השיחה האחרונה: מפקד גדוד 53, סגן-אלוף סלמאן חבקה ז"ל, נהרג בקרב לחילוץ מפקד גדוד 13 של חטיבת גולני בתאריך 2 בנובמבר בצפון רצועת עזה. במהלך אותו קרב, לוחמי הגדוד ניהלו לחימה קשה מול חוליות מחבלים בצפון הרצועה במהלכה עשרות מחבלים ירו טילי נ״ט, השליכו מטענים ותקפו את הכוח. סא״ל חבקה ז״ל חבר למפקד הגדוד סא״ל תומר, וניהל יחד איתו קרבות קשים. באותו הלילה, לאחר שלחם בגבורה והשלים את הלחימה, נפל סלמאן ז״ל בקרב. בשיחה האחרונה מהקשר, נשמע סא״ל תומר אומר לסלמאן ז"ל: ״אני חילצתי אותך ועכשיו אתה באת לעזור לי״.

״סלמאן כאן תומר, רות עבור״, נשמע בקשר מג״ד 13, סא״ל תומר, בשיחתם האחרונה. ״כאן סלמאן״, הוא עונה. המג״ד ביקש ממנו לחפות, כדי שתהיה למג״ד יכולת להוציא לוחמים מהכלים אל מול אש שמתפשטת באזור. את השיחה מסכם המג״ד: ״תודה רבה סלמאן. כל פו״ם (פיקוד ומטה) אני חילצתי אותך, עכשיו אתה באת לעזור לי״.

בתיעוד מצמרר של סלמאן ז״ל, הוא מספר על אותו בוקר שבת ועל הקרב שניהל בבארי: ״אני סלמאן חבקה, מפקד גדוד 53. אני גאה בלוחמים שלי, יש לי לוחמים גיבורים אמיתיים. הגיעו מהר מאוד לטנקים, פעלו במהירות, בנחישות ובלוחמנות אמיתית כמו שאני מצפה מהם. גדוד 53 נועד להוביל לניצחון וימשיך להוביל לניצחון - גדולים כקטנים. ידינו תישאר על העליונה בכל זמן נתון, ולא ניתן להתנהגות הלא-אנושית והפחדנית, לנמושות האלה, להקריס את רוחנו. אנחנו נקום יותר חזקים באחדות ובעוצמה ונכה בהם בחזרה״, אמר.

״הייתי רוצה לשתף אתכם במה הגדוד עבר. ביום שבת בבוקר, בעודי בבית וכך גם חצי מהגדוד אחרי ערב החג, אני מקבל טלפון מהסמג״ד בשעה 7:00. הוא אמר לי שיש מטח מעזה לכיוון הארץ. אחרי כ-20 דקות קיבלתי מהמח״ט הודעה שהמצב בדרום חמור מאוד, ושצריכים אותנו. כתבתי לו: ׳מה שצריך׳. הפעלתי את הגדוד, התארגנתי זריז ונפרדתי מאשתי מהבן ואמרתי להם להתראות. בחרתי ללכת עם עוד שני טנקים לבארי כי הבנתי שהקיבוץ במצב יותר קשה משאר היישובים בעוטף. אני מכיר את בארי טוב מאוד, מירוק היא הפכה לשחור. הבטחתי לעצמי לעשות הכול כדי להציל כמה שאפשר, אם צריך גם בגופנו״.