שעות לאחר התקיפה שיוחסה לישראל בבסיס חיל האוויר באיספהאן, בכיר באיראן ניסה להוריד הבוקר (שישי) את גובה הלהבות ולסיים את חילופי המהלומות בין הצדדים: "אנחנו לא יודעים מי עומד מאחורי התקיפה, אין צפי לתגובה בטווח המיידי". עם זאת, בישראל יישארו בדריכות בשל האפשרות שאולי מדובר בהטעיה.

גורמים בישראל, שעומדת לפי הפרסומים הזרים מאחורי התקיפה, הבהירו ש"האירוע הסתיים ויש ניסיון לסיים את ההסלמה". כעת, וביתר שאת לאחר שיתבררו תוצאות התקיפה, במערכת הביטחון מחכים לראות אם איראן תוציא תגובה נוספת נגד ישראל, ייתכן דרך שלוחותיה באזור - חיזבאללה, החות'ים המליציות הפרו איראניות בסוריה ובעיראק. כתוצאה מכך, ישראל נערכת בצורה רחבה מאוד - היערכות מיוחדת במערך ההגנה האווירית וכוננות תגובה מהירה לכל תרחיש של חיל האוויר. 

תקיפה באספהאן, איראן
תקיפה באספהאן, איראן

בתוך כך, בכיר איראני שהתראיין הבוקר לסוכנות הידיעות רויטרס הבהיר כי "עדיין לא ברור מי עומד מאחורי המתקפה הלילה באיספהאן", והוסיף ש"אין תוכנית לתגובה מיידית". במקביל, ממשלת בריטניה הוסיפה כי גם היא אינה יודעת מי עומד מאחורי התקיפה באיראן והם "מתמקדים בהורדת גובה הלהבות" - אך הדגישה את זכותה של ישראל להגן על עצמה. 

נשיא איראן ראיסי אמר שעות לאחר מכן: "אנחנו נלחמים במלחמת רצונות, איראן ניצחה ותמשיך להשיג ניצחונות. 'ההבטחה האמיתית' שיקפה את הכוח שלנו, את רצון הברזל של עמנו ואת האחדות שלנו. כל חלקי העם וכל הזרמים הפוליטיים מסכימים שהפעולה הזו חיזקה את כוחה ואת יכולתה של הרפובליקה האסלאמית".

כפי שהוגדר בתחילת המלחמה, בישראל מעדיפים להתמקד בזירה העזתית ולא בזירה האיראנית, ולהתרכז בשני היעדים המרכזיים: מיטוט שלטון חמאס ברצועה והחזרת 133 החטופים והחטופות.

חייל צה"ל משקיף על מערכת כיפת ברזל (צילום: חיל האוויר, דובר צה"ל)
פריסה של כל מערך ההגנה האווירית, וכוננות תגובה מהירה לכל תרחיש של חיל האוויר הישראלי. ארכיון | צילום: חיל האוויר, דובר צה"ל

התקיפה הלילה: פרטים חדשים

באיראן הכחישו ששוגרו טילים בתקיפה הלילה, ונטען שבוצע שימוש בכטב"מים קטנים לטווח קצר. לפי דיווחים בתקשורת האיראנית, הרחפנים הופעלו ושוגרו - מתוך אדמת איראן.

במקביל לתקיפה באיראן, המשטר הסורי אישר שישראל תקפה את מתקני ההגנה האווירית של צבא סוריה. לפי  רשת סקיי ניוז בערבית, שציטטה את המרכז הסורי לזכויות אדם, ישראל תקפה הלילה עמדות מכ"ם צבאיות במחוז דרעא בדרום סוריה, התקיפה לא כוונה ליעדים איראניים או פרו-איראניים. 

לעומת זאת, בעיראק מכחישים שנשמע הלילה פיצוץ בתחומי המדינה, אך דווח כי זוהו "תנועות אוויריות חשודות במרחב האווירי העיראקי".