בסיס באספהאן הותקף, ישראל לא מתייחסת באופן רשמי: בארצות הברית ובאיראן דיווחו הלילה (בין חמישי לשישי) על תקיפה ישראלית שבוצעה נגד בסיס חיל האוויר באספהאן. לפי הדיווחים, שמגיעים עד עתה מהתקשורת הזרה, ישראל תקפה באמצעות טילים ששוגרו מחוץ לשטח האווירי של איראן, וכטב"מים ששוגרו מתוך שטח המדינה. 3 גורמים באיראן אישרו לניו יורק טיימס שנגרם נזק לבסיס. המרחב האווירי בטהראן נסגר זמנית ונפתח. דיווחים על תקיפות שבוצעו גם בסוריה ובעיראק.

מפרטי האירוע הידועים עד כה, מתקני הגרעין של איראן לא היוו יעד כחלק מהמתקפה הישראלית. בארצות הברית דיווחו כמה כלי תקשורת, במקביל לסוכנות הידיעות רויטרס, כי ישראל עדכנה מראש את האמריקנים בהחלטה לבצע התקפה בטווח של 48-24 שעות. עד עתה בישראל לא פורסמה התייחסות רשמית למתקפה, אך שני גורמים ביטחוניים רשמיים מישראל אישרו לניו יורק טיימס ובכיר נוסף אישר לוושינגטון פוסט שאכן בוצעה תקיפה בשטח איראן. לדברי אותו בכיר ישראלי ששוחח עם הוושינגטון פוסט, מטרת התקיפה הייתה להעביר את המסר שלישראל יש את היכולות לתקוף בשטחה של איראן.

תקיפה ישראלית באיראן
תקיפה ישראלית באיראן

באיראן, מנגד, מנסים להצניע ולמזער את תוצאות המתקפה נגד הבסיס באספהאן. בכיר איראני הודיע באופן רשמי בתקשורת המקומית שלא נגרם "נזק רציני" בתקיפה, ושלא שוגרו טילים לעבר המדינה. בשעות הראשונות של האירוע נסגר המרחב האווירי באיראן לטיסות אזרחיות, ומטוסים שהיו באוויר הוסטו ממסלולם. לאחר כמה שעות הודיעו באיראן על חזרה לשגרה והשיבו את נמל התעופה בטהראן לפעילות סדירה. בכיר איראני אף הבהיר בשיחה עם רויטרס שכרגע לטהראן לא ברור מי עומד מאחורי המתקפה, ושלא מתוכננת תגובה בזמן הקרוב.

במהלך הלילה הופעלו אזעקות באזורים שונים בגליל העליון מחשש לחדירת כלי טיס מצפון. לאחר זמן קצר הודיעו בפיקוד העורף שמדובר היה באזעקת שווא. במקביל, ולמרות הדיווחים באיראן, בישראל לא שינו את הנחיות הבטיחות לתושבים בעורף. במשרד החוץ הורו לשגרירויות שלא להתייחס לתקיפה באיראן.

כל העדכונים הבולטים מהלילה

07:17 - באיראן מתעקשים: לא שוגרו טילים, כטב"מים תקפו מתוך שטח המדינה

באיראן מכחישים ששוגרו טילים בתקיפה הלילה, וטוענים שבוצע שימוש בכטב"מים קטנים לטווח קצר, ושהם שוגרו מתוך אדמת איראן. בנוסף, הבסיס שהותקף הוא בסיס של חיל האוויר של הצבא האיראני ולא של משמרות המהפכה. בטהראן עדיין לא הגיבו באופן רשמי למתקפה, אלא רק הודיעו שמערכות ההגנה הופעלו נגד כטב"מים. הערכה: באיראן מנסים למזער את האירוע.

המרחב האווירי באיראן נסגר
המרחב האווירי באיראן נסגר זמנית ונפתח

07:01 - פיקוד העורף מבהיר - אין שינוי בהנחיות הבטיחות לתושבי ישראל

06:49 - 2 גורמים ישראליים אישרו לניו יורק טיימס: ישראל תקפה באיראן

שני גורמים ביטחוניים רשמיים ששוחחו עם הניו יורק טיימס אישרו שבוצעה פעולה צבאית נגד איראן. מדובר בתגובה ישראלית ראשונה למתקפה האיראנית שהתרחשה בלילה שבין שבת לראשון.

06:42 - 3 שעות לתוך האירוע, אין התייחסות רשמית מצד ישראל למתקפה

משרד החוץ מבקש מהשגרירויות בעולם להימנע מהתבטאויות מיותרות סביב הדיווחים הלילה.

06:39 - שלושה מקורות איראניים לניו יורק טיימס: בסיס האוויר באספהאן נפגע בתקיפה הלילה

במקביל, גורם רשמי איראני ששוחח עם רויטרס טוען שלא שוגרו טילים לעבר אספהאן במהלך המתקפה הלילה. בתקשורת האיראנית מבהירים שלא הייתה חדירה למרחב האווירי במדינה.

06:19 - איראן: שלושה כטב"מים יורטו הלילה בשמי אספהאן

הטלוויזיה הרשמית באיראן: "שלושה כטב"מים נצפו בשמיים מעל אספהאן. מערכת ההגנה האווירית הופעלה והשמידה את המל"טים הללו בשמיים".

תקיפה באספהאן, איראן
תקיפה באספהאן, איראן

06:13 - בעיראק מכחישים את הדיווחים על פיצוץ

בעיראק מכחישים שנשמע הלילה פיצוץ בתחומי המדינה, אך דווח כי זוהו "תנועות אוויריות חשודות במרחב האווירי העיראקי".

06:06 - ישראל עדכנה את הממשל האמריקני מראש על הכוונה לתקוף

כלי תקשורת בארצות הברית וסוכנות הידיעות רויטרס מאשרים שישראל עדכנה מראש על הכוונה לתקוף באיראן תוך 24 עד 48 שעות; דיווח בפוקס ניוז: ארצות הברית לא מעורבת בתקיפה.

05:56 - דיווחים באיראן ובארה"ב: לא הותקפו מתקני גרעין באיראן

כלי תקשורת באיראן טוענים: "מתקני הגרעין מאובטחים לחלוטין". גם מקור אמריקני רשמי ששוחח עם CNN אישר כי יעד התקיפה אינו מתקני הגרעין של איראן. באיראן טוענים שמקור כל הפיצוצים שנשמעו ברחבי המדינה הינו במערכות ההגנה האווירית - וכי לא נרשמו פגיעות בקרקע.

05:55 - מקור צבאי אמריקני לפוקס ניוז: "ישראל ביצעה תקיפה מוגבלת באיראן"

גם ב-CNN דיווחו מפי גורמים אמריקניים רשמיים כי ישראל תקפה באיראן.

05:50 - בהמשך לדיווחים על אזעקות בצפון: מדובר בהתרעת שווא

05:46 - במקביל לדיווחים מאיראן: אזעקות הופעלו בגליל העליון מחשש לחדירת כלי טיס עוין

אזעקות הופעלו ביישובים אביבים, ברעם, ג'ש - גוש חלב, דלתון, יראון, כרם בן זמרה, עלמה וריחאנייה, בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין.

05:38 - סוכנות הידיעות האיראנית פארס: הפיצוצים באספהאן אירעו סמוך לבסיס צבאי

בדיווח נמסר כי שלושה פיצוצים נשמעו סמוך לבסיס צבאי בצפון מערב אספהאן. עוד צוין כי מערכות הגנה אווירית הופעלו כלפי מה שנראה כמו כטב"ם.

05:37 - דיווח בבלומברג: ישראל עדכנה את ארצות הברית מוקדם יותר כי התגובה למתקפה האיראנית תתרחש בתוך 48-24 שעות

05:33 - שני גורמים רשמיים בארצות הברית לרשת CBS: "טיל ישראלי פגע באיראן"

05:25 - טיסות בין-לאומיות מנמל התעופה בטהראן בוטלו עד ל-07:00 בבוקר

05:21 - סוכנות הידיעות האיראנית IRNA: מערכות ההגנה האווירית יירטו כמה רחפנים חשודים בשמי המדינה

05:18 - מקור איראני לרויטרס: מערכות הגנה אווירית הופעלו במחוז אספהאן

05:05 - סוכנות הידיעות האיראנית "מאהר": כל הטיסות לטהראן, אספהאן ושיראז הופסקו

04:43 - התקשורת באיראן: פיצוצים שמקורם אינו ידוע נשמעו באספהאן

התייחסות ראשונה של התקשורת האיראנית. סוכנות הידיעות פארס דיווחה על פיצוצים שמקורם אינו ידוע סמוך לנמל התעופה באספהאן. בסוכנות אמרו: "הגורם לפיצוצים עדיין לא ידוע, והבדיקות נמשכות עד לבירור פרטי האירוע".

04:33 - רשת ABC: גורם אמריקני בכיר אישר כי ישראל תקפה באיראן

גורם אמריקני רשמי ששוחח עם רשת ABC אישר שישראל ביצעה מתקפה בשטח איראן. אותו גורם לא התייחס לדיווחים על פיצוצים שנשמעו גם ברחבי עיראק וסוריה.

04:15 - דיווח על פיצוץ גדול שנשמע באספהאן, פיצוצים נוספים נשמעו בעיראק ובסוריה