גם הוא על ידי המחבלים. כשאביחי ברודץ' השכן יצא מביתו הוא ראה את אביגיל רצה בשבילי הקיבוץ כשכולה חיוורת, והכניס אותה לממ"ד עם הגר והילדים. אביגיל נחטפה יחד עם משפחת ברודץ'. 

אביגיל עידן
אביגיל עידן. אחיה מחכים לה בבית

שני אחיה של אביגיל – עמליה בת ה-6 ומיכאל בן ה-9 הסתתרו בממ"ד, מיכאל התקשר למוקד ההצלה והמוקדנית הורתה לו להיכנס לארון עם אחותו ולהתחבא שם עד שיבואו "אנשים טובים" להצילם, הפעולה הזו הצילה את חייהם. שני האחים נמצאים עם משפחתם ומחכים בקוצר רוח לחגוג עם אביגיל את יום הולדתה הרביעי שחל ביום שישי האחרון. 

לאביגיל אזרחות אמריקנית ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הבטיח לעשות כל שביכולתו כדי לשחררה מהשבי ולהשיבה לארץ.

הגר, עפרי, יובל ואוריה ברודץ' - נחטפו מכפר עזה

הגר בת ה-40 נחטפה מהבית בכפר עזה יחד עם שלושת ילדיה - עפרי, שבדיוק חגגה ערב לפני עם המשפחה את יום הולדתה העשירי, יובל בן ה-8 ואוריה בן ה-4. יחד איתם נחטפה גם אביגיל עידן ששני הוריה נרצחו. 

אוריה, יובל ועפרי ברודץ' שנחטפו לעזה (צילום: באדיבות המשפחה)
אוריה, יובל ועפרי ברודץ' | צילום: באדיבות המשפחה

אביחי, אב המשפחה בן 35, ניצל מהתופת ופתח באותו שבוע במחאת משפחות החטופים מול הקריה. אביחי, חבר כיתת הכוננות של כפר עזה יצא להגן על הקיבוץ. הפעם האחרונה ששמעו מהם הייתה בסביבות השעה 11:00. הגר עובדת במנגנון הקיבוץ. 

הגר ועופרי ברודץ' (צילום: באדיבות המשפחה)
הגר ועפרי ברודץ' | צילום: באדיבות המשפחה

עכשיו המשפחה כולה מתאחדת.

אלה ודפנה אליקים - נחטפו מנחל עוז

אלה בת ה-8 ואחותה הגדולה דפנה בת ה-15 נחטפו מבית אביהן, נועם, בנחל עוז. אביהן נרצח וכך גם בת זוגו דקלה ערבה ובנה, תומר ערבה. 

המחבלים שידרו לייב מחריד מההתרחשויות בבית המשפחה. נועם היה ירוי ברגלו, והמחבלים נראו כשהם חוקרים את בני המשפחה על זהותם. בהמשך, הם הוציאו את תומר ודרשו ממנו, תחת איומי רובה, לדפוק על דלתות ולבקש מהשכנים לצאת. בדרך זו הצליחו לפגוע בעוד תושבים - והכל מתועד בלייב פייסבוק של חמאס. גופותיהם של נועם, דקלה ותומר זוהו בהמשך. דפנה ואלה נראו כבר בימים הראשונים כשהן מצולמות בשבי חמאס.

דפנה ואלה אליקים (צילום: באדיבות המשפחה)
דפנה ואלה אליקים. האב נרצח, אמא מעיין מחכה להן | צילום: באדיבות המשפחה

אימא שלהן, מעיין צין, מחכה להן בקוצר רוח בבית: "אני אחצה ימים ואגיע אל הבנות שלי, אל שתיהן. אין מי שיאהב אותן כמוני ולא יעזור לאף אחד כלום, אני אגיע לאן שצריך. הבנות שלי הן החיים שלי. החמאס התעסק עם האימא הלא נכונה". ומוסיפה: "הן כל מה שרציתי כל חיי, חברות טובות בעלות לב רחב, אין מי שלא נשבה בקסם שלהן".

חן, אגם, טל וגל גולדשטיין–אלמוג - נחטפו מכפר עזה

חן בת ה-48 נחטפה יחד עם שלושת ילדיה טל בן ה-8 גל בן ה-11 ואגם בת ה-17 מביתם בכפר עזה. בעלה נדב ובתה ים, שניסתה להציל את משפחתה בכל דרך - נרצחו במתקפה.

בשבת בבוקר, חן ונדב נכנסו לממ"ד בלי הטלפון שלהם, ים החיילת ניהלה את הקשר עם העולם החיצון מהממ"ד של המשפחה, וניסתה ליצור קשר עם כל מי שיכלה כדי לזעוק לעזרה. הקשר האחרון עם המשפחה היה ב-12:00. כשהגיעו הכוחות, נמצאו בבית גופותיהם של ים ונדב. 

חן גולדשטיין והילדים (אלבום פרטי) (צילום: ספורט 5)
חן גולדשטיין והילדים. ים הבת החיילת - נרצחה | צילום: ספורט 5

חן ונדב הכירו בכיתה ז' בכפר עזה. היא עובדת סוציאלית במקצועה, חובבת מוזיקה ומכורה לספורט. בשנים האחרונות החליטה להיות אימא במשרה מלאה לארבעת ילדיה. כמה מבני משפחתה נרצחו בפיגוע במסעדת מקסים בחיפה. היא קרובת משפחתו של האלוף (במיל') דורון אלמוג.

טל יזכה לחגוג את יום הולדתו התשיעי שחל בחודש הבא מחוץ לשבי. הוא שחקן כדורסל ואוהד מושבע של הגולדן סטייט ווריורס. גל, אחיו, הוא ילד שחי ונושם ספורט, שוער כדורגל וחובב כדורסל.

אלמה אברהם - נחטפה מנחל עוז

אֶלְמָה בת ה-85 מתגוררת בקיבוץ נחל עוז זה 49 שנים. אורי, בנה, הצליח לדבר איתה בבוקר יום שבת, עד שקרסה התקשורת. בליל שבת הוא הגיע לביתה עם כוחות צבא ומצא אותו פרוץ ונטוש. "אני זיהיתי אותה מיד", סיפר אורי. "היא רכובה על אופנוע, בין שני מחבלים חמושים, מובלת על ידם. העברתי את התמונה לבדיקת גורם צבאי. אחרי חמישה–שישה ימים הם חזרו אליי ואמרו שאימא מוגדרת 'ככל הנראה חטופה', וזה על בסיס התמונה ששלחתי להם".

אלמה אברהם
אלמה אברהם. בנה זיהה אותה נחטפת על אופנוע

אלמה עברה לאחרונה ניתוח לב פתוח והיא זקוקה לתרופות. היא הגיעה לקיבוץ ב-1974, היא גידלה חמישה ילדים, שניים מהם של בעלה מנישואיו הראשונים. היא הקימה גינה שלמה מוקפת בפרחי קרמיקה שהיא עשתה.

אביבה (אדריאן) סיגל - נחטפה מכפר עזה

אביבה נחטפה יחד עם בעלה קית׳ על ידי חמושים של חמאס מביתם בקיבוץ כפר עזה והובלו לרצועה. למשפחת סיגל ארבעה ילדים וחמישה נכדים. הם מתגוררים בקיבוץ כבר 42 שנים. שניהם הגיעו לישראל מארצות הברית, מתוך אמונה במדינת היהודים, הם הכירו בישראל והתאהבו. אביבה עבדה כגננת בקיבוץ.

אביבה (אדריאן) וקית' סיגל  (צילום: באדיבות המשפחה)
אביבה וקית׳ סיגל - אביבה משתחררת, קית׳ נשאר בשבי | צילום: באדיבות המשפחה

ילדיהם סיפרו שהם שוחחו איתם בבוקר שבת. בנם שמע את המחבלים נכנסים, שמע צרחות, אבל לא יריות. על פי עדות של השכן, הוא ראה אותם מובלים מביתם על ידי מחבלים מביתם. בהמשך קצין מודיעין הודיע שכנראה נחטפו ברכב של קית'.

קית׳ נשאר בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה.

רון (רוני) קריבוי - נחטף מהמסיבה ברעים

רוני משתחרר מחוץ לעסקת החטופים, כחלק מהבטחה של חמאס לנשיא רוסיה פוטין לשחרור ישראלים בעלי אזרחות רוסית. רוני בן ה-25 מכרמיאל, עבד בצוות ההגברה במסיבהאחותו יוליה סיפרה בשיחה עם N12 שהמשפחה לא ידעה שהוא במסיבה, "לא ידענו שרוני נמצא שם, הוא אמר להורים שהוא יוצא לעבודה בדרום, אבל לא אמר היכן בדיוק. הוא תמיד יצא לעבוד במקומות שונים בארץ, זה לא היה משהו חדש. כשהגיעו הדיווחים על מה שקרה במסיבה, לא ממש קישרנו את העניין אליו, וכשהבנו שמשהו קרה, זה כבר היה אחרי שנחטף".

רוני קריבוי, תושב כרמיאל (צילום: באדיבות המשפחה)
רוני קריבוי. משוחרר מחוץ לעסקה, כמחווה לפוטין | צילום: באדיבות המשפחה

"ראינו את רוני בסרטון שפורסם ברשת בשעה 07:41 בבוקר נמצא ליד הבמה יחד עם אנשים נוספים ופתאום מתחילים קולות ירי. ראינו שני סרטונים: אחד כשירי הטילים החל ואנשים מתבאסים שנסגרת המסיבה. בשלב הזה רוני עוד עמד שם מחייך ורגוע. בסרטון השני שצולם שעה לאחר מכן כבר רואים את החשש והפחד על הפנים שלו".