נציגי משפחות החטופים נפגשו אמש (שני) עם חברי קבינט המלחמה ועם ראש הממשלה, כשברקע הדיווחים על עסקה שהולכת ומתגבשת. הבוקר סיפר גורם ישראלי בכיר כי מתקרבים מאוד לעסקה להשבת עשרות חטופים בתמורה לחמישה ימי הפסקת אש. לדברי הגורם, סוכם על שחרור 50 חטופים, כשהיתר - עד 100 - ישוחררו תמורת הארכת הפסקת האש. החטופים שישוחררו יהיו ילדים, אמהותיהם ונשים נוספות.

אביב הברון, ששבעה מבני משפחתו חטופים בעזה, בחר שלא להיכנס לפגישה. הבוקר הסביר: "הייתי יום לפני זה בפגישה עם שר הביטחון גלנט ולפני כן בפגישה עם גנץ ואיזנקוט. הכל טוב ויפה, יש כיבוד בחוץ, מחבקים אותך, נציגי משרד הביטחון מסתכלים לך בעיניים. אתה מקבל את האמפתיה שהם נותנים, אבל תוצאות אין. אני לא צריך חיבוקים, אני צריך תוצאות. אנחנו לא ישנים בלילה מהמחשבות על מה שעובר על קרובי המשפחה שלנו שם. תארו לכם מה עוברים החטופים שנמצאים לילה-לילה, יום-יום, תחת אימת החמאס".

כעיתונאי ותיק ומוערך שחשוף למידע רב, עד כמה זו רכבת הרים רגשית עבורך?
"אני משתדל לנתק את מה שמסביב, כולל את היותי עיתונאי, ברוב ימות השבוע. אני כן נמצא חלקית בעבודה, כי חושב שזה טוב גם עבורי. זה בלי רגשות ובלי עצירה לצורכי דמעות, כי כבר עברנו את השלב הזה. כולנו מרוכזים במאבק להחזרת החטופים. יש עבודה בכנסת, יש עבודה דיפלומטית בחוץ לארץ. הכל מנותב למטרה אחת ויחידה - להחזיר אותם כמה שיותר מהר".

יש ויכוח על מה קודם, השבת החטופים או מיטוט החמאס.
"אני שומע את הנוסחאות. שמעת את גנץ ואיזנקוט אומרים שזה מקום ראשון, אתמול בפגישה זה היה תיקו. אני לא איש צבא, לא מקבל החלטות, לא ברמה הטקטית ולא האסטרטגית. אנחנו מצפים לתוצאה, לא לטבלת אקסל מה קודם למה".

אודי גורן שבן דודו נחטף לעזה, מחה על כך שבקבינט לא מגדירים כיעד הראשון את שחרור החטופים, עוד לפני מיטוט החמאס: "הדבר היחיד שרציתי לשמוע אתמול זה את כל הקבינט מסכים באופן חד משמעי על כך שהשבת החטופים זה היעד המרכזי והראשון של המלחמה. זה לא מה שנאמר. מה שנאמר זה שמיטוט החמאס והשבת החטופים הם יעדים שווי ערך במעלה. אותי אישית זה מאוד איכזב. לפני כמה ימים שמענו בפגישה אחרת את גנץ ואיזנקוט אומרים את זה בפירוש. הצעדה שעשינו הראתה בצורה חד משמעית שהעם מסכים עם האמירה הזאת. אנחנו לא ישנים בלילה בגלל שהחטופים לא נמצאים. אנחנו בעלטה, אנשים חוששים ליקרים להם".

"אתמול בילינו כל היום בכנסת, החתמנו תוך פחות מ-24 שעות 100 ח"כים במשכן על זה שהם מייצגים את רצון העם ומבינים לחלוטין שהשבת החטופים זה ראשון במעלה, לפני מיטוט החמאס. קיווינו שהקבינט והממשלה ישקפו את הסנטימנט הזה ולי זה היה מאוד מאכזב לשמוע שהם מרגישים אחרת".

דיברו איתכם בפגישה על אפשרות לעסקה מתקרבת?
"זה נרמז בין השורות אבל לא הייתה הבטחה ולא היה טיימליין, מתוך הטיעון שלא יכולים לחשוף בפנינו פרטים שעלולים לסכן כל דבר שנרקם כרגע. אני לא נכנס לפגישות האלה עם ציפייה לקבל מידע חדש, מקבל את הטיעון שכל מידע מסווג שייחשף בפנינו עלול לפגוע במאמצי המלחמה ובמאמצי השבת החטופים. המאמצים שלנו מרוכזים בדבר אחד בלבד, ללחוץ כל הזמן להחזרת היקירים שלנו. אנחנו לא אומרים לאף אחד מה לעשות, ברור לנו לחלוטין שחסר לנו המון מידע. אנחנו סומכים את ידנו על הממשלה הזאת. בימים האחרונים החלה רוח רעה שמנסה לצבוע את המאבק שלנו בגוון פוליטי, שזה ההפך הגמור ממה שאנחנו עושים. אנחנו לחלוטין תומכים בממשלה הזו ועומדים מאחוריה, מדברים עם מי שמוכן לדבר איתנו. אחד הדברים החיוביים שיצאו מהפגישה זה שנתניהו הבטיח שייתן הוראה חד משמעית להוריד את הפוליטיזציה, שיפסיקו להיות אמירות שקשורות לצביעת המאבק שלנו בגוון פוליטי. זה לא אומר שאם יש לנו איזושהי ביקורת שאנחנו רוצים להשמיע, לא נשמיע אותה בפני הממשלה".