החזית הלבנונית: לפני כמעט 8 חודשים הצטרף חיזבאללה ללחימה בישראל, מיד אחרי שחמאס פתח במתקפת הפתע. הבוקר (שבת) פרסם העורך של העיתון הלבנוני אל-אח'באר שמזוהה עם חיזבאללה, אברהים אל-אמין, מאמר תחת הכותרת: "תוכנית כוחות ההתנגדות להתמודדות עם המערכה ברפיח: "הקזת דם מעזה, דרך לבנון ועד לתימן".

הפרשן, שנחשב לשופר של חיזבאללה, סיפר מה עומד מאחורי הירי הבלתי פוסק מכיוון לבנון - שהולך ומתגבר בימים האחרונים: "בציר ההתנגדות פועלים מתוך הנחה שהמלחמה היא ארוכה מאוד. פועלים בסבלנות, בעמידה איתנה ורציונלית". לדבריו, אויבי ישראל מתמקדים כעת בדבר אחד - לגרום לה לחזור לשולחן המו"מ, "תוך שהיא מתחננת להסכם ומוכנה לשלם מחירים גבוהים מכפי שהייתה אמורה לשלם בעבר".

העורך הלבנוני ציין כי "סבב הלחימה שמתנהל מבוסס על רמת תיאום שונה לחלוטין". לטענתו, זה כולל את כלל ארגוני הטרור ברצועת עזה וכן את החזיתות האחרות ב"ציר ההתנגדות", מחוץ לזירה הפלסטינית, שתומכות במלחמה בעזה.

"בולט הערך הגבוה של החמ"ל המשותף שבו משתתפים הנציגים מכל הכוחות העוסקים במלחמה בעזה, כדי לארגן את העימות החדש שכותרתו היחידה היא: 'התשה נוקשה ועקובה מדם לישראל ולתומכיה'", כתב אל-אמין.

הוא ציין כי "מלחמת ההתשה שעליה הכריזו גדודי אל-קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס) היא אותה מלחמת חורמה שחיזבאללה החליט לאמץ בלבנון, אך בקצב שונה, כך שננקטו כל האמצעים הנדרשים".

תיעוד חיזבאללה של פגיעת כטב"ם במטולה
תיעוד חיזבאללה של פגיעת כטב"ם במטולה
האתר הרגיש שהותקף ע"י כטב"ם של החיזבאללה (צילום: אבי אריש רחף צילום פרויקטים)
האתר הרגיש שהותקף ע"י כטב"ם של החיזבאללה באזור צומת גולני | צילום: אבי אריש רחף צילום פרויקטים

התוכנית החדשה של חיזבאללה: מטרות רגישות ושימוש בכטב"מי נפץ

אל-אמין הצביע על שיטות הפעולה החדשות שבהן נוקט חיזבאללה בתקופה האחרונה ובהן שימוש תכוף באמל"ח חדש - רקטות או כטב"מים חמושים וכן כטב"מים מתאבדים. "מה שאירע במהלך השבועיים האחרונים היה ניסוי ראשוני של התוכנית החדשה. לחיזבאללה יש רשימה של יעדים עיקריים וחדשים הכוללים עשרות מטרות רגישות, מסורתיות או כאלו הקשורות ללחימה כעת".

חיילים פועלים בגבול לבנון (צילום: AP)
חיילים בגבול לבנון | צילום: AP

עורך עיתון אל-אח'באר הדגיש כי ארגון הטרור אימץ קצב פעולה שהפך את ישראל לזהירה יותר, כאשר מדובר בפגיעה באזרחים: "הוא העניש אותה על שריפה מכוונת של חורשות בלבנון"..

אתמול דווח באתר החדשות הלבנוני Lebanon 24, כי חיזבאללה נוקט בטקטיקות חדשות להעברת תחמושת, טילים ופעילים בתוך דרום לבנון, על מנת להימנע מחשיפתם בידי כלי טיס של צה"ל. לפי הדיווח, העברתם מתבצעת ברמות שונות באמצעות "קו העברה" שמקושר באופן ישיר לחמ"ל בשטח שמתאם את העברת האמל"ח והטילים, בהתאם לצורך ולוח הזמנים.

על פי הדיווח, גם לרשת המנהרות של חיזבאללה יש תפקיד מהותי בהעברת הטילים, האמל"ח ופעילי ארגון הטרור. צוין שהן "מחברות בין אזורים שונים, ולכן הפעילות בהן בטוחה יותר מאשר על הקרקע".

מטיילים על סיפון האניה גלקסי לידר שנחטפה (צילום: רויטרס)
ספינה שהחות'ים השתלטו עליה בים האדום, ארכיון | צילום: רויטרס

גם החות'ים מסלימים: "כל ספינה עם קשר כלשהו לישראל - תותקף"

עורך עיתון אל-אח'באר התייחס במאמר גם לתפקידם של הח'ותים במלחמה. "באותו קצב, החות'ים החלו לסיים ללטש את תוכנית הסלמה הכוללת החלטה לפגוע בכל ספינה הקשורה לישראל", כתב. לדבריו, הם הבהירו לכל חברות הספנות הבין-לאומיות כי "כל ספינה, ללא קשר ללאום בעליה או הדגל שהיא מניפה וללא קשר לנקודת המוצא שלה ולסחורה שהיא נושאת, תהיה בטוחה, אלא אם כן לנסיעתה יש קשר כלשהו לישראל".

צה"ל חיסל אתמול באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במג'דל ענג'ר את המחבל שרחביל עלי אלסיד, בכיר בארגון הטרור הג'מאעה האסלאמית בלבנון. "שרחביל הוביל וקידם פיגועים ומתווי טרור רבים משטח לבנון כנגד ישראל בגזרה המזרחית בתקופה האחרונה, בין היתר בשיתוף פעולה עם שלוחת ארגון הטרור חמאס בלבנון", נכתב בהודעת דובר צה"ל.