מסמך צבאי שהתגלה לאחרונה מוכיח כי כוחות צה"ל יועדו לעבור ליהודה ושומרון כבר מאוגוסט, על פי תוכנית רבעונית של הצבא. זאת, בניגוד לטענות שנשמעו בחודשים האחרונים ולפיהן כוחות הועברו מהעוטף ביום שלפני 7 באוקטובר, בין היתר כדי לאבטח את סוכת המחאה שהקים ח"כ צבי סוכות בחווארה שליד שכם בעקבות הפיגועים שהתרחשו שם.

המסמך התגלה במסגרת תביעת דיבה הדדית בין סוכות וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לבין אלוף (במיל') דן הראל. על פי תוכנית כוח האדם הרבעונית מאוגוסט, הכוחות שתגברו את יהודה ושומרון היו לוחמי יחידת אגוז, שהגיעו מ"עתודה מטכ"לית" ולא על חשבון הכוחות בעוטף. לפי אותו מסמך, בהמשך חיילים מגדוד קדם של פיקוד העורף היו אמורים להחליף את לוחמי אגוז.

המסמך הצבאי של תגבור הכוחות

בימים שאחרי 7 באוקטובר עלו טענות כי הטבח התאפשר בין השאר משום שהועברו גדודים מעוטף עזה ליהודה ושומרון ביום שלפני הטבח, לטובת אבטחת מתנחלים בחווארה ושמירה על סוכת המחאה של ח"כ סוכות. גם הראל העלה טענות דומות בתוכנית "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, והוסיף כי בתקופה שלפני הטבח "היו לחצים מהדרג הפוליטי" שלא יהיה אף פיגוע בחווארה.

דגן ביקש כבר בדצמבר ובינואר לפרסם את המסמך של שיבוצי כוח האדם בצבא, שנחשף רק בהליך המשפטי. "הגיע הזמן להסיר את העננה הזאת מעל ההתיישבות החלוצית שנמצאת גם בשעות אלו בחזית ביהודה ושומרון", אמר דגן לאחר חשיפת המסמך.

צבי סוכות הקים לשכה באביתר
ח"כ סוכות בלשכה שהקים באביתר, במרץ 2023

"הניסיונות להכתים את ההתיישבות ולייצר מצג שווא שלכאורה יש אשמה תורמת לטבח בדרישה להגן על המתיישבים החלוצים שבסך הכול חוטאים בכך שהם מיישבים את ארץ ישראל ורוצים לחיות בביטחון במקום שאליו המדינה שלחה אותם, ולהפנות אצבע אליהם - הוא גם לא אמת וגם דה-לגיטימציה קשה ויצירת שנאה בזמן מלחמה", הוסיף דגן.

ח"כ סוכות מסר: "לא יאמן שבימים הקשים למלחמה הקשה בתולדותינו אנשים היו עסוקים בעלילת דם על תושבי יהודה ושומרון וגם עליי באופן אישי. שמח שהאמת יוצאת לאור".