עדכונים בולטים

23:00 - אזעקות בשדרות אחרי עשרה ימים - זהו השיגור שלישי מהרצועה מהבוקר

22:45 - נ"ט שוגר לעבר בתים במטולה, צה"ל משיב אש

מחבלי חיזבאללה ירו טיל נ"ט לכיוון הבתים במושבה מטולה. לא ידוע על נפגעים. כוחות צה"ל משיבים באש. הדי פיצוצים נשמעים באזור.

21:00 - ישראל נערכת לתגובה על חיסול הגנרל האיראני: מערך ההגנה האווירית יתוגבר

דובר צה"ל הודיע כי במסגרת הערכת מצב שנעשתה, הוחלט על עיבוי וגיוס אנשי מילואים למערך ההגנה האווירית.

20:10 - הרמטכ"ל בח'אן יונס: הסכם לשחרור החטופים זו מטרה עליונה - שתגיע רק מלחץ חזק יותר

הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר בח'אן יונס וקיים הערכת מצב עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף ירון פינקלמן, מפקד אוגדה 98, תת-אלוף דן גולדפוס, מפקד עוצבת הקומנדו, אלוף-משנה עומר כהן ומפקדים נוספים ואמר להם: "ביום ראשון יצאנו משיפא - אתם עדיין כאן".

"אנחנו לוחצים גם כדי להעמיק את ההישג", הסביר הלוי. "אנחנו לוחצים גם כדי לנסות להביא לתזוזה במשא ומתן, להביא להסכם שחרור חטופים, זו משימה עליונה, מאוד חשובה. היא תגיע רק מלחץ חזק יותר ואנחנו נלחץ חזק יותר, כמה שיהיה צריך".

הרמטכ"ל הוסיף: "נלחץ חזק יותר, אתם עושים את זה מצוין. עוד גדוד שמפרקים, עוד מפקד הרוג, עוד תשתית מושמדת, זו הדרך להביא ללחץ בסופו של דבר לשחרר את החטופים. דבר אחד בטוח - כל עוד אתם עובדים כפי שאתם עובדים, היכולת שלנו וגם היכולת הלאומית לפתור את הדברים האלה בצורה יותר טובה, היא משמעותית יותר גבוהה".

19:15 - אזעקות הופעלו בקיבוץ כיסופים שבעוטף עזה בשל ירי רקטות

18:45 - משפחות חטופים נגד ההפגנות: "האנרכיה - מרחיקה את החזרת יקירנו"

אימו של רן גוילי, שוטר יס"מ שגופתו מוחזקת בעזה, נגד האלימות בהפגנות: "61 שוטרים נהרגו ב ב-7 באוקטובר כי הם יצאו להגם עליכם. אתם לא עוזרים לנו, אתם טרמפיסטים עלינו, די. לא נקבל אנרכיזם, כמו הפיכת ניידות. אנחנו רוצים להגיד למשפחות החטופים שהצטרפו לאנרכיזם – זה מרחיק אותנו מהחזרת החטופים. כשהאויב רואה את זה, סינוואר לוקח אחורה בכיסא ויש לו זמן".

"כשמספר משפחות חטופים שותפות לשיח של שנאה, בזמן שאנחנו צריכים להיות ביחד, זה מרחיק אותנו מהמטרה - באנו לקרוא להם לחדול. אנחנו צריכים להיות אגרוף ברזל חזק שמנצח את האויב", אמרה גוילי בריאיון ב"שש עם עודד בן עמי". "המנוף העיקרי שלנו הוא המלחמה, כך היה בעסקה הקודמת. ⁠כבר מעל חודשיים העסק מדשדש. אנו דורשים מראש הממשלה והקבינט לחזור למלחמה".

דיצה אור, אמא של אבינתן שנחטף מהמסיבה, פנתה לראש הממשלה: "ממש את המנדט שקיבלת מרוב העם ומבורא עולם. יש לך משימה לשמור על הביטחון של כולנו ולהחזיר את הילדים שלנו הביתה. אי אפשר לדשדש ולגמגם, צריך ללכת קדימה עד הסוף הטוב, וזו פקודה שאתה יכול לתת ואתה צריך לתת. ככל שתמשיך ותילחם בכל העוצמה נוכל לקבל את החטופים כולם יחד".

18:26 - טקסי הענקת הצטיינויות לחיילים ולמפקדים יידחו עד לאחר יום העצמאות

בעקבות המלחמה, הרמטכ"ל הרצי הלוי החליט כי טקסי הענקת הצטיינויות לחיילים ולמפקדים, שמתקיימים בכל שנה ביחידות צה"ל, יידחו לאחר יום הזיכרון ויום העצמאות, ובהתאם להערכת המצב המבצעית. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מוקיר ומעריך את תרומתם יוצאת הדופן של המצטיינים, ויציין את הצטיינותם באופן מכובד וצנוע".

17:08 - גלנט בחיפה, בתרגיל מוכנות לתרחישי מלחמה: "רוצה להעביר מסר לציבור - מוכנות ודריכות"

שר הביטחון יואב גלנט אמר בסיום תרגיל לבחינת מוכנות העורף האזרחי במחוז חיפה לתרחישי מלחמה, על רקע ההיערכות לתגובה אירנית על החיסול בדמשק: "אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים לכל תרחיש ולכל איום, כנגד אויבים קרובים וכנגד אויבים רחוקים. אנחנו נדע כיצד להגן על אזרחי ישראל ואנחנו נדע כיצד לתקוף את האויבים שלנו ואנחנו מחויבים בהכנה גם בצה"ל, גם במערכת הביטחון וגם במרחב האזרחי".

במסגרת התרגיל, נבדק הקשר בין השלטון המקומי, משרדי הממשלה וגופי הביטחון וההצלה, בדגש על מעבר מהיר משגרה לחירום. שר הביטחון הדגיש כי "האפשרות שישראל תתמודד עם תרחיש מלחמתי לאור הצורך להשיב את תושבי הצפון לביתם – גובר".

שר הביטחון יואב גלנט (צילום: שחר יורמן)
שר הביטחון יואב גלנט בתרגיל בחיפה | צילום: שחר יורמן

לדברי גלנט, "כמי שאחראי על כך שהמשק בשעת חירום יפעל, המסר שאני רוצה להעביר לציבור: מוכנות ודריכות בכל הנושאים. הדבר הזה חיוני על מנת שנדע להיערך למקרה ומשהו יקרה, בין אם ביוזמת אויב, ובין אם ביוזמתנו".

גלנט אמר עוד כי "אנחנו מגבירים את המוכנות שלנו, ולצד זה אנחנו גם מרחיבים את הפעולה שלנו אל מול חיזבאללה, אל מול גופים אחרים שמאיימים עלינו, אנחנו מכים את האויבים שלנו בכל רחבי המזרח התיכון. אחד הנושאים שיגיעו לפתחנו בתקופה קרובה יהיה כיצד אנחנו מתמודדים עם הנושא של החזרת התושבים לבתיהם. אנחנו מעדיפים את דרך ההסדרה וההסכמה שתביא לכך שיוסר האיום, אל עלינו לקיים היערכות לאפשרות כוחנית בלבנון שיכולה לקחת בחשבון גם את התרחיש שאנחנו מתארים פה, שזה תרחיש של מלחמה וצריך להיות מוכנים לנושא הזה ולהבין שזה יכול לקרות".

לדברי שר הביטחון, "התוצאה בשדה הקרב נקבעת לפי מה שאתה גורם לאויב, אבל גם מה שהוא גורם לך וכשאנחנו נגיע, אם חלילה נגיע למערכה כזאת, צריך שכמות הנפגעים, כמות הנזק לשטחנו תהיה קטנה ככל הניתן וכמות הנזק בצידם תהיה גדולה ככל הניתן. אנחנו לא מייחלים למלחמה בלבנון, אני אומר לכם שמלחמה כזאת תהיה אתגר קשה למדינת ישראל, אבל היא תהיה קטסטרופה לחיזבאללה וללבנון, לא פחות מזה ובמיוחד בבירות ובדרום לבנון".

17:00 - תשתיות טרור במטע זיתים בח'אן יונס: תיעוד מלחימת צוות הקרב של חטיבה 7

דובר צה"ל עדכן כי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 נלחמים במרחב אל-קרארה והעבסנים שבצפון ח'אן יונס. הכוחות מחסלים מחבלים בירי טנקים, מארבי צלפים והכוונת כלי טיס ומשמידים תשתיות טרור תת קרקעיות במרחב.

איתור משגר רקטות במטע הזיתים (צילום: דובר צה"ל)
איתור משגר רקטות במטע הזיתים | צילום: דובר צה"ל
אמצעי הלחימה שאותרו והוחרמו ע״י הכוחות (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי הלחימה שאיתרו והחרימו הכוחות | צילום: דובר צה"ל

בפשיטות על תשתיות טרור, הכוחות איתרו והחרימו אמצעי לחימה ובניהם אקדחים, נשקים, מחסניות ותחמושת, חוברת להפעלת אמצעי לחימה, פצצות מרגמה, מטענים, ציוד צבאי ומסמכים בעלי ערך מודיעיני רב. הלוחמים איתרו והשמידו במרחב משגר רקטות באמצע מטע זיתים אזרחי. הכוחות עצרו בשבוע האחרון מספר חשודים שהתבצרו סמוך אליהם והועברו להמשך חקירה באגף המודיעין 504 ובשב"כ.

16:00 - אזעקות בקריית שמונה והסביבה

אזעקות המתריעות על ירי טילים ורקטות הופעלו בקריית שמונה וביישובים משגב עם, מרגליות, מנרה, כפר גלעדי ותל חי שבאצבע הגליל. עד כה דווח על רקטה אחת ששוגרה מלבנון לכיוון מרחב משגב עם. אין נפגעים או נזק. דקות לאחר מכן, הופעלו בקריית שמונה וביישובי הסביבה אזעקות המתריעות על חדירת כלי טיס עוין בשל זיהוי שווא.

15:12 - העמוד הרשמי של משרד ההגנה הרוסי פרסם תיעוד של פעילות כוחות המשטרה הצבאית הרוסית ברמת הגולן, במרחבי קוניטרה ודרעא. על פי ההודעה הרשמית נערכה חנוכה רשמית של עמדה צבאית רוסית באזור, שבין השאר נועדה "לפקח אחר פרובוקציות צבאיות"

 תיעוד של פעילות כוחות המשטרה הצבאית הרוסית ברמת ה (צילום: משרד ההגנה הרוסי)
תיעוד של פעילות כוחות המשטרה הצבאית הרוסית ברמת הגולן | צילום: משרד ההגנה הרוסי

14:38 - צה"ל: האזעקות באצבע הגליל - זיהוי שווא

14:32 - צה"ל: התרעה הופעלה ביישובי אצבע הגליל מחשש לחדירת כלי טיס עוין

אזעקה הופעלה בדפנה, בשאר ישוב, בשניר, בקיבוץ דן, בע'ג'ר ובגושרים שאצבע הגליל בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין.

13:43 - המשטרה פרסמה את תיעוד המחבל מהפיגוע הלילה

המשטרה פרסמה את תמונת המחבל שביצע את הפיגוע הלילה כשהוא מנסה לדקור מאבטחים במחסום תאנים ואז מחוסל. "על מנת להעמיד דברים על דיוקם ומניעת הטעיה של הציבור, נבהיר בשנית נוכח פרסומים שגויים, כי בניגוד לטענות שקריות מטעם משפחת המחבל הרי שהמשפחה התקשרה למשטרה אחרי הפיגוע ללא כל התראה אחרת", אומרים במשטרה.

תיעוד המחבל מהפיגוע בכוכב יאיר (צילום: דוברות המשטרה)
תיעוד המחבל מהפיגוע בכוכב יאיר | צילום: דוברות המשטרה

עוד אמרו במשטרה: "בנוסף, על מנת למנוע את הטעיית הציבור, מצורף תיעוד המחבל במהלך הפיגוע, עת אחז בסכין במטרה לפגוע בכוחות הביטחון, תוך סיכון ממשי מיידי של המאבטחים. חקירת האירוע נמשכת באופן מואץ בראשות חוקרי היחידה המרכזית של מחוז מרכז".

11:18 - איראן: "בקרוב נהיה עדים לתקיפות קטלניות יותר נגד ישראל"

רמזאן שריף, דובר משמרות המהפכה אמר הבוקר: "בקרוב נהיה עדים לתקיפות קטלניות יותר נגד ישראל, וחזית ההתנגדות תמלא את חובתה".

10:21 - דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי חושף: "הפיצוץ שהתרחש ביום שבת ברמיש ובו נפצעו כמה עובדי יוניפי"ל - נגרם לאחר שהסיור שלו עלה על מטען שהונח בעבר בידי חיזבאללה"

10:16 - אזעקות נוספות נשמעו ביישובי הגליל המערבי והגליל העליון

10:00 - התרעות הופעלו ביישובים בגליל העליון ובגליל המערבי

אזעקות נשמעו באלקוש, במתת, פסוטה, נטועה וחורפיש.

08:55 - חוליית מחבלים חוסלה בהיתקלות עם לוחמי גבעתי, תשתיות טרור הותקפו מהאוויר

במסגרת הפעילות של אוגדה 98 במרחב אל אמל בח'אן יונס, כוחות צה"ל מאתרים ומשמידים אמצעי לחימה ותשתיות טרור ברצועת עזה. כמו כן, כלי טיס של חיל האוויר וכוחות הנדסה תקפו והשמידו תשתיות טרור ומחסני אמצעי לחימה במרחב.

כחלק מפעילות צוות הקרב של עוצבת הקומנדו במרחב אל-אמל, הלוחמים חיסלו ועצרו כמה מחבלים, בנוסף כלי טיס תקף וחיסל מחבל במרחב. במהלך פשיטה על תשתיות טרור בשכונה, הלוחמים איתרו אמצעי לחימה רבים, בהם כלי נשק, מטענים ורימונים.

במקביל, לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי חיסלו חוליית מחבלים בשכונת אל-אמל בהיתקלות פנים אל פנים, באמצעות ירי מטווח קצר וירי טנקים.

08:53 - אזעקות בשורת יישובים בגליל המערבי

התרעות הופעלו ביישובים הבאים בגליל המערבי: בפסוטה, בזרעית, אבן מנחם, שתולה, שומרה ונטועה.

05:39 - ארגון המטבח המרכזי העולמי (WCK) פרסם את שמות ותמונות עובדי הסיוע שנהרגו בתקיפת צה"ל

עובדי הסיוע שנהרגו בתקיפת צה"ל (צילום: World Central Kitchen)
צילום: World Central Kitchen

02:47 - ביידן נגד ישראל על הרג עובדי הסיוע: "לא עושה מספיק כדי להגן על אוכלוסייה אזרחית"

הנשיא האמריקני ג'ו ביידן ביקר את התנהלות ישראל בפעולה בעזה - בעקבות התקרית שבה נהרגו 7 מעובדי ארגון הסיוע WCK "עוד יותר טרגי שזוהי לא תקרית בודדה, התקרית הזו היא הגרועה ביותר בזמנים האחרונים מבחינת היקף עובדי הסיוע שנהרגו - וזו אחת הסיבות למה כל כך קשה לספק סיוע הומניטרי בעזה. תקריות כמו שהיו אתמול פשוט לא יכולות לחזור על עצמן. ישראל לא עושה מספיק כדי להגן על האוכלוסיה האזרחית", הבהיר

5 עובדי סיוע בין לאומי נהרגו בתקיפת צה"ל בעזה (צילום: רויטרס)
רכב עובדי ארגון הסיוע שהותקף בעזה | צילום: רויטרס

פגישת נתניהו וביידן בישראל, מלחמת חרבות ברזל (צילום: רויטרס)
ביידן מבקר את ישראל: "לא עושה מספיק כדי להגן על אוכלוסייה אזרחית". ארכיון | צילום: רויטרס

עוד הוסיף ביידן כי ארה"ב "הפצירה שוב ושוב בישראל" שהלחימה לא תפגע בסיוע הומניטרי. "ארה"ב תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי להגדיל את הסיוע ההומניטרי בעזה, ואנחנו דוחפים להפסקת אש במסגרת עסקה לשחרור חטופים. הצוותים בקהיר עובדים על זה עכשיו", אמר הנשיא האמריקני.

01:43 - פיגוע דריסה ליד כוכב יאיר: שוטר נפצע קשה ו-3 נוספים בינוני וקל; המחבל נוטרל

שוטר נפצע קשה ו-3 שוטרים נוספים נפצעו בינוני וקל בפיגוע דריסה הלילה (בין שלישי לרביעי) ליד כוכב יאיר. מחקירת האירוע עולה כי המחבל, תושב טירה בן 26, דרס שוטרים שעמדו במחסום. הוא המשיך בנסיעה למחסום תאנים, יצא מהרכב וניסה לדקור מאבטחים - עד שחוסל במקום. לאחר כשעה מתחילת האירוע, המשטרה עדכנה כי הוא הסתיים ונשלל החשד לסייען נוסף. לכתבה המלאה

מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון, קיים הערכת מצב מיוחדת בזירת הפיגוע והטיל את החקירה על ימ"ר מרכז. "מדובר במחבל תושב טירה בן 26 שהגיע עם רכבו, דרס שני שוטרים של תחנת טירה ו-2 שוטרות מג"ב", מסר ביטון בזירה. "הוא המשיך בנסיעה למעבר תאנים, יצא מהרכב לכיוון המאבטחים כשבידו סכין. המאבטחים היו עירניים, חתרו למגע - וחיסלו את המחבל. האירוע הסתיים".

01:38 - הרמטכ"ל על התקרית שבה נהרגו עובדי הסיוע: "תוצאה של זיהוי שגוי בתנאים מורכבים - זה לא היה צריך לקרות"; נשיא ארה"ב התייחס גם הוא בשפה חריגה לאירוע

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי התייחס לאירוע הפגיעה בעובדי ארגון הסיוע הבין-לאומי "World Central Kitchen" ברצועת עזה. לדבריו, צה"ל יבדוק את האירוע לעומק: "נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי". עוד אמר הרמטכ"ל כי צה"ל מעריך את עבודתו של הארגון ויפעל להמשך העברת הסיוע - לצד שיתוף הממצאים. ביידן התייחס בשפה חריגה לאירוע: "אני זועם ושבור לב - זו טרגדיה". לכתבה המלאה

01:01 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה בערבה

00:35 - מקור בכיר בארגוני הטרור לערוץ הלבנוני אל-מיאדין: ההצעה החדשה שישראל העבירה היום לא מתייחסת לסוגיות המרכזיות שעליהן מתעקש חמאס, ולכן אין התקדמות מהותית במשא ומתן

21:15 - ביידן: אבהיר לישראל את החובה להגן על עובדים הומניטריים בעזה 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח הערב עם ראש ארגון הסיוע ש-7 מעובדיו נהרגו על ידי אש צה"ל ואמר כי הוא יבהיר לישראל את החובה להגן על עובדים הומניטריים בעזה. 

בתוך כך ראש הממשלה נתניהו פרסם התנצלות בעמוד הטוויטר שלו על הרג העובדים. "לבנו עם משפחותיהם ועם מדינות המוצא שלהם. צה"ל עורך חקירה מהירה ושקופה ואנו נפרסם את ממצאינו. ישראל מחויבת לאפשר לסיוע הומניטרי להגיע לאוכלוסייה האזרחית בעזה ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי להבטיח שטרגדיות כאלה לא יתרחשו בעתיד". 

19:38 - אזעקה בנהרייה וביישובים רבים בצפון הארץ

לראשונה זה מספר חודשים אזעקות הופעלו בנהרייה וביישובים נוספים בגליל המערבי. 10 רקטות שוגרו, 2 יורטו. אין נפילות בשטח העיר. בין היישובים שבהם נשמעו אזעקות: נהרייה, גשר הזיו, סער, חניתה, מצובה, שלומי, יערה, בצת ולימן.

18:00 - רופא במילואים בעוצבת הקומנדו נפצע קשה שלשום בקרב בדרום רצועת עזה. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה

17:00 - עוצבת הקומנדו איתרה אמצעי לחימה וחיסלה עשרות מחבלים בשכונת אל-אמל בח'אן יונס; עשרות מחבלים נעצרו בבית החולים נאצר

צה"ל עדכן כי צוות הקרב של עוצבת הקומנדו נלחם בשכונת אל-אמל בח'אן יונס, וכי הכוחות פשטו על תשתיות טרור בשכונה באופן מדויק וממוקד. במהלך הפשיטות הלוחמים איתרו אמצעי לחימה וחיסלו עשרות מחבלים. בין אמצעי הלחימה שאותרו נמצאו טילי RBG, מטענים, נשקי קלצ׳ניקוב ותחמושת.

בנוסף, לוחמי יחידת אגוז עצרו בימים האחרונים עשרות מחבלים שיצאו מבית החולים נאצר והועברו להמשך חקירה באגף המודיעין 504 ובשב"כ. כמו כן, הכוחות השלימו סריקות בבית החולים נאצר ואל-אמל וודאו שארגון הטרור חמאס לא שב לבסס שם את תשתיותיו.

פעילות יחידת אגוז בשכונת אל אמל שבח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי לחימה שאותרו בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל
פעילות יחידת אגוז בשכונת אל אמל שבח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
פעילות יחידת אגוז בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל
פיגוע דריסה ליד כוכב יאיר (צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27 א')
זירת הפיגוע דריסה ליד כוכב יאיר | צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27 א'