הלחימה בגבול הצפון נמשכת, ובתוך דקות צה"ל תקף היום (רביעי) 40 מטרות של חיזבאללה בעיתא א-שעב שבדרום לבנון - שם דיווחו על האינטנסיביות של התקיפות שלא הכירו. על מנת לתאר אותה, הלבנונים אימצו את המונח שבו עד כה נקטו העזתים, "חגורת אש" - שמבטאת את העוצמה החריגה.

עלי חידר, הפרשן של העיתון הלבנוני אל-אח'באר שמקורב לחיזבאללה הזהיר במאמר שפורסם הבוקר כי עלולה להתרחש הסלמה נוספת במצב: "תגובתו של חיזבאללה כללה כמה מסרים ובכיוונים רבים, ושללה כל הימור שהיה לישראל שחיזבאללה עשוי להסתפק במה שקבע בתגובות קודמות כדי להימנע מגלישה לתרחישים דרמטיים".

"חיזבאללה אישר בפעולות את מה שהתחייב קודם לכן - חציית קווים ספציפיים של ישראל בכללי ההתקשרות, תיענה בהרחבת היקף התגובות בעומק ישראל", הוא הוסיף. "היקפה היווה מעין הפתעה שמאפשרת לדרג המדיני והביטחוני בתל אביב לחזות בשורה של תרחישי הסלמה שיכולים להתרחב לעומק ישראל, בתגובה לכל הסלמה מצידה".

הפגיעה הישירה בגליל המערבי (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
"חיזבאללה התחייב - חציית קווים תיענה בהרחבת הלחימה". תקיפת חיזבאללה בשבוע שעבר | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"שלב זה של העימות תורם להעמקת המבוי הסתום הישראלי בחזית לבנון ומספק להנהגה הישראלית מדגם מוחשי של התוצאות הצפויות לה אם תבקש להרחיב את היקף המערכה לעומק דרום לבנון. מיקומו הגיאוגרפי של הכוונה ואלמנט ההפתעה מאלצים את האויב לקחת בחשבון שעשויה להגיע פעולה איכותית נוספת לחיפה", טען חידר.

הפרשן הלבנוני אבראהים רחאן הצטרף: "אנחנו רואים שבכל תקיפה הצבא הישראלי מחסל פעילי חיזבאללה והתגובה היא ירי לעבר קרית שמונה או מוצבים בגולן בעומק מוגבל". הוא טען: "בימים האחרונים ישנם ניסיונות לתקוף מטרות בעומק ישראל, בהן בחיפה".

חיזבאללה קיבל עד כה אחריות על חמש פעולות נגד ישראל בגבול לבנון היום - בהן ירי של עשרות רקטות לעבר מרגליות בתגובה על תקיפות צה"ל בדרום לבנון ובפרט התקיפה בכפר חאנין, שכתוצאה ממנה נטען כי היו שתי הרוגות וכמה פצועים.

תומכי חיזבאללה (צילום: רויטרס)
בלבנון טוענים: יש ניסיונות להרחיב את הירי לעומק ישראל. תומכי חיזבאללה בלבנון | צילום: רויטרס

יש מי שמוטרד בלבנון מהמחיר שהאזרחים משלמים כתוצאה מהפעולות של חיזבאללה. ראש מפלגת הפלנגות הלבנונית סאמי אל-ג'מיל הסביר: "אם תימשך החסות של חזבאללה וימשך המצב שהארגון חמוש, ייתכן שיהיו במדינה אירועים בטחוניים שאנחנו לא יודעים עד לאן הם יגיעו".

העיתונאי הלבנוני ראמי נעים פרסם שלטי חוצות שעליהם נכתב: "כדי שהעבר לא יחזור על עצמו", "יישום ההחלטות הבין-לאומיות ישפר את היציבות" - ובתחתית כל אחד מהם מתנוסס הכיתוב: "לבנון לא רוצה מלחמה".

‏בינתיים, נראה כי תומכי חזבאללה ממשיכים להתגרות בנוצרים בלבנון. בסרטון שהתפרסם ברשתות נכתב: "בריוני חזבאללה זורקים אבנים על על מכונית עם צלב בתוכה באזור כרנתינא וקוראים בביטויים עדתיים מעליבים כלפי הנוצרים. איפה הצבא הלבנוני?"

 

 תיעוד: כך נראתה התקיפה בדרום לבנון

דובר צה"ל פרסם אחר הצוהריים תיעוד מהתקיפה החריגה בדרום לבנון. לפי הודעתו, כ-40 מטרות של חיזבאללה הותקפו באזור עייתא א-שעב באמצעות מטוסי קרב וארטילריה תוך דקות. בין המטרות שהותקפו: מתקני אחסון, אמצעי לחימה ותשתיות טרור ששימשו את חיזבאללה. 

שר הביטחון יואב גלנט ערך מוקדם יותר ביקור בפיקוד הצפון, והבהיר: "מחצית ממפקדי חיזבאללה בדרום לבנון חוסלו, החצי השני מתחבא. הפעולות המתבצעות איכותית מאוד, יש הרבה כוחות שפרוסים על הקו, יש פעולה התקפית הולכת ומתמשכת של כוחות צה"ל בכל דרום לבנון".