צה"ל ממשיך ליישם את אסטרטגיית הפשיטות ברצועה, והודיע היום (חמישי) על מבצע פתע ממוקד במחנה הפליטים נוסיראת שבלב עזה. לוחמי אוגדה 162 יצאו באישון ליל למבצע בלב הרצועה, בליווי מטוסי קרב וכלי טיס שתקפו מהאוויר עשרות תשתיות טרור מעל ומתחת לקרקע. 

מחנה הפליטים נוסייראת
מחנה הפליטים נוסייראת

הלוחמים החלו בפעילות ממוקדת לחיסול מחבלים והשמידו עשרות תשתיות טרור במרכז הרצועה. אחת המטרות הבולטות היא הרחבת מסדרון נצרים - שטח מוגדר שבו חל איסור מעבר. בצה"ל מדגישים כי שילוב הזרועות בין כוחות היבשה לחיל האוויר הצליח בזכות עבודה מודיעינית מדויקת, שהעידה על הימצאות תשתיות טרור ומחבלים במרחב.

במהלך המבצע זיהו הלוחמים מחבל חמוש שיצא מפיר מנהרה בסמוך לכוחות ונכנס למבנה צבאי. מטוס קרב תקף את המחבל בזמן שנע לעבר הכוחות. בהמשך, לוחמי חטיבה 401 איתרו באמצעות תצפיות מספר משגרים במרחב והשמידו אותם. גם זרוע הים לקחה חלק במבצע כמה תקיפות לעבר מרחב החוף במרכז הרצועה, כסיוע ללוחמים שפועלים במרחב.

מחנה הפליטים נוסיראת הוא גם המקום שבו חוסל מרוואן עיסא, סגנו של ראש הזרוע הצבאית של ארגון חמאס, מוחמד דף. באחת מהצהרותיו מסר דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו את המתחם התת-קרקעי ששימש מסתור עבורו ועבור מחבל אחר שהיה לו חלק בתכנון טבח 7 באוקטובר. במקום חוסל גם מפקד חטיבת מחנות המרכז, ראזי אבו טמאעה.

תקיפת מתחם תת-קרקעי של בכירי חמאס במרכז רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת מתחם תת-קרקעי של בכירי חמאס בנוסיראת | צילום: דובר צה"ל
מרוואן עיסא
מרוואן עיסא

נזכיר כי בחודשי הלחימה הראשונים הצליח צה"ל לחסל מהאוויר גם את סגנו, שהשתתף בטבח בקיבוץ בארי. גם לוחמי עוצבת הבזק (אוגדה 99), שפעלו בעיקר במסדרון נצרים, פעלו מדי פעם בפאתי מחנה הפליטים נוסיראת ויצאו לפעולות ממוקדות. זו למעשה הפעם הראשונה שבה בוצע תמרון משמעותי בתוך נוסיראת, באזור רווי מחבלים.

נזכיר כי במסגרת השלב הראשון הכוחות נכנסו לרצועה דרך מסדרון נצרים והרחיבו את התמרון לשכונת רימאל שבמערב העיר עזה. לאחר מכן הם פשטו על תל א-סולטאן. אחרי יציאת הכוחות מח'אן יונס השבוע, דובר צה"ל עדכן אתמול כי לוחמי חטיבת הנח"ל ממשיכים לפעול במרכז הרצועה, לחסל מחבלים ולפגוע בתשתיות הטרור שנותרו.