יזכו גם הם להשתחרר? נשיא רוסיה ולדימיר פוטין העביר לידי החמאס רשימת שמות של חטופים בעלי אזרחות רוסית שרוסיה דורשת את שחרורם. שלשום (ראשון) שוחרר מן השבי רוני קריבוי, צעיר בן 26 בעל אזרחות רוסית עם סיפור הישרדות מטורף בעזה - ובידי החמאס עדיין נמצאים בני משפחות טרופנוב וספיר כהן, ששמותיהם מופיעים גם כן ברשימה שהעביר פוטין. 

אלכס טרופנוב וספיר כהן
עברו לגור יחד רק לפני שבועיים. אלכס טרופנוב וספיר כהן

שגרירות רוסיה בישראל נפגשה אתמול עם משפחות חטופים בעלי האזרחות הרוסית, בהם טרופנוב וכהן, בעוד נציגים משלוש משפחות הגיעו לרוסיה ונפגשו עם סגן שר החוץ הרוסי. "אנחנו בקשר עם השגרירות ויודעים שהרשימה הועברה ישירות לפוטין וראינו את השחרור של רוני קריבוי שלפי הפרסומים נעשה במעורבות רוסית", אומרת אלכסנדרה, קרובת משפחה של ספיר כהן. "אנחנו ממש מקווים שיעזרו לנו להוציא אותה משם. יש לנו תקווה שאולי רוסיה תעזור לפתור את המצב הקיים".

167 חטופים בעזה: השמות והסיפורים

ספיר כהן, בת 29 מצפון הארץ, עובדת כמהנדסת בחברת סטארט-אפ. היא נחטפה לרצועת עזה יחד עם בן זוגה אלכס טרופנוב, עם אימא שלו ילנה טרופנוב והסבתא אירנה טאטי - בעוד אביו ויטלי נרצח במתקפה. האם ילנה מופיעה בסרטון שפורסם על ידי חמאס ובו קראה דניאל אלוני, חטופה ששוחררה השבוע עם בתה, להוציא מיד את יתר החטופים מרצועת עזה. 

ילנה טרופנוב (מימין) עם ויטלי טרופנוב זל
ילנה טרופנוב (מימין) נחטפה, בעלה ויטלי טרופנוב ז"ל נרצח
חטופות מדברות משבי חמאס
ילנה טרופנוב (מימין) בסרטון חמאס, לצד דניאל אלוני - ששוחררה - ורימון קירשט

"נסעו לבקר את המשפחה לחג"

בתיעוד שהופץ על ידי חמאס נראית ספיר כהן מובלת על אופנוע עם שני מחבלים, ומסביב עשרות תושבי עזה מרביצים לה וזורקים עליה חפצים. "יש לנו הוכחה שספיר נמצאת שם ובאחד הסרטונים שחמאס הפיץ רואים את ילנה טרופנוב יושבת ליד דניאל אלוני, החטופה ששוחררה השבוע יחד עם בתה אמיליה", מספרת אלכסנדרה. "ספיר נחטפה יחד עם בן הזוג שלה אלכס טרופנוב וכל משפחתו, מלבד אבא של אלכס שנרצח".

תיעוד החטיפה של ספיר כהן לעזה
אבנים הושלכו לעברה בדרך לעזה. מתוך תיעוד החטיפה של ספיר כהן
ספיר כהן
"יש לנו הוכחה שספיר נמצאת שם"

"בני הזוג נסעו לבקר את המשפחה לרגל שמחת תורה בקיבוץ ניר עוז", היא מוסיפה. "ספיר שומרת שבת כך שדיברנו איתם ערב לפני. אלכס דיבר עם אחד החברים שלו בשעה שמונה וחצי בבוקר ובשלב הזה עדיין לא היה מודע לכך שיש חדירת מחבלים. דיברנו איתו לשיחה קצרה והוא אמר שהוא מתבאס שהביא את ספיר לקיבוץ בזמן שיש מתקפה על עוטף עזה". 

התצלום שמספר: מה קרה בכל בית בניר עוז | מיוחד

"חובה להפעיל לחץ להוציא אותם"

לאחר שש שנים של זוגיות, לאחרונה בני הזוג עברו לגור יחד בתל אביב: "הם הספיקו לגור בדירה רק שבועיים ואז נחטפו לרצועת עזה", מוסיפה קרובת המשפחה - ומצהירה: "חובה על כל מדינות העולם להפעיל לחץ כדי להוציא את כל החטופים משם. אנחנו באופן אישי התראיינו לכלי תקשורת ברחבי העולם ואני מאמינה שלמדינות יש המון כוח שהן יכולות להפעיל כדי לסיים את המצב הזה ולהוציא את כולם. שלשום קיבלנו הוכחה שלרוסיה בהחלט יש את הכוח להוציא חטופים מרצועת עזה". 

אלכס טרופנוב
"אלכס התבאס שהביא את ספיר לקיבוץ בזמן שיש מתקפה על עוטף עזה"
אלכס טרופנוב
השיחה האחרונה איתו התרחשה ב-8:30 ב-7.10
אירנה טאטי, סבתו של אלכס שנחטפה גם היא לעזה
אירנה טאטי, סבתו של אלכס שנחטפה גם היא לעזה

דודתו של רוני קריבוי, ששוחרר במקביל לעסקת החטופים, תיארה את סיפור ההישרדות הלא יאומן של הצעיר בעל האזרחות הרוסית: הוא ברח מבניין שספג הפצצות, הסתובב ארבעה ימים ברצועת עזה בניסיון להגיע לגבול עם ישראל - עד שנתפס על ידי אזרחים עזתיים שהסגירו אותו בחזרה לידיהם של המחבלים. בעקבות לחץ של נשיא רוסיה, רוני קריבוי שוחרר והתאחד עם משפחתו, וזאת על אף שלא נכלל בעסק של ישראל עם חמאס.

רוני קריבוי עם הוריו (צילום: לפי סעיף 27 א')
שרד לבדו 4 ימים בעזה, הוחזר לחמאס - ושוחרר. רוני קריבוי עם משפחתו | צילום: לפי סעיף 27 א'