דובר צה"ל פרסם הערב (ראשון) תיעוד מרגע פתיחת המתקפה של חמאס, שבו נראו כמה מחבלים חוצים את הגדר לתוך שטח ישראל - וחוסלו מרחוק. מי שזיהו אותן הן תצפיתניות אוגדת עזה - בזמן שהיו בעצמן תחת מתקפה של חמאס. כפי שניתן לראות בתיעוד, הן היו הראשונות לזהות ולהתריע על התקרבות המחבלים, הקפיצו כוחות נוספים - והפעילו ירי מרחוק באמצעות מערכת רואה יורה. "קודקוד, אנחנו במלחמה", נשמע במכשיר הקשר הצה"לי. 

"חרבות ברזל" - סיקור N12

"התצפיתניות פעלו ועודן פועלות בחדות, במקצועיות ובדריכות על מנת לחתור למגע ולהוביל לחיסול המחבלים, גם כאשר היו תחת מתקפה בעצמן", נמסר מדובר צה"ל. 

 סרן ד', מ"פ איסוף חטיבה דרומית, סיפרה על האירוע: "ביום שבת בבוקר זיהו התצפיתניות של חטיבה דרומית חדירה מחבלים לשטח הארץ. הקפצנו כוחות לאורך הגזרה - ובמקביל מבצעות ירי מרחוק כדי לשבש את החדירות לשטח ישראל. גם כשהתצפיתניות היו בלב חילופי האש, הן המשיכו לעקוב אחר המצלמות עד שהן הפסיקו לעבוד. כל הכוחות קפצו לקו היישובים כדי לשמור על תושבי העוטף.

חיסול מחבלים על ידי תצפיתניות עוטף עזה (צילום: דובר צה"ל)
כשהן תחת אש: כך חיסלו תצפיתניות אוגזת עזה מחבלים שחדרו לישראל | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו אחרי ימים קשים ויהיו לנו ימים כאלה גם קדימה", המשיכה סרן ד'. נמשיך לבצע את המשימה בחדות ובדריכות כדי לסכל אירועים נוספים. אנחנו מוכנים למה שעתיד לבוא - ואנחנו ננצח".

מפקד הגנת הגבולות, תת-אלוף אליעד (מואטי) מאור, אמר לחיילותיו: "מי שזיהה את כל האירוע מתחולל - זה המערך הזה. אתן זיהיתן ראשונות, העברתן דיווחים ראשונות - ובזכות זה הצלנו חיי אדם רבים למרות שנפגעו המון. אני רועד מהתרגשות ומגאווה מהפעולה שלכם והסיוע שלכם לכוחות להשמיד את האויב. הדבר היחיד שנתן את ההתרעה הראשונית - זה אתן".

שר הביטחון יואב גלנט הגיע היום לבסיס זיקים שליד גבול עזה, נפגש עם לוחמי חטיבת גולני והשריון, ושוחח עם התצפיתניות בחמ"ל הבסיס. "עמדתן בדברים שחיילות במדינת ישראל לא עברו מאז מלחמת השחרור", אמר גלנט לתצפיתניות. "תפקדתן בתנאי קרב, חוויתן אובדן כבד ומילאתן חלק חשוב בקרבות הבלימה".

"המשימה שלנו היא פשוטה - אנחנו צריכים לחסל את חמאס", הבהיר גלנט. "מאוד פשוט. המפלצת הזאת לא יכולה לחיות לידינו. את דאעש צריך לחסל. להשמיד את התשתיות שלו, להרוג את הפעילים שלו, לחסל את כל מה שקשור לרצחנות הזאת. חשבנו בטעות שחמאס זה הרע במיעוטו, המצב הוא שחמאס זה הגרוע מכל".

לדברי גלנט, "אנחנו נלחמים על הקיום שלנו, לא במובן הזה שחמאס ישמיד את המדינה אלא במובן הזה שצריכים להמשיך לגור אנשים בארז, בכרם שלום, בנחל עוז ובנתיב העשרה. אם הם צריכים להמשיך לגור, הם צריכים לדעת שמדינת ישראל צריכה לתת להם הגנה. אם לא גרים בנחל עוז, גם לא גרים בתל אביב. לכן, זה סיפור קשה לביצוע, קל להחלטה מבחינתי. קודם ננצח ואחרי זה נפיק את הלקחים והמסקנות ונראה מה עוד אנחנו צריכים לעשות".