מעל רמת הגולן מיתמר הבוקר (רביעי) ענן עשן שחור בעקבות השרפות שפרצו אתמול בשל מטח הרקטות. זו רק תזכורת לאירוע הטרגי שאירע אמש - זוג הורים לשלושה ילדים תושבי צפון הגולן, שעשו את דרכם הביתה, נפגעו מפגיעה ישירה ברכבם ונהרגו במקום. הרקטה שפגעה בהם היא אחת מ-40 שנורו.

השניים נסעו על כביש 91, ציר מרכזי שאין אחד שנוסע לצפון הגולן ולא עובר דרכו. נראה שחיזבאללה רוצה להראות שהוא מאריך את טווח הירי, אך עם זאת הוא נזהר שלא לירות לריכוזי אוכלוסין. רמת הגולן גם רחוקה יותר, וגם יש בה יעדים צבאיים, ולכן כנראה זו מטרה עבורם.

השאלה שצריכה להישאל, בצל תשעת חודשי הלחימה והירי היום-יומי, היא מה האסטרטגיה של מדינת ישראל. בעוד ישראל תוקפת חזרה וחיזבאללה תוקף שוב, התושבים לא מרגישים שינוי במשך תקופה ארוכה ומספרים על תחושת חוסר ביטחון שלא הכירו קודם.

שני פצועים אנוש מהירי לגולן (צילום: לפי סעיף 27 א')
הרכב שנפגע מרקטה | צילום: לפי סעיף 27 א'

ההורים שנהרגו הם ממשפחה שכולם מכירים, הכביש הוא ציר שכולם נוסעים בו וביישובים מתארים תחושה של חוסר אונים. "זה בלתי נתפס", אמר הבוקר אורי קלנר, ראש המועצה האזורית גולן בחדשות הבוקר עם ניב רסקין. "צריך לפנות לממשלה ולצבא - ולשאול איך מאפשרים שהגולן הופך להיות המטווח של חיזבאללה ברגע שיש חיסול מוצלח או כשצה"ל תוקף בעומק?". הוא הוסיף: "חיזבאללה רוצה שאנחנו נתפנה וננטוש, אבל אנחנו לא ניתן לו את הניצחון הזה. אנחנו חזקים ונישאר בקהילות שלנו וביישובים שלנו. הציפייה שלנו היא שהמדינה תשלים את חלקה ותעביר את הלחימה מעבר לגבול ותגן על האזרחים".

לגבי הזוג שנהרג אמר קלנר: "ליווינו את המשפחה כל הלילה בעצב גדול. הילדים עטופים במשפחה קרובה ובקהילה, לפנינו ימים ארוכים ונלווה אותם".

"לפני כמה ימים כתבתי על כך שהבית שלי נשרף", אמר הבוקר אחד התושבים. "היום הלב שלי נשבר - שני אנשים מדהימים מהקיבוץ שלי נהרגו בדרך הביתה, הורים לשלושה ילדים גיבורים שהיו חניכים שלי לאורך השנים. הלב נשבר והביטחון לא קיים. חייבים להציל את הצפון".

צה"ל הודיע הבוקר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה שתי תשתיות טרור של מערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים ג'נתא שבעומק לבנון וברעשית שבדרום לבנון. כמו כן, מטוסי קרב תקפו מחסן אמצעי לחימה של הארגון במרחב הכפר כילא שבדרום לבנון.