59 ימים מאז מתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר - והתמונה על האזהרות שקדמו לה ממשיכה להתבהר. הערב (שני) חשפנו ב"המהדורה המרכזית" פרטים חדשים על השעות הקריטיות בלילה שקדם לבוקר השבת השחורה - כולל התשובה לשאלה היכן היה ראש אמ"ן בלילה הזה. בנוסף, חשפנו שקף ממצגת שהכין ביולי 2022 קמ"ן אוגדת עזה אז, תחת הכותרת 'תוכנית הפשיטה הגדולה של חמאס'". 

השעות הדרמטיות לפני המתקפה - ושיחת הוועידה הטלפונית

במהלך הלילה שלפני מתקפת הפתע, יוצא מייל מאחד הבסיסים בדרום, ובו דיווח על אותות מסוימים שעולים ברחבי הרצועה; באותן שעות נקלטים גם בשב"כ סימנים נוספים שמעידים שמשהו עומד לקרות. סמוך לשעה 1:00 לפנות בוקר רל"ש הרמטכ"ל מקבל עידכון ראשון מהשב"כ, ולאחר מכן מאלוף פיקוד דרום; סמוך לשעה 03:30 הרל"ש מעיר את הרמטכ"ל, שמבקש לזמן שיחת ועידה טלפונית, כדי לעשות הערכת מצב מסודרת.

לקראת השיחה הזאת מכנס ר' אגף המבצעים, האלוף עודד בסיוק, הערכת מצב עם אנשיו, ושם עולים אותם "סימנים מעידים". האלוף בסיוק מציע הסברים אפשריים למתרחש, החל מתרגיל של חמאס, ועד האפשרות שהם נערכים ל"פעולה אסטרטגית נגד ישראל בשעות הקרובות". אבל בסוף הוא קובע שבשלב הזה "אין הסבר מניח את הדעת", למה שקורה ברצועה, ומסכם שאנשי 8200 יעשו מאמץ להעמיק את המידע ככל האפשר.

תיעוד של מחבלים בשדרות, 7 באוקטובר 2023
תיעוד של מחבלים בשדרות, 7 באוקטובר 2023
מחבלי חמאס בשביעי באוקטובר
מחבלי חמאס בדרכם לשטח ישראל בזמן המתקפה

כשעה מאוחר יותר מתכנסת אותה התייעצות טלפונית, בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אגף מבצעים ואלוף פיקוד הדרום. הם מקבלים עידכון על הסימנים המעידים שנקלטו, הרמטכ"ל מבקש "לשפר את יכולות האיסוף" אודות האירוע, גם לעדכן מוכנות חיל אוויר, והוא מנחה "לבדוק את מה שעולה (במודיעין), תוך הטלת ספק בהנחה שחמאס לא רוצה מלחמה". לראשונה אולי, הקונספציה נסדקת, אבל לא מספיק כדי לגרום לו להורות על היערכות לאירוע גדול שמתחיל להתגלגל. בתום הדיון ינחה אגף המבצעים להעמיד בכוננות שני זיקים ומסוק קרב אחד.

ההיעלמות של ראש אמ"ן - שעות בודדות לפני תחילת המתקפה

מי שלא נמצא באף התייעצות בכל השעות האלה הוא ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה. באותו סופ"ש הוא בנופש באילת. הוא מקבל עדכון טלפוני מעוזרו, קצת אחרי השעה 3:00 לפנות בוקר, על הסימנים שמגיעים מעזה. משום מה חליוה לא מכנס הערכת מצב משלו, גם לא משתתף בדיון הטלפוני עם הרמטכ"ל. על פי אחת הטענות - ניסו להשיג אותו כדי שיעלה בשיחה, אבל ראש אמ"ן לא היה זמין בטלפון.

הוא עצמו הסביר לאחר מכן למי ששאל על היעלמותו: "הרי גם אילו הייתי משתתף בהתייעצות עם הרמטכ"ל, זה לא היה משנה דבר: הייתי אומר שככל הנראה מדובר בתרגיל, שהסימנים חלשים, ושנחכה לבוקר. זה לא היה משנה בכלום את התוצאה הסופית".

הרצי הלוי, אהרון חליווה (צילום: פלאש 90)
בלילה שלפני המתקפה, הרמטכ"ל כינס הערכת מצב טלפונית - ראש אמ"ן לא השתתף ולא היה זמין | צילום: פלאש 90

באותה ועידה טלפונית לא היה אף גורם שיציג את המייל של אותה נגדת שדיווחה בקיץ 23' על אימוני חמאס לקראת מתקפה קטלנית, את האזהרה של ראש חטיבת ההפעלה באמ"ן שאין לנו יכולת לדעת איך סינוואר יפעל - ואת הדיווחים באוגדת עזה על עלייה חדה באימוני הנוח'בה, שלושה ימים לפני הטבח בעוטף. איש לא חיבר את הנקודות.

המצגת משנה שעברה - שחזתה את המתקפה 

במצגת שהכין בחודש יולי 2022 קמ"ן אוגדת עזה אז, הוצגה באחד השקפים מפה - שלא נחשפה עד כה. זו, נשאה את הכותרת "תוכנית הפשיטה הגדולה של חמאס"; לפיה, יותר מ-20 פלוגות נוח'בה של מאס ייצאו לפשיטה על יותר מ-15 נקודות במקביל, עם יותר מ-54 צוותי הנדסה שיפרצו עשרות פרצות במכשול.

המסמך כולל גם משפט אחד, שלא משאיר הרבה מקום לספק: "הפשיטה מהווה את האיום החמור ביותר עימו מתמודדים כוחות צה"ל בהגנה. לכן, השאלה הגדולה שעולה כעת היא למה, למרות כל המידע הזה, והאזהרות והמיילים, שחלקם פורסמו לאחרונה, לא הצליחו להבין באמ"ן בסוף הקיץ האחרון, שסינוואר מיצה את השקט, ושהוא כבר משלים את ההכנות להרבה מאוד רעש?

המצגת של קמ"ן אוגדת עזה (צילום: עובדה)
המצגת של קמ"ן אוגדת עזה | צילום: עובדה

התשובה הפשוטה לכאורה: בצמרת אמ"ן בטוחים שפניו של סינוואר להסדרה - והביטחון העצמי הזה בעייתי במיוחד, כי מתברר שהיה קצין בכיר שכן הדליק נורת אזהרה. כשלושה חדשים לפני מתקפת הפתע, מתכנס דיון בפורום סגור אצל ראש חטיבת ההפעלה באמ"ן, תא"ל פ'. זה האיש שמופקד על הפעלת היחידות המיוחדות, שאמורות להביא מודיעין שאחרים לא יודעים להביא. אולם באותו הדיון הוא קבע - "ניסינו, לא הצלחנו, אנחנו לא יודעים לומר כיצד יפעל סינוואר. וראוי שהמפקדים בשטח ייערכו בהתאם".

סיכום הדיון הדרמטי הזה מונח על שולחנו של ראש אמ"ן, שמנחה להגביר את המאמץ המודיעיני. נדגיש שמבצעים נועזים יוצאים לדרך בדיוק למטרה הזו, אבל העיוורון נמשך, כנראה בכל הרמות. עד כדי כך שב-1 באוקטובר השנה, שישה ימים לפני מתקפת הפתע, באמ"ן המשיכו לדבר על "פוטנציאל רגיעה" ברצועה.

יחיא סינוואר (צילום: AP)
קצין באמ"ן לפני המתקפה: "ניסינו, לא הצלחנו, אנחנו לא יודעים לומר כיצד יפעל סינוואר" | צילום: AP

קצין בכיר שישה ימים לפני המתקפה: "המצב הולך לכיוון של הסדרה"

שישה ימים לפני המתקפה, בהערכת מצב שמכנס קמ"ן אוגדת עזה, נמסר דיווח על "עלייה חדה" באימוני כוחות הנוח'בה. בדיון, הוצג מערך האימונים של חמאס: שישה גדודים, שכל אחד מהם עושה אימון או שניים בשבוע.
לפי גורם שבקיא בפרטים - "כל המפה הייתה צבועה באדום". אולם, זה לא הפריע לקמ"ן האוגדה לסכם את הדיון במילים האלה: "במתח בין התמורות הכלכליות לחמאס, לבין המשך הפרות הסדר, נראה כי לפי שעה המצב הולך לכיוון של הסדרה ולרגיעה בהפרות הסדר".


מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל ונלחם בימים אלו בארגון הטרור הרצחני חמאס ברצועת עזה. תחקיר מפורט ומעמיק בנושא לבירור הפרטים עד תום ייערך כשהמצב המבצי יאפשר זאת".