1. הפעילות להמשך: במקביל לפשיטה שערכו כוחות צה"ל על בית החולים שיפא, השלימו בצבא תוך כדי את הסריקות בבית החולים הטורקי – שבו נמצא הרבה ציוד צבאי. ישנה היערכות להמשך הפעולה במקומות נוספים בתוך העיר עזה, תוך הבנה שהפעילות תצטרך להיות תחת לחץ בין-לאומי. משכך, יידרש עדכון והתאמה של התוכניות המבצעיות, ובין השאר מתן מחוות הומניטריות.

  ההערכה היא שההשתלטות על העיר עזה תושלם בתוך כמה ימים. הפעילות של צה"ל צפויה להתרחב בהמשך למקומות נוספים שהכוחות טרם היו בהם. זאת, מתוך הבנה שבימים הקרובים תהיה השתלטות על כל מרחב העיר עזה – ולאחר מכן ישראל תגיע לעמדה נוחה הרבה יותר לקיום הפוגה.

  הפיצוח של שכונות העיר עזה היה קשה ומורכב מאוד, וצה"ל עמד בכך בהצלחה. ייתכן שלא נראה דברים שלא הכרנו אם יוחלט להרחיב את הפעולה דרומה, מאחר שהלוחמים כבר מכירים את השטח ויודעים מול מה הם עומדים כך שיוכלו לפעולה כזו.

  פעילות הכוחות רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
  פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל


  הבעיה העיקרית שעלולה להיות היא הדילמות סביב סוגיית בכירי חמאס, החטופים והפליטים העזתים – מתוך הבנה שפעולה באזור כזה היא מאוד מורכבת. רק אתמול (רביעי) הייתה פעילות של צנחנים בתוך העיר עזה, כשברחוב לידם יש בית ספר עם 6,000 פליטים – והם הצליחו לבצע את ההפרדה תוך כדי לחימה. לכן, ניתן להעתיק את דרכי הפעולה למקומות אחרים בשטח הרצועה, וצה"ל יידע להתמודד עם זה.
 2. הפעילות בבית החולים שיפא: כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות במתחם בית החולים, ועוברים מבניין לבניין. הם עושים זאת בצורה מאוד מדויקת ומסודרת, ללא חיכוכים מיותרים וללא ירי והתקהלויות. עם זאת, לאורך כל התקופה האחרונה אמרו בצה"ל שעל אף שבית החולים שיפא הוא מתחם חשוב, הוא אינו היחידי.

  אחרי השלמת המשימה בשיפא, הכוחות יתפנו לפעולות דומות גם בבתי חולים נוספים שנמצאים באזור – מתוך הבנה שהדבר מספק מידע מודיעיני ומידע גם על החטופים. חמאס ניסה לטשטש ראיות, בין השאר באמצעות סתימת פירים, אבל למרות זמן ההיערכות שהיה לו הוא לא הצליח להסתיר את כל שרצה – וזה יבוא לידי ביטוי בהמשך.
 3. המגעים לעסקה: צה"ל ממשיך בפעולה הקרקעית ברצועה בכל העוצמה כל עוד אין עדיין הסכמות – כך שעניין המשא ומתן אינו משפיע על הלחימה בשטח. שר הביטחון יואב גלנט מאמין שהפעולה הצבאית המשמעותית היא הדבר שיאפשר בהמשך גם את החזרת החטופים, בין אם בדרך של עסקה ובין אם בדרך של ניצול הזדמנות שתיקרה לידינו.

  חטופים ישראלים בעזה, הפגנה, מחאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  השיח על עסקת החטופים אינו משפיע על פעילות הצבא ברצועה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


  אם תצא לפועל עסקה - צריך להיערך לעובדה שיהיו הפוגות, וההפוגות הללו ינוצלו על ידי חמאס. בצה"ל נערכים גם לשמור על ביטחון כוחותינו בתוך השטח, שכן הכוחות יישארו בעזה במקרה של הפסקת אש - לא ייסוגו ממנה ואז יחזרו. עוד נערכים גם למהלומה שתבוא אחרי הפסקת האש, בצה"ל מתכננים מכה משמעותית כדי להראות לכולם שצה"ל לא עוצר.