צה"ל ושב"כ הודיעו הבוקר (שישי) כי גופותיהם של החטופים חנן יבלונקה, מישל ניסנבאום ואוריון הרננדס ז"ל חולצו מרצועת עזה. הגופות חולצו הלילה והובאו ארצה. לפי הודעת צה"ל, השלושה נרצחו ב-7 באוקטובר וגופותיהם נחטפו לעזה. הם נחטפו מעיקול מפלסים שבעוטף עזה.

לאחר הליך זיהוי שבוצע על ידי גורמי רפואה ומשטרת ישראל, נציגי צה"ל הודיעו במהלך היום למשפחותיהם על השבת הגופות. המבצע התאפשר בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהגיע לידי כוחות הביטחון על הימצאותן של הגופות באזור ג'באליה.

שני לוק ז"ל ואוריון הרננדס ראדו (צילום: מתוך הפייסבוק)
שני לוק ז"ל ואוריון הרננדס ראדו | צילום: מתוך הפייסבוק

חנן יבלונקה ואוריון הרננדס ז"ל נחטפו לאחר שבילו במסיבה ברעים. מישל ניסנבאום ז"ל יצא מאזור שדרות כדי לחלץ את נכדתו מאוגדת עזה, ונחטף אף הוא. על פי מידע מודיעיני שנמצא בידי צה"ל, השלושה נרצחו במהלך מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר ונחטפו מעיקול מפלסים לעזה.

בעקבות הערכת מצב שנערכה שלשום באוגדה 98 נערכה בשכונת ג'באליה בצפון הרצועה פעולה משותפת של חיל השריון, יחידת יהל"ם, יחידה 504 וכוחות מיוחדים של אמ"ן ושב"כ. הכוחות הסתמכו על מידע מודיעיני מדויק שהכווין אותם אל האתר שבו הוחזקו הגופות. בתחילת המבצע התנהלה לחימה במרחב.

המידע המודיעיני הביא לסימונו של מבנה בג'באליה, שבתוכו או בחצר שלו אמור להימצא פיר מנהרה - שבה מוחזקות גופות חטופים. כוחות של גדוד 75 מחטיבה 7 של השריון איתרו את הפיר בחצר הבית. בעקבות האיתור הגיעו למקום כוחות של יחידת יהל"ם, שירדו אל המנהרה. לאחר צעידה של כ-50 מטרים בתוך המנהרה איתרו כוחות יהל"ם את 3 הגופות והשיבו אותן.

כוחות סיירת נחל בג'באליא (צילום: דובר צה"ל)
כוחות הביטחון פועלים באזור ג'באליה | צילום: דובר צה"ל

בהודעת דובר צה"ל נאמר: "צה״ל ושב"כ משתתפים בצער המשפחות בשעה קשה זו. צה"ל והשב"כ ממשיכים, גם בשעה זו, בהפעלת כלל המאמצים המבצעיים והמודיעיניים, על מנת לממש את המשימה הלאומית העליונה להשבת כלל החטופים והחטופות".

לפני שבוע הושבו במבצע דומה מאותו האזור גופותיהם של החטופים שני לוק, בת זוגו של אוריון הרננדס, רון בנימין, יצחק גלרנטר ועמית בוסקילה ז"ל. מספר החטופים המוחזקים ברצועה עומד כעת על 125. על 39 מהם הכריזה ישראל כמתים, כך שמספר החטופים החיים ברצועה עומד כעת, ככל הידוע, על 86.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "יחד עם ישראל, רעייתי שרה ואני מרכינים ראש ביגון עמוק, ומחבקים את המשפחות האבלות בשעתן הקשה. יש לנו חובה לאומית ומוסרית לעשות כל שביכולתנו כדי להשיב את חטופינו - החיים והחללים - וכך אנו עושים. אני משבח את כוחות צה"ל וכוחות הביטחון שפעלו באומץ רב בלב שטח האויב, כדי להשיבם למשפחותיהם ולקבר ישראל".

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר: "בבוקר הזה ליבנו דואב עם משפחות יבלונקה, הרננדז וניסנבאום בעת קבלת הבשורה המרה על חילוץ גופות יקיריהם מעזה. אני מחזק את לוחמי צה״ל והשב״כ שפועלים בנחישות להחזרת החטופות והחטופים. חובתנו כמדינה להחזיר את כולם - החיים ואלו שעלינו להביאם לקבר ישראל. יהי זכרם של חנן, אוריון ומישל ברוך".