"72 שעות של שואה": אור צוק, תושבת כפר עזה, הפכה במבצעים האחרונים לאחת הדוברות הבולטות של היישוב. בשבת השחורה, לפני שבוע וחצי, איבדה אור את אביה ואימה שנרצחו בידי מחבלי חמאס. היום (שלישי) היא התראיינה במשדר חדשות 12, סיפרה על החיים בצל הטבח הנורא וקראה למקבלי ההחלטות "להתעורר".

סיפורי מלחמה - סיקור נרחב ב-N12:

"מחר, אחרי 12 יום, אני אקבור את ההורים שלי שנרצחו", סיפרה בכאב. "שמעתי אתכם מדברים על מסדרון הומניטרי. להוריי לא היה מסדרון הומניטרי. הם והמון אחרים נרצחו רק מפני שהם יהודים. אני לא יודעת עד כמה הצופים מבינים את מה שקרה ביישוב שלי ובשאר הקיבוצים. 20 שנה אנחנו חיים תחת טילים. הממשלה בנתה לנו ממ"דים והשתיקה אותנו עם 'הטבות מס'. אבל זה לא עזר להורים שלי באותה שבת שחורה. גם לא לאח שלי, שבתושייה רבה זחל מתחת למיטה ושכב שם שבע שעות, בתוך הדם של אימי, שגדלה והתחנכה בקיבוץ. אין לי שום רגש למסדרון הומניטרי".

כפר עזה (צילום: Photo by Chaim GoldbergFlash90)
תמונות ההרס בכפר עזה | צילום: Photo by Chaim GoldbergFlash90

"בימי הזיכרון אומרים 'לא עוד' על השואה. קיבוץ כפר עזה עבר שואה. מחר אקבור את הוריי שנרצחו. איזה מין דבר יהודי זה לקבור ככה באיחור של 12 יום?" שאלה אור. "גם לבית שלי פלשו. אכלו לי את השוקולדים ואת הפסטות, השתמשו לנו בכרטיסי האשראי. בן דוד שלי נמלט עם מה שהיה עליו והארנק שלו נשאר מאחור. הוא ראה חיובי אשראי ממצרים ומארה"ב. זה היה טרור כלכלי מזעזע. הקיבוץ היפיפה שלי נשאר הרוס, חרב ושרוף".

בעת מתקפת הפתע, אור שהתה בחופשה באזור קריית גת. "המטחים התחילו בשש וחצי בבוקר והבנתי באותה שנייה שמשהו קורה", סיפרה. "תוך שניות אחדות כתבו בוואטסאפ: 'אני רואה מחבלים', 'הם מחוץ לבית שלי', 'יורים בנו', 'שורפים לנו את הבית'. במשך 72 שעות כפר עזה הייתה תחת שואה".

כפר עזה (צילום: Photo by Chaim GoldbergFlash90)
"היישוב היפיפה שלי נותר הרוס ושרוף" | צילום: Photo by Chaim GoldbergFlash90

בתושייה גדולה, אור מיהרה לקחת תצלומי אווירי של היישוב, לאסוף את כל הדיווחים מהשטח ולנסות לעשות סדר לכוחות הפועלים בשטח. "דיברתי עם כל קצין בצה"ל שאני מכירה", סיפרה. "אמרתי לאחד לדבר עם השני כדי שלא יירו זה בזה".

עם כאב גדול בעיניה, אור הסתכלה לתוך המצלמה ופנתה לכל הציבור: "אם זה לא ייגמר בהכרעה צבאית, מה שקרה בכפר עזה ובבארי ובשאר הקיבוצים – יגיע גם אליכם. מה אתם חושבים שיקרה? פעם ב... כמה קסאמים? יבואו וישחטו אתכם בתל אביב, וברמת השרון וברעננה ובחולון".

"אם זה לא ייגמר בהכרעה צבאית - יבואו וישחטו גם בתל אביב, ברמת השרון וברעננה"

אור צוק, תושבת כפר עזה

את הריאיון ניהלה אור בקור רוח מדהים. על השאלה איך מתמודדים בימים כאלה השיבה: "מגיבים באומץ, ובלילה הולכים לישון בוכים. אני יודעת שזה מפלצתי מהצד. שואלים אותי 'איך את לא בוכה?'. ואני עונה: 'כי אין לנו ברירה'. אנחנו חייבים להתקדם".

בנימין נתניהו מבקר בבארי ובכפר עזה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
"למה אני צריכה לשבת באולפן ולבקש מכם להתעורר במקום לכתוב הספד להורים שלי?" | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

בסיום הריאיון פנתה אור למקבלי ההחלטות: "עוד יום עובר ועוד יום עובר, ואני לא מבינה למה לא מכריזים ועדה קרואה (ועדה למילוי תפקיד ראש רשות מקומית)". בהמשך הפצירה: "תביאו אנשי מקצוע. למה אנחנו מתמהמהים? יש כל כך הרבה אנשים חכמים וכל כך הרבה תרומות. למה לא מקימים אתר שירכז את כל המידע? 'אומת סטארט-אפ'. למה אני צריכה לשבת באולפן ולבקש מכם להתעורר במקום לכתוב הספד להורים שלי? תדאגו בבקשה שאני אוכל לחזור הביתה, ושאת הריאיון הבא נקיים משם".