היום ה-85 למלחמה, ובצה"ל מוטרדים שהדרג המדיני עדיין לא הגדיר את היעדים להמשך הלחימה. לשיטת גורמים צבאיים, ההישגים בשטח יישחקו ללא מהלך מדיני וככל שיעבור הזמן. צריכות להתקבל החלטות הן בנוגע לעזה והן בנוגע להסלמה בגבול הצפון באשר ליעדים החדשים במלחמה - ולא רק בנוגע ל"יום שאחרי".

עד כה, הלחימה הניבה הישגים צבאיים של ממש: הושמדו מרבית המנהרות האסטרטגיות בצפון הרצועה ומתחילת המלחמה נהרגו 8,500 מחבלים בעזה. בשלב זה כוחות צה"ל מרכזים את המאמץ בח'אן יונס שבדרום עזה בשיטה ייחודית מעל ומתחת לקרקע, כשהמטרה היא להגיע אל מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ויתר בכירי הארגון. אפשר להניח שצה"ל יישאר בח'אן יונס, שידועה כמוקד של חמאס, עד חיסולה של צמרת הארגון בעזה.

פרט לכך, ההערכה בישראל היא כי יהיה קשה לקדם מול סינוואר מתווה לעסקה חדשה לשחרור חטופים מאז שקרסה הפסקת האש. הערכה זו נובעת בין היתר מכך שסינוואר ככל הנראה משער שבעוד שבועות בודדים ישראל תתחיל לסגת משטחי הרצועה ועל כן נכון מבחינתו להקשיח עמדות. לאחר שחמאס דחה את המתווה המצרי, מקור בארגון אמר כי כל הפלגים מקיימים התייעצויות באשר להקמת ממשלת אחדות פלסטינית. לפי דיווח ערבי, הרשות הפלסטינית סירבה להצעה המצרית לכינון ממשלת טכנוקרטים, בעוד גורם פלסטיני מסר לחדשות 12: "חמאס יאשר את יורשיו בעזה רק במסגרת הסדר אזורי".

כבר יותר משבוע שלא נכנס דלק לרצועה בשל קושי מצד הארגונים הבינלאומיים לשנע אותו בתוך הרצועה. בצה"ל לא רואים בכך מגבלה, וייתכן שינסו להאריך זאת בכמה ימים נוספים כחלק מהלחץ על חמאס. יחד עם זאת, קיימת הבנה שהסיוע ההומניטרי צריך להימשך משום שזהו האשראי האמריקני לפעילות צה"ל בעזה.

תקיפה ישראל בדרום רצועת עזה במלחמת חרבות ברזל (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90)
תקיפה בעזה | צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90

דיווחים: עלייה בחיכוך בין צה"ל לחמאס

התקשורת הפלסטינית מדווחת על עלייה ניכרת ביממה האחרונה בחיכוך בין כוחות צה"ל לפעילי חמאס ברצועה, שמנסים לזנב בכוחות ולהגיע קרוב אליהם. במקביל, חמאס מנסה לתעד כל מה שקורה, ובהתאם סרטונים רבים מגיעים מהרצועה ומנסים להציג כמה שיותר אבדות לישראל.

המצב בדרום הרצועה מוסיף להיות קשה: אלפי עזתים צובאים על משאיות עם ציוד הומניטרי במטרה להשיג מזון ממעט המשאבים הקיימים. רוב הסיוע, שמקורו בתרומות, הגיע לרצועה ונבזז או נמכר בידי חמאס. לחלק גדול מהתושבים לא יהיה לאן לחזור ביום שאחרי, כאשר 70% משטחי צפון הרצועה הרוסים לחלוטין.

ישראל נלחמת בימים אלה בזירת הקרב המאתגרת בעולם. צה"ל משמיד מנהרות ומניב הישגים שגרעו עד כה כשליש מיכולות חמאס, אך בתפיסה הפלסטינית ישראל עדיין לא הגיעה להישג משמעותי לאור אותם סרטונים שמפרסם חמאס על האבדות בצד הישראלי. מהזווית הפלסטינית, הישג אמיתי משמעותי של ישראל יהיה חיסול הצמרת הבכירה של חמאס - שכוללת את סינוואר, ראש הזרוע הצבאית של הארגון מוחמד דף, סגנו מרואן עיסא וכיוצא באלה.