בישראל מעריכים שרוב הישראלים שנחטפו לרצועת עזה ב-7 באוקטובר הוחזקו בדרום הרצועה ולא בצפונה. ההערכה הזו התבססה עוד לפני תחילת המתקפה הקרקעית בצפון הרצועה, משום שרוב החטופים נלקחו מהמסיבה בסמוך לקיבוץ רעים ומקיבוץ ניר עוז. לפי ההערכות בישראל, ברוב המקרים החטופים נלקחו ישירות ליישוב או האזור המקביל בתוך שטח הרצועה – והם בחלק הדרומי שלה.

ההערכה הזו התגבשה עוד בטרם החלה הפעולה הקרקעית בצפון הרצועה, והיא מתחדדת לקראת השלב הבא של המלחמה. עוד נתון שנמסר לשרים הוא כי לפחות 1.7 מיליון העזתים שעזבו את ביתם – אינם יכולים לגור בו עוד. מדובר במספר הפליטים הגבוה ביותר בתולדות הסכסוך היהודי-ערבי.  

בישראל מעריכים שלפני תחילת המתקפה הקרקעית רוב החטופים הוחזקו בדרום
בישראל מעריכים: רוב החטופים מוחזקים בדרום הרצועה

הנתון חסר התקדים של הפליטים ברצועה מצטרף לאמירתו של השר דיכטר ב"פגוש את העיתונות" הערב, לפיה "אנחנו מגלגלים בעצם את נכבת עזה". שר החקלאות וראש השב"כ לשעבר, נשאל בריאיון אם אפשר להשוות את המראות של תושבי צפון רצועת עזה שמתפנים לדרומה לאלה של הנכבה, והשיב: "מבחינה מבצעית, אין אפשרות לנהל מלחמה - כמו שצה"ל רוצה לנהל אותה בתוך שטחי עזה - כשההמונים נמצאים בין הטנקים ובין החיילים".

כשנשאל בשנית אם אכן מדובר ב"נכבת עזה", ענה דיכטר: "נכבת עזה 2023. ככה זה ייגמר". לאחר מכן נשאל השר אם תושבי הרצועה לא יחזרו לעיר עזה, והשיב: "אני לא יודע איך זה ייגמר בסופו של דבר, כי העיר עזה יושבת על שליש מהרצועה, חצי מהאוכלוסייה אבל שליש מהרצועה".