ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין לתוכניתו של ד"ר פיל ששודרה הלילה (בין חמישי לשישי) בערוץ הסטרימינג Merit Plus. הראיון התרחש בארץ, ברקע העיר העתיקה בירושלים, וארך כ-45 דקות, בהן התייחס נתניהו באופן נרחב למלחמה בחמאס וחשיבות הניצחון, הביקורות ממנהיגי העולם ובראשם הנשיא ביידן - ואף לעתיד הרצועה והאחריות למחדל 7 באוקטובר.

נתניהו מתראיין אצל ד"ר פיל (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
מתוך הראיון של רה"מ נתניהו לד"ר פיל | צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"אף צבא בעולם לא מתמודד עם האתגר שישראל מתמודדת איתו בעזה"

ד"ר פיל פתח ושאל את ראש הממשלה על מעורבתם של האזרחים הפלסטינים בעימות. נתניהו התייחס: "צה"ל נכנס לבנייני מגורים ברצועה - כאלו שמחבלים מתחבאים ויורים מהם. נמצאו טאבלטים ובהם תמונות של אדולף היטלר וטקסטים מתוך מיין קאמפף – הספר שהיווה בסיס להשמדת 6 מיליון היהודים בשואה. הם מחנכים את ילדיהם לשנאת היהודים הזו. אלו שלא - מהווים מגן אנושי למחבלים. חמאס נלחם בנו, ומתחבא בין האזרחים - זה פשע מלחמה כפול. אף צבא בעולם לא מתמודד עם האתגר שישראל מתמודדת איתו בעזה".

עוד התייחס נתניהו גם לנושא הסיוע ההומניטרי: "אנחנו מציפים את עזה בסיוע באופן יומי. אנחנו עושים הכול כדי להימנע מקטסטרופה הומניטרית ובמקביל מנסים לפנות את האזרחים מאזורי מלחמה. רובם מקשיבים - וזו הסיבה שאין לנו את מספר ההרוגים כמו בפלוג'ה או מוסול". לגבי ההאשמות בבית הדין הבין-לאומי, אמר ראש הממשלה: "אבסורד. הם לא אמרו כלום על משטר האייתולות באיראן או על אסד בסוריה. ישראל היא מדינה דמוקרטית שפועלת לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הלחימה".

פעילות חטיבת ׳כרמלי׳ ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
"ישראל פועלת לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הלחימה". כוחות צה"ל ברצועת עזה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

"אם ישראל צריכה לעמוד לבד – נעמוד לבד"

ראש הממשלה נשאל כיצד הוא מתמודד עם הביקורות הרבות מצד התקשורת ומנהיגי העולם - אך נשאר בטוח בהחלטותיו. "אני אומר לקהילה הבין-לאומית - אתם לא יכולים לדבר על זכותה של ישראל להגנה עצמית ואז להתנגד למלחמתה בחמאס", אמר נתניהו. "ישראל עושה ככל שביכולתה כדי לא לפגוע באזרחים. אם לא נשמיד את חמאס - המחבלים יעלו מהמנהרות, ישתלטו על עזה ויבצעו שוב את טבח 7 באוקטובר כמו שהם הצהירו שוב ושוב". ראש הממשלה אף הוסיף: "מה אמריקה הייתה עושה? אנחנו יודעים מה עשיתם אחרי פרל הארבור ואחרי 11 בספטמבר. ההבדל הוא שהתקיפה שלנו מתרחשת פה - לא רחוק מהבית".

כשנשאל האם מטרות המלחמה השתנו, השיב ראש הממשלה: "השמדנו 20 גדודים של חמאס, נשארו עוד 4 ברפיח. הם יעשו זאת שוב, לכן אנחנו צריכים להשמיד אותם - יש לנו התנגדות חזקה לכך, אבל אנחנו נתגבר עליה. רק תדמיין מה היה קורה אם בעלות הברית היו מגיעות לגרמניה אחרי זוועות הנאצים ולא משלימות את העבודה - ההיסטוריה הייתה שונה. אם ישראל צריכה לעמוד לבד - נעמוד לבד. אני גם מחוייב להחזיר את כל החטופים עד האחרון שבהם - נעשה ככל שביכולתנו".

לגבי היחסים עם ביידן, ענה נתניהו: "אני מכיר את הנשיא יותר מ-40 שנה. היו לנו הסכמות, ואי-הסכמות שהצלחנו להתגבר עליהן. אני מקווה שכך יהיה גם עכשיו. עם זאת, אנחנו נעשה את מה שאנחנו צריכים לעשות כדי להגן על המדינה והעתיד שלנו - וזה אומר שננצח את חמאס, כולל ברפיח. אין לנו ברירה אחרת".

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן (צילום: Anadolu Agency, Getty Images)
"היו לנו הסכמות, ואי-הסכמות שהצלחנו להתגבר עליהן". רה"מ נתניהו והנשיא ביידן, ארכיון | צילום: Anadolu Agency, Getty Images

"המטרה של חמאס היא גם אמריקה, אנחנו פשוט עומדים בדרכו"

עוד שאל הפסיכולוג האמריקני על דעתו של ראש הממשלה בדבר המחאות הפרו-פלסטיניות בקמפוסים השונים בארה"ב, שם מציירים את חמאס כהתנגדות ולא כארגון טרור. "המטרה של חמאס היא גם אמריקה, אנחנו פשוט עומדים בדרכו", השיב נתניהו. "הם רוצים למחוק את כל הציוויליזציה המערבית. יש לך המון אנשים בורים ללא הבנה בהיסטוריה, כשהם מדברים על 'מהנהר ועד הים' - הם תומכים במחיקת ישראל". עוד הבהיר נתניהו: "עתיד השלום במזרח התיכון תלוי בניצחוננו - לולא זאת, אין תקווה לערכים המשותפים שלנו".

ההפגנות הפרו פלסטיניות בקמפוסים בארה"ב (צילום: reuters)
הפגנה פרו-פלסטינית באחד הקמפוסים בארה"ב, ארכיון | צילום: reuters

"האחריות הראשונה של הממשלה היא להגן על האנשים - חייבים להודות בזה"

ראש הממשלה נשאל האם יצטרך לתת תשובות לאזרחי ישראל. הוא ענה: "אנחנו נצטרך לתת הסבר יסודי אחרי המלחמה. זה משהו שחייב לעשות, אבל אני חושב שכרגע המטרה היא לנצח - אין תחלופה לכך. היו כשלים, בוודאות. קודם כל האחריות הראשונה של הממשלה היא להגן על האנשים - חייבים להודות בזה. אני מחשיב את עצמי ואת כולם לחלק מהכישלון הזה, ואנחנו עוד נבחן את הכישלון המודיעיני והצבאי. הדבר החשוב הוא לוודא שלא יהיה לנו עוד כישלון - שלא נשלים את השמדת חמאס. לכן אני מרוכז עכשיו בהשגת הניצחון".

שלט מחאה בהפגנה נגד הממשלה בצומת קפלן (צילום: יאיר פלטי)
"נצטרך לתת הסבר יסודי". מחאה נגד הממשלה בקפלן, ארכיון | צילום: יאיר פלטי

"נמשיך לרדוף את המחבלים - אני לא רואה מישהו אחר שעושה זאת במקומנו"

נתניהו נשאל גם בדבר עתידה של רצועת עזה לאחר השמדת ארגון הטרור. הוא הסביר כי הדבר דורש מאמץ מתמשך, כי ישראל רוצה לשקם את עזה וכי יש דרך לעתיד חדש - שיגיע רק דרך ניצחון. הוא הוסיף: "נצטרך שתהיה שם ממשלה אזרחית, בידי פלסטינים שלא מחויבים להשמדתנו. תקוותי היא שהדבר יקרה בעזרת מדינות כמו איחוד האמירויות וערב הסעודית, שרוצות לראות שלום ויציבות, אבל אנחנו נמשיך לרדוף את המחבלים - כי אני לא רואה מישהו אחר שעושה זאת במקומנו". 

לאורך כל הראיון, שהתנהל בצורה אוהדת, הדגיש ד"ר פיל כי רוב העם האמריקני עומד מאחורי ישראל ותומך בה במשימתה להשמדת חמאס. "אנחנו מתמודדים עם הנאצים החדשים", אמר נתניהו. "אני רוצה להודות לאמריקנים הרבים שתומכים בישראל. כשאתם עושים את זה - אתם עומדים בשביל אמריקה. אנשים רבים באמריקה מבינים שישראל היא אמריקה קטנה. אנחנו אתם - ואתם אנחנו".