יו"ר הציונות הדתית ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' קרא היום (ראשון) להציב אולטימטום לחיזבאללה, ואם לא ייענה להקים "רצועת ביטחון" בדרום לבנון במטרה "לנצח את נסראללה". לדבריו, על ישראל לפתוח במלחמת מגן בתוך שטח לבנון ולכבוש את דרומה על מנת להישאר שם. באשר לרצועת עזה הבהיר סמוטריץ' שעל הצבא להישאר בתוך הרצועה ולקיים שם "שליטה מלאה".

"מדשדוש להכרעה": שלושת הצעדים שדרש סמוטריץ' מנתניהו

  1. נוכחות קבועה של צה"ל בכל רצועת עזה ושליטה מלאה בשטח: "במקום לדבר על נסיגה בשטח ממסדרון נצרים, צריך להקים מוצבים וקווי שליטה נוספים בצפון, במרכז ובדרום רצועת עזה", טען. זו הדרך היחידה למנוע את המצב שכל פעם מחדש כוחות צה"ל יחזרו לשטח, כאשר חמאס ינצל את זמן ההיעדרות.

  2. השלמה מיידית של הפעולה לכל אורך ציר פילדלפי - וכיבוש מלא של רפיח: השר דרש השארת נוכחות קבועה במעבר רפיח ולאורך ציר פילדלפי ובעיר רפיח, כדי למנוע את המשך ההברחות ממצרים לחמאס ולקטוע את צינור החמצן למחבלים.

  3. הצבת אולטימטום פומבי לחיזבאללה: השר דרש להשאיר שתי ברירות לחיזבאללה - או שיפסיק לחלוטין את הירי ויסיג את כל כוחותיו עד מעבר לנהר הליטני, או שצה"ל יפתח ב"מתקפת מגן" על יישובי הצפון בעומק שטח לבנון, כולל כניסה קרקעית והשתלטות צבאית ישראלית על אזור דרום לבנון.

במענה על שאלות עיתונאים הוסיף: "אנחנו בדרך למלחמה, זה בלתי נמנע". גורם ביטחוני בכיר תקף את סמוטריץ' על אמירותיו הנחרצות ואמר: "אחרי ששלח את הלוחמים לממשל צבאי בעזה, הוא שולח אותם לשלוט על לבנון - מוביל קו מסוכן".

בצלאל סמוטריץ (צילום: Photo by Sraya DiamantFlash90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: Photo by Sraya DiamantFlash90
יחיא סינוואר מנהיג ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה (צילום: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)
"התנהל משא ומתן מופקר, כולל ויתורים כבדים על כל הישגי המלחמה" | צילום: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images

"צעדים אלו הם הדרך היחידה להבטיח ביטחון וניצחון לתושבי ישראל, להשיג את יעדי המלחמה ולהחזיר את כל החטופים הביתה", טען. לדבריו, בחודשים ארוכים המלחמה מדשדשת: "הפעולה ברפיח הייתה צריכה לקרות לפני חודשים רבים, המהלכים של צה"ל של יציאת כל הכוחות מהשטח התבררו כטעות קשה - ואנחנו משלמים עליה עכשיו במחיר כבד". סמוטריץ' הוסיף כי "במקביל התנהל משא ומתן מופקר, כולל ויתורים כבדים על כל הישגי המלחמה - מה שרק נתן עוד דלק ורוח גבית לסינוואר ולחמאס והרחיק את הסיכוי להחזיר את כל החטופים לבתיהם".

השר טען כי "הקונספציה שהיו שותפים לה בכירים במערכת הביטחון ובצה"ל לאורך שנים" הושתתה על האמונה ש"ניתן להסתפק בצבא קטן וחכם, שאפשר לעזוב את השליטה הצבאית בשטח ולברוח מעבר לגדרות וחומות, ולהסתפק בהסדרים והסכמות שלא שווים את הנייר עליהם נרשמו".

צה"ל תקף חוליית מחבלים שתיכננה לשגר רקטות במרחב הר (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל תקף חוליית מחבלים שתיכננה לשגר רקטות במרחב הר דב | צילום: דובר צה"ל

הוא ייחס זאת להסכמי אוסלו, להתנתקות מגוש קטיף, ל"בריחת צה"ל מרצועת הביטחון בלבנון על-ידי אהוד ברק והאמירה של בוגי יעלון שהטילים של חיזבאללה יחלידו". השר הדגיש כי "הדרך להחזיר את התושבים הביתה היא באמצעות הכרעה צבאית במתקפה קטלנית על חיזבאללה, התשתיות שלה והשמדת כוחה. נגמר העידן שהתושבים יסמכו על ניירות והבטחות שאין מאחוריהן שום דבר - ובסופו של דבר הן מתפוצצות לנו בפנים.

סיוע כלכלי ומתקפה על גנץ

השר הצהיר כי השבוע תאושר תוכנית סיוע כלכלית "דרמטית וחסרת תקדים", שתחזק את יישובי הצפון והתושבים. "יש בהחלטה מיליארד שקל מזומן לשימוש השנה למטרות חינוך, רווחה, בריאות וחיזוק השלטון המקומי", אמר. "שני מיליארד לשימוש מיידי למיגון ומרכיבי ביטחון ושלושה מיליארד משנה הבאה לשיקום הצפון ופיתוח תעסוקה, תחבורה, חקלאות ושיקום תשתיות".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
"תוכנית סיוע דרמטית וחסרת תקדים" | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בהמשך ניצל את הבמה כדי לתקוף את גנץ, על האולטימטום שהציב לראש הממשלה נתניהו. "משמעות הדרישה של גנץ היא למעשה עצירת המלחמה, תבוסה לישראל והקמת מדינה פלסטינית בתכתיב אמריקני שתסכן את קיומה של מדינת ישראל".

"משמעות הדרישה של גנץ: עצירת המלחמה, תבוסה לישראל והקמת מדינה פלסטינית בתכתיב אמריקני"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

עוד אמר: "גנץ צודק שהמלחמה מדשדשת ואינה משיגה את היעדים שהממשלה קבעה, והדשדוש הזה נמצא באחריותך שלך ושל חבריך לקבינט הקונספציה שפועלים כבר במשך חודשים לעצירת המלחמה, לוויתורים מופקרים, לכניעה לחמאס, להקמת מדינה פלסטינית ולהסכם כניעה מול החיזבאללה". סמוטריץ' המשיך והאשים את גנץ בכך ש"העטיפה היפה שמנסה בני גנץ למכור לתושבי הצפון על הסדר עם חיזבאללה הוא מקסם שווא, שיתפוצץ לתושבי הצפון ולכולנו בפנים בדיוק כמו ב-7 באוקטובר".