נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בקולו הלילה (חמישי) כי אם ישראל תרחיב את הפעולה ברפיח, היא לא תקבל משלוחים של פצצות ופגזים. ביידן, שעומד לבחירות בנובמבר הקרוב ומתמודד עם אגף פרוגרסיבי במפלגתו, הוסיף בריאיון ל-CNN כי אמנם "ארה"ב תמשיך לוודא שישראל בטוחה מבחינת היכולת להגיב לתקיפות כמו אלה שיצאו מהמזרח התיכון לאחרונה", אך ציין כי "אם המבצע ברפיח יתרחב אנחנו לא נספק לה את הנשק ופגזי הארטילריה".

למרות שלפי צה"ל הכוחות כבר השתלטו על השכונות המזרחיות של רפיח, אלה שקרובות יותר לגבול, ונכבש גם מעבר רפיח - ביידן מציין שישראל "עוד לא נכנסה לרפיח", ואם זה יקרה - "לא אספק את הנשק ששימש בעבר להתמודדות עם הערים ברצועה". 

כוחות צה"ל פועלים ברפיח, רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל פועלים ברפיח | צילום: דובר צה"ל
רפיח (צילום: רויטרס)
עיר האוהלים ברפיח. "מרכזי אוכלוסין" | צילום: רויטרס

לפי ביידן, "אזרחים נהרגו במרכזי אוכלוסין בעזה כתוצאה משימוש בכלי הנשק הללו", כשהוא מתייחס לפצצות במשקל כ-900 ק"ג. 

הודעת הנשיא כי הוא מוכן להתנות את הנשק האמריקני בפעולותיה של ישראל מהווה נקודת מפנה בסכסוך בן שבעה חודשים בין ישראל לחמאס. וההכרה שלו בכך שפצצות אמריקניות שימשו להרג אזרחים בעזה הייתה הכרה מוחלטת בתפקידה של ארצות הברית במלחמה.

אחרי הכרזת ביידן, מסר גורם ישראלי בכיר: "יש לנו מספיק אמצעים להיכנס לרפיח ולכבוש אותה בלי סיוע אמריקני. רפיח תיכבש בכל מקרה. הבעיה העיקרית היא המסר שזה שולח לחיזבאללה ולאיראן, שישראל תגיע לכאורה בלי נשק לעימות בצפון. ביידן טעה טעות קשה, גם מוסרית וגם פוליטית".

רפיח
רפיח

לפי דיווח בפוליטיקו, ולפי הודאה של בכירים בממשל, ארה"ב עצרה במשך שבועיים משלוח של ערכות שנועדו לדייק פצצות על מנת "להעביר מסר" לישראל.