התגובות הסוערות לאחר הדיווח אמש (שבת) כי שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, צפוי להודיע בימים הקרובים על סנקציות נגד גדוד "נצח יהודה" נמשכות. ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס לדיווח: "הסנקציות האמריקניות הן שגיאה ועלינו לפעול כדי לבטלן". השר גדי איזנקוט: "הרעיון שגוי מיסודו, נפעל יחד כדי למנוע את ההחלטה". במקביל, בוגרי הגדוד התאגדו ופתחו במהלך בלילה קבוצה, ויצאו בקריאה לשר הביטחון והרמטכ"ל "להגיב מיידית". לפי הדיווח של העיתונאי ברק רביד באתר Axios, ההחלטה מגיעה על רקע הפרת זכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון לכאורה.

אם ההחלטה תצא לפועל, ארה"ב תאסור להעביר לגדוד סיוע צבאי אמריקני, ותמנע מחייליו ומקציניו לקחת חלק באימונים עם צבא ארה"ב. הסנקציות שעלולות להיות מוטלות על הגדוד הן במסגרת "חוק לייהי", סדרת תקנות האוסרות על מחלקת המדינה ומחלקת ההגנה של ארצות הברית לספק סיוע צבאי ליחידות שמפרות זכויות אדם. לפיד תקף: "מקור הבעיה אינו בדרג הצבאי אלא בדרג המדיני. העולם מבין ויודע שהשר בן גביר אינו מעוניין שהמשטרה תאכוף את החוק באיו"ש והשר סמוטריץ' לא מתנגד לטרור היהודי ולהתפרעויות המתנחלים הקיצונים".

איזנקוט התייחס ויצא גם הוא נגד ההחלטה: "נפעל יחד כדי למנוע את ההחלטה, שכן אילו יש טענות, עליהן להיות מופנות להנהגה המדינית והצבאית ולא למפקדים בדרג הטקטי". חברת הכנסת מרב מיכאלי, הסכימה שהטלת הסנקציות על הגדוד הן "צעד חמור ומדאיג", אולם הדגישה את תמיכתה בפירוק היחידה: "ההתנהלות האלימה שלהם ידועה כבר שנים, זה גדוד של 'נערי גבעות' וכאלה שרואים בדת תירוץ לתקוף ערבים".

 

אם הדבר יקרה, זו תהיה הפעם הראשונה שבה הממשל האמריקני מטיל סנקציות על יחידה צבאית ישראלית. איתן בירנבאום, דובר קבוצת לוחמי נצח יהודה במיל', "גם אני נצח יהודה", שחתמו על הדרישה לתגובה מגלנט והלוי מסר ל-N12: "אין הבדל בין חיילים בצה"ל, אנחנו גאים בגדוד שלנו ובשירות שלנו ורואים בו גדוד משמעותי וחשוב. אנחנו רואים במה שביידן מנסה לעשות עוולת גדולה, המרכזית היא שביידן מתערב לנו בצה"ל. זה עניין עקרוני ביחס לצה"ל".

שלמה זלמן רייכמן, לוחם בגדוד המילואים בנצח יהודה התייחס לפרסום: "צה"ל הוא ילד גדול והוא יודע להסתדר עם או בלי ביידן. אני הייתי גם עם הגדוד במילואים בטול כרם וג'נין ועכשיו נמצא עם הגדוד הסדיר בעזה, אני יכול להגיד לך שהרבה מההצלחות במלחמה הזאת בזכות הגדוד הזה שעובד מאוד קשה. שביידן יפסיק להתערב בתוך מה שקורה במדינת ישראל. בנוסף, החברה הישראלית נמצאת בסתירה - מצד אחד מהם רוצים לגייס את החרדים ואז שמגייסים אותם זה מה שקורה. אם רוצים לגייס חרדים לצבא זה כולל סל ערכים שלם, וזה דורש לקבל את עולם הערכים שלהם".

נדב מירנדה, לוחם מילואים בגדוד נצח יהודה, אמר: "ביידן התבלבל וטעה טעות איומה. הוא לא צריך להתערב במה שקורה בצבא הגנה לישראל. אנחנו הצבא המוסרי בעולם, וגדוד נצח יהודה זה אחד הגדודים הטובים ביותר שיש בצה"ל הראייה לכך היא שלא מזמן הכריזו עלינו כגדוד מתמרן בעזה. המסר היחיד שאני יכול להעביר זה שנמשיך להילחם על המדינה שלנו כי אין לנו מקום אחר. לא משנה כמה סנקציות יטילו עלינו אנחנו נמשיך לשרת את המדינה שלנו וניתן את כל כולנו למענה".

 

 

אתמול תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את כוונת הממשל האמריקני וכתב בציוץ בעברית כי "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל". לדבריו, "‏בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי. הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים נגד מהלכים אלה".