הותר לפרסום: ארבעה חטופים חולצו בחיים היום (שבת) במבצע מורכב בלב נוסיראת שברצועת עזה. החטופים שחולצו הם נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו, שנחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה ממסיבת "הנובה" ב-7 באוקטובר. במהלך מבצע החילוץ נפצע אנוש לוחם הימ"מ, פקד ארנון זמורה. הוא פונה לבית החולים, אך שם נאלצו הצוותים הרפואיים לקבוע את מותו.

נועה ארגמני,שלומי זיו,אנדרי קוזלוב,אלמוג מאיר ג'אן
ארבעת החטופים ששוחררו

לוחמי שב״כ וימ״מ חילצו את החטופים משני איתורים שונים במבצע בלב נוסיאראת. מצבם הרפואי של החטופים תקין והם הועברו להמשך בדיקות רפואיות במרכז הרפואי ‘שיבא׳ תל השומר. מדובר צה"ל נמסר: "כוחות הביטחון ימשיכו לפעול בכלל המאמצים להשבת החטופים".

"החטופים חולצו במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל", סיפר דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי בהצהרה מיוחדת. "זה מבצע נועז באור יום. במהלכו פשטו הלוחמים על שני מבנים שונים בלב רצועת עזה. הם חילצו תחת אש את ארבעת החטופים ותקפו איומים על כוחותינו במרחב. המודיעין למבצע הזה היה מורכב מאוד להשגה". 

הגרי הוסיף: "במבצע השתתפו מאות לוחמים של שב"כ, ימ"מ, אוגדה 98, חטיבת הצנחנים וחטיבה 7. הלוחמים פעלו במקצועיות ובאומץ לב, בהם גם לוחם ימ"מ שנפצע קשה. אנחנו מתפללים לשלומו, המבצע הזה היה תוך נטילת סיכונים גדולים מאוד".

"לצד השמחה הגדולה אנחנו נמשיך לעשות הכול על מנת להשיב אלינו את 120 החטופות והחטופים", המשיך הגרי. "המסר לחמאס ברור - אנחנו נחושים מאוד להחזיר הביתה את החטופים ואנחנו נעשה את זה בכל הדרכים".

"כל העם מצדיע לכם וללוחמים הנועזים שסיכנו היום את חייהם על מנת להציל חיים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחמ"ל המבצע. "ישראל אינה נכנעת לטרור ופועלת ביצירתיות ובתעוזה שאינם יודעים גבולות, כדי להביא הביתה את חטופינו". 

נתניהו הוסיף: "אנו מחויבים לעשות זאת גם בהמשך. לא נרפה עד שנשלים את המשימה ונשיב את כל חטופינו הביתה - החיים והחללים כאחד".

ראש הממשלה נתניהו בחמ"ל, דקות לפני ביצוע המבצע (צילום: תקשורת שב"כ)
ראש הממשלה נתניהו בחמ"ל, דקות לפני תחילת החילוץ | צילום: תקשורת שב"כ

תיעוד החטופים בישראל

אביה של נועה ארגמני אמר בהתרגשות עם הידיעה על שובה הביתה: "נועל'ה כפרה, אני בדרך אלייך". נשיא המדינה הרצוג שוחח עם ארגמני כשהיא נחתה בבית החולים. "אני מחבק אותך בשם כל עם ישראל", אמר הרצוג, "את דמות עולמית. אני כל כך מתרגש ומייחל ומתפלל שגם אימא ליאורה תזכה לראותך בהקדם". ארגמני השיבה: "אני כל כך שמחה להיות פה. תודה על הרגע הזה".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ארגמני. "אני מתרגשת מאוד, לא דיברתי עברית כל כך הרבה זמן", אמרה לראש הממשלה. "אנחנו לרגע אחד לא ויתרנו עלייך", סיפר לה נתניהו. "אנחנו האמנו בזה ואני שמח שזה התממש. תחבקי את אימא בשבילי גם כן". 

רגע המפגש של נועה ארגמני עם אבא שלה
המפגש של נועה ארגמני עם אבא שלה
בסרטון נוסף שהופץ נראים החטופים אנדרי קוזלוב ואלמוג מאיר ג'אן, שחולצו יחד עם שלומי זיו, יורדים מהמסוק בבית החולים שיבא. השניים תועדו כשהם מוקפים בכוחות הביטחון לקול תשואות האזרחים במקום. אלמוג נראה מחויך והוא הניף ידיים בהתרגשות, כשעל זרועו קעקוע עם המילה "בחיים". 
 
שלומי זיו שוחח לראשונה עם אשתו מירן בשיחת וידאו, בזמן שהיא עשתה את דרכה לבית החולים שיבא. בשיחה גילה שלומי כי בן דודו ינאי, שהיה איתו במסיבה ברעים, שרד. "אני לא מאמין, כמה אני אוהב אותך", אמר לאשתו. "רק תבואו". בהמשך שלומי שאל על חברו אביב אליהו ז"ל, בן דוד של מירן, שנרצח בנובה.

המבצע הנועז בלב עזה

במהלך השבועות האחרונים הלך ונאסף המודיעין שאיפשר את הפעולה הצבאית בנוסיראת לחילוץ החטופים. בשעה 11 בבוקר ניתנה הפקודה והכוחות פשטו על המבנים בהם הוחזקו החטופים בפעולה מורכבת. הכוחות איבטחו את החטופים וחילצו אותם בשלום לשטח ישראל. 

שר הביטחון יואב גלנט מסר: "נועה, אלמוג, אנדרי ושלומי, כמה טוב שאתם איתנו. בפעילות מבצעית הירואית, לוחמינו הצליחו לשחרר משבי החמאס ארבעה חטופים ולהשיבם הביתה, לישראל. מערכת הביטחון תמשיך להילחם עד להשבתם של 120 חטופינו, ותפעל לשחררם בכל הזדמנות".

"המבצע ההירואי של צה״ל ששיחרר והחזיר הביתה את נועה ארגמני, שלומי זיו, אנדרי קוזלוב ואלמוג מאיר ג׳אן - הוא ניצחון הרוח, והניצחון של מדינת ישראל", נמסר ממטה משפחות החטופים. "גם עכשיו, על ממשלת ישראל לזכור - מחויבותה להחזיר את כל 120 החטופים שעדין מוחזקים על ידי חמאס - החיים לשיקום, הנרצחים לקבורה. השמחה, האושר, וסגירת המעגל - הם המחויבות של הממשלה לאזרחיה. עליהם לקדם את אישור 'עסקת נתניהו' כבר השבוע".

לפי הדיווחים בעזה, ישנם פצועים פלסטינים רבים שהועברו לבתי חולים מקומיים. העזתים טוענים כי הפעולה נעשית באמצעות כוחות מתמרנים, בשילוב תקיפות מהאוויר ומהים. באל-ג'זירה טענו: עשרות פלסטינים נהרגו במרכז הרצועה. 

חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע (צילום: תקשורת שב"כ)
חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע | צילום: תקשורת שב"כ

חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע (צילום: תקשורת שב"כ)
חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע | צילום: תקשורת שב"כ

חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע (צילום: תקשורת שב"כ)
חמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל המבצע | צילום: תקשורת שב"כ

בנוסף, הפלסטינים דיווחו שקיבלו שיחות לפינוי רחבת בית החולים באזור. ברשתות הפלסטיניות כתבו: "אנחנו לא יודעים מה קורה. ההפצצות של המטוסים והטנקים לא מפסיקות".

גורם רשמי בחמאס מסר לרויטרס: "חילוץ של 4 חטופים על ידי ישראל, אחרי תשעה חודשים של לחימה, זה 'סימן של כישלון ולא הצלחה'".

הפגזות בשכונת נוסיראת
הפגזות בנוסיראת
הפגזות בשכונת נוסיראת
הפגזות בנוסיראת

לפני כשבוע צה"ל חידש את הפעילות במרחב נוסיראת, שהלכה והעמיקה עם הזמן. חיל האוויר המשיך לתקוף באזור גם אחרי חילוץ החטופים, אחרי זיהוי של מחבלים שנעו במרחב.