לאחר התקיפה החריגה שאירעה השבוע בדמשק ובה חוסל בכיר כוח קודס מוחמד רדא זאהדי, בישראל ערוכים עם כוננות שיא לאפשרות של תגובה. בצל הכוננות, N12 שרטט את מפת האיומים של זרועות התמנון האיראני, בעזרת רונן סולומון, עורך בלוג המודיעין אינטלי טיימס.

המתיחות עם איראן הובילה ביממות האחרונות לגל של איומים מטהראן, שעשויה לנסות לפגוע בבטן הרכה של ישראל - כאות נקמה. זה עלול לקבל ביטוי, בין היתר, באמצעות ניסיון לפגע באזרחים ישראלים או במטרות יהודיות בחו"ל, ועל כן, בשגרירויות בעולם כבר הגבירו כוננות. אלו היחידות שאיראן מפעילה ומחולקות לכמה גופים, כל אחת מהן עם התמחות מעט אחרת.

מפת האיומים
מפת האיומים של איראן נגד ישראל

כוח קודס

בכוח קודס הוקמו שתי יחידות שמטרתן היא להכווין פיגועי חוץ ולפגוע בגורמים שמסכנים את האינטרס האיראני בחו"ל.

יחידה 400

יחידה סדירה שנחשבת לזרוע פיגועי החוץ של משמרות המהפכה. בראשה עומד חאמד עבדללאהי ומתאם הפעולות יוצא משרד המודיעין האיראני הוא מג'יד עלוי. אנשיה שמכווינים, מתכננים ומבצעים את הפעילות הם איראנים מיומנים שנמצאים בבסיסים בטהראן ומשוגרים עם דרכונים בעזרת המודיעין האיראני ואחרים, לצורך פעילותם. ליחידה יש שליטה מצוינת באסיה, בעיקר במדינות כמו הודו ותאילנד.

בדרך כלל נדרש זמן להוצאת פעולות הטרור שלהם לפועל, תהליך שכזה עשוי להימשך חודשים. הניסיון שלהם להוציא לפועל פיגוע מגיע לאחר שמתבצע איסוף המודיעין בידי תשתית מאורגנת, השכרה של נכסים כדי להקים מעבדות נפץ וחומרים ולבסוף, יישום של המבצע.

יחידה 840

יחידה מבצעית-חשאית שפועלת בראשות תא"ל אצע'ר באקרי והוקמה במקור לצורך פעולות מול מחוזות איראן, אפגניסטן ופקיסטן, כדי להתמודד עם איומים שהגיעו משם. היחידה הזו עברה דרך ציר טורקיה לצורך אספקות שונות, אלא שמשם היא החלה לגלוש גם לאזורים חדשים - וכך התמקמה גם בעיראק ובסוריה, כדי לגייס פעילים מהמיליציות.

מה ההבדל בין יחידה 840 לבין יחידה 400?

ההכוונה של יחידה 840 היא איראנית וכוללת בעלי ניסיון או פעילים שהגיעו מיחידות אחרות. ביחידה 840 הקצה המבצעי שיורה בנשק או מפוצץ אלו שכירי חרב אפגנים, פקיסטנים, סורים ולבנונים שגויסו באחת מהזירות שבהם פועל כוח קודס ושם הוא אף עובר את האימון, או שלעיתים מדובר בשכירי חרב פליליים-מקומיים.

יחידה 840 מוציאה מהר יותר את הפיגועים בגלל שכירי החרב שברשותה ותמורת כמה אלפי דולרים – הם מניחים מטעני חבלה או מבצעים פיגועים, ללא הליך מורכב.

איפה פועלת יחידה 840?

 • ליחידה 840 יש מטה מרכזי בטהראן וממנו היא מנהלת את מחלקות המודיעין, המבצעים והמודיעין הנגדי.
 • היחידה מפעילה שלוחה בבגדאד, עיראק.
 • היחידה מפעילה שלוחה בדמשק בשם 18840 הפועלת תחת גיס 18000.

מהן המחלקות הגיאוגרפיות המרחביות של יחידה 840?

 • אמריקה הלטינית
 • אירופה וארה"ב
 • אזור הבלקן וטורקיה (למשל פעלה בגאורגיה, בולגריה ואלבניה)
 • אסיה
 • אפריקה והמזרח התיכון (ישראל כלולה שם)

אגף 4000 – המבצעים המיוחדים במשמרות המהפכה

כתוצאה ממחלוקות ותחרויות בתוך משמרות המהפכה, ארגון המודיעין של משמרות המהפכה הקים אגף למבצעים מיוחדים משלו, אגף 4000. הוא בעל יכולות איסוף מודיעין, מודיעין נגדי, מודיעין חוץ, סייבר וכלים נוספים שאותם הוא מפעיל לצורך המבצעים.

אגף 4000 פועל בשתי זירות עיקריות:

 • סוריה - עוסק בגיוס פעילים לצורך פעולות טרור, אחת מהן הייתה בקפריסין בשל הקרבה בין שתי המדינות והיכולת לעבור דרך טורקיה.
 • המפרץ - האגף פועל גם במפרץ (למשל בדובאי ובחרין), בשל הקרבה שלו והיכולות הצבאית: שימוש בספינות, סירות ופעולות קומנדו.

מיהו הגנרל שאחראי על האגף למבצעים מיוחדים של ארגון הביון?

 • מי שהקים את התשתית הזו ומטפח אותה הוא ג’ואד ר'פארי שהיה ראש יחידה 18000 ופיקד על כוחות סוריה.
 • ר'פארי רותם את כל הידע והפעילים שאסף לאורך הדרך לצורך הוצאת מבצעים ופיגועי גדר דרך ירדן וישראל, העברות אמל"ח דרך יהודה ושומרון ועד לפיגועים בקפריסין.
 • הוא עשוי להיות אחד המועמדים לרשת את מוחמד-רזא זאהדי בשל ניסיונו ובקיאותו בסוריה ובלבנון.

המודיעין האיראני

זהו הגורם שמספק את המודיעין למבצעים המיוחדים, בהם מבצעי הפיגועים – בין אם באופן ישיר בידי היחידה שלו או באמצעות שיתופי פעולה עם גוף התיאום הרב-קהילתי.

חלק ניכר מהמבצעים מגיע עד למנהיג העליון באיראן ח'אמנאי, כאשר פועל מדור ייעודי שמאשר את המבצעים ואת הגיחות, קובע איזו יחידה תוביל את המבצע ומי יסייע לה. ביכולתו של המודיעין האיראני לסייע, בין היתר, לכוח קודס ולארגון המודיעין הצבאי, תלוי בזירת הפעולה. המפקד של יחידה 3 במשרד המודיעין האיראני שעוסקת באיסוף מודיעין למבצעים זוהה בשם רזה אמירי מוגדהם.

היחידות המשולבות - מבט מבפנים

יחידה 910

בפועל זו יחידת הפיגועים של חיזבאללה בראשות טלאל חמיה, אלא שהיא מקיימת שיתופי פעולה רבים עם האיראנים. למשל, כפי שאירע בפיגוע הקטלני בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ביולי 1994 שגבה את חייהם של 85 בני אדם.

היחידה נשענת על תאים רדומים שגייסה לאורך שנים בקהילות השיעיות בדרום אמריקה, על עסקי סמים והברחות בקנדה או באמצעות טיפוח תאים רדומים גם בגרמניה. היא מופעלת לצורך משימה ברגע שסבורים שזה שווה את העסק.

תא מבצעי החוץ של אבו מוסטפא

היחידה כפופה למיליציה העיראקית עסאב אל-חק וכוח קודס. היא פועלת בניהול כאמל לזים אחמד אל-אזאווי. בשלב הראשוני היא הוקמה בעיראק כזרוע מבצעית, אלא שבהמשך מחבליה עשויים להתפוצץ גם ביעדים אחרים. הייעוד של היחידה – לבצע פעולות טרור במזרח התיכון, באירופה, באפריקה ובמדינות המפרץ הפרסי.

היחידה למבצעי חוץ של אבו ג'יהאד

היחידה הוקמה בלבנון ונמצאת תחת ענף פלסטין ביחידה 2500 שכפוף לכוח קודס, כאשר זו משתפת פעולה עם חיזבאללה. מדובר ביחידה משולבת שכוללת תחתיה כמה יחידות. היא מתמחה מול זירת ישראל ומנסה להפעיל תאי פיגועים ותופת, כאשר בתקופה האחרונה ניכרת פעילותה גם באירופה ובאפריקה.

העומד בראשה הוא סעיד יזידי מיחידה 2250 שיושב בביירות שפועל לצד מפקד ישיר מחיזבאללה בשם עלי וואהיב יאסין. היחידה מתכללת את שיתופי הפעולה המיוחדים עם "ההתנגדות הפלסטינית" מול ישראל. לאבו ג'יהאד מגייסים בעיקר פעילים פלסטינים וביכולתם לבצע פיגועי ירי או פיגועי התאבדות.

יחידת פיגועי החוץ של חמאס

ארגון הטרור הקים יחידה משלו לצורך הוצאת מבצעי פיגועים – פרויקט זייתון (אסיה, ישראל, אירופה), שהיה בניהולו הישיר של סאלח אל-עארורי שחוסל בינואר. זו יחידה שזוהתה באסיה בשל צמיחתה במלזיה. לאחרונה ראינו הפעלות מלבנון של היחידה הזו באירופה - מעצרים שוודיה, בגרמניה וסיכולים של אותם מפעילים בכירים בלשכת הבינוי בלבנון.

היחידה של חמאס מתבססת ברובה על מהגרים פלסטינים בבריטניה, שוודיה וגרמניה ומגייסת אותם. היא ניסתה גם לעבוד עם שכירי חרב - היה ניסיון של גורמים פלסטינים שהתגוררו בגרמניה ובמדינות אחרות לחבור לגורמים מקומיים ולהניעם לפגע או לרכוש אמל"ח בתמורה לכסף, אלא שאלו סוכלו.