שיח רציף על פתרון אפשרי ל"יום שאחרי" ברצועת עזה מתנהל בשבועות האחרונים בין גורמים אמריקניים לבין סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים וירדן, חלק מאותן מדינות ערב שמהוות את הקואליציה, כך דיווחנו הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית".

לפי מקורות ערביים ששוחחו עם חדשות 12, אחת האפשרויות שנבחנות היא הפקעה של ניהול הרצועה מחמאס, אש"ף והרשות הפלסטינית. על פי המתווה, בשלב הראשון תהיה הכרה בין-לאומית במדינה פלסטינית. אחר כך, מועצת הביטחון של האו"ם עשויה למנות רשות מעבר בין-לאומית - למעשה כוח משימה שנשען על נאט"ו, וייכנס לרצועת עזה לפרק זמן מוגבל של 5 שנים שבמהלכו ייבנה המסד האמיתי למדינה הפלסטינית.

עוד יהיה אחראי הגוף לשיקום של עזה, בניית מוסדות המדינה ברצועה - וההכנה לבחירות אחרי 5 שנים. אם המודל הזה יצליח, הוא יעבור גם ליהודה ושומרון. כרגע, המתווה אינו סגור, אך אלו דברים שנידונים בין גורמים אמריקניים לגורמים ערביים בימים אלו.

הדיווח הערב מגיע לאחר שבחודש שעבר דיווחנו כי בישראל בנו על החמולות ל"יום שאחרי", אולם בעזה סירבו לשתף פעולה. במערכת הביטחון פעלו אז לרקום בריתות עם החמולות בעזה ולפתח "אגודות כפרים", אך אלה הבהירו: "עומדות כמכשול אל מול הניסיון".