נדמה שככל שעוברים ימי הלחימה, הטונים בדיוני הקבינט עולים וחילוקי הדעות הופכים מהותיים יותר ויותר. רונן בר ודדי ברנע, שמובילים את המשא ומתן, משוכנעים שעכשיו, בצל המתיחות מול מצרים והמדיניות הנוקשה של חמאס – זו לא העת המדויקת לחדש את המשא ומתן. בר וברנע חוששים כי חידוש המו"מ רק יעלה את המחיר.

לטענתם סינוואר בנקודה חזקה יחסית, שבה הוא יושב ומחכה. הוא רואה את המצב ברפיח, את הקרע עם ארה"ב ואת הדיונים נגד ישראל בהאג. בשלב זה אין לו סיבה למהר, אינטרס מובהק או מנופי לחץ שמופעלים עליו.

יחיא סינוואר מנהיג ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה (צילום: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)
יחיא סינוואר מנהיג ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה | צילום: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images

כמו כן, כפי שפרסמנו אתמול (שישי) ב"אולפן שישי" – בכיר בצוות המשא ומתן לעסקת החטופים אמר כי הוא סבור שהרחבת הפעולה ברפיח עלולה לסכן חטופים - פיזית ובעקיפין. רה"מ נתניהו אמנם רוצה בהרחבת המבצע, אך לדברי אותו בכיר במו"מ - סינוואר סבור שהרחבת הפעולה ברפיח תסבך את ישראל מבחינה מדינית, סיבוך שאף יכול להביא לעצירת הפעולה - אז למה לו לתת חטופים? פעולה ברפיח היא לא מנוף לחץ על סינוואר, אולי אפילו להפך.

מולם, בתוך הדיונים בקבינט, ניצבים גנץ ואיזנקוט שקוראים להרחבת המנדט לצוות המו"מ. גנץ ואיזנקוט קוראים להרחיב בהקדם את המנדט של צוות המשא ומתן. הדבר מגיע עד כדי חילופי דברים בינם לבין ראש המוסד, שבמהלכם הם שואלים אותו: 'מה אתה עושה כדי לקדם את המשא ומתן? זה לא מספיק להגיד שזה לא טוב לנו עכשיו'.

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
בני גנץ וגדי איזנקוט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90
דדי ברנע (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
דדי ברנע | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

כעת על הפרק – הדילמה על הרחבת הפעולה ברפיח, לאחר שכזכור הקבינט כולו הצביע פה אחד על תחילת הפעולה הצבאית. במקביל מופעל לחץ גם מצב שרי הקבינט המורחב. בשעה שניצן אלון, נציג צה"ל במשא ומתן, נתן סקירה – מחוץ לדיון שרי הקבינט המורחב הקימו מהומה. אלה מחו על כך שבשבוע שעבר המתינו יותר מ-3 וחצי שעות. השרה מירי רגב הבהירה: אם נצטרך להמתין כך שוב, נלך הביתה.

מירי רגב, שרת התחבורה, רגב, הליכוד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השרה מירי רגב | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חילוקי הדעות הללו מגיעים רגע לפני ביקורו של ג'ייק סאליבן בארץ. היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן יגיע מסעודיה ככל הנראה עם מסר ברור לישראל: זה הרגע האחרון – אם אתם רוצים את הדיל, זה הזמן.