מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דרשו אתמול (רביעי) מראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את האחריות על אבטחת יישובי העוטף. זאת, על רקע החלטת צה"ל לדלל את הכוחות שמאבטחים את היישובים העורפיים, שנמצאים כ-7 ק"מ מהגבול והלאה.

המשרד לביטחון לאומי והמשטרה הקימו צוות חשיבה מיוחד, שהסיק שלוש מסקנות בנוגע לטבח שאירע ב-7 באוקטובר, שאותן הציגו השר בן גביר והמפכ"ל בפני נתניהו. ראשית, הם דרשו מראש הממשלה להעביר לידיהם את הסמכות והאחריות לביטחון כל יישובי העוטף. כך, צה"ל יתמקד בביטחון המדינה מגדר הגבול לכיוון רצועת עזה.

איתמר בן גביר ויעקב שבתאי (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
בן גביר ושבתאי בדרישה: העבירו לנו את אחריות ביטחון התושבים בעוטף | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שנית, השניים ביקשו מנתניהו להקים שכונת מגורים בתוך היישובים החדשים שיוקמו במסגרת מנהלת התקומה, שבה יתגוררו שוטרים. כך המשטרה תסייע בהגברת תחושת הביטחון של התושבים, וביכולת התגובה של אנשי כוחות הביטחון במקרה הצורך.

שלישית, שבתאי ובן גביר הציגו בפני רה"מ תוכנית להקמה מחודשת של המשמר האזרחי, אשר במסגרתו מג"ב ייקח אחריות על ביטחון כל יישובי העוטף. במקביל, כל עיר בישראל תקים כיתת כוננות שתהיה באחריות תחנת המשטרה המקומית. הצעה זו מגיעה על רקע חקירת המחבלים המתועבים, שטענו כי בשבעה באוקטובר הם התכוונו להגיע גם לערי המרכז. ראש הממשלה הקשיב היטב לדברי השר והמפכ"ל וצפוי להחזיר להם תשובה בקרוב.

תמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב מתפטר מהליכוד
ראש מועצת שדות נגב: "כיתות הכוננות עדיין ללא ציוד"

תמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב, הגיב בשידור: "צה"ל הודיע לנו שהיום יוצאים כל הכוחות מהיישובים העורפיים, ושמי שיתפוס את מקומם הן כיתות הכוננות, שעדיין לא מלאות ועדיין ללא ציוד. לא התייעצו איתנו. גם בשבועות האחרונים הופתענו שחיילים היו נעלמים מדי לילה למשימות כאלה ואחרות ונוטשים את שערי הכניסה של היישובים".

"להגיד לנו 'בואו נחשוב על החזרת התושבים הביתה' כשאנחנו לא יכולים להגיד להם שיש צבא ששומר עליהם, שנותן אפילו רק תחושת ביטחון? אנשים מפחדים", הוסיף עידאן.